Pro mnohé je to překvapení, když zjistíme, že Česká republika, malý národ ve střední Evropě s pouhými 10 miliony lidí se stala velmocí pro výrobu nanoproduktů.


Toto je druhý ze dvou článků zabývajících se ústřední rolí, kterou Česká republika hraje ve vývoji nanotechnologií. Chcete-li se dozvědět více o tom, proč je Česko centrem výzkumu nanotechnologií, přečtěte si: Česká nanotechnologie získala osvědčení světové třídy Část 1: Výzkum


Důvody uvedli tito podnikatelé jasně, když nastínili, proč si pro své expandující nanotechnologické společnosti vybrali Českou republiku.

„Kromě identifikace správného akvizičního cíle, společnosti Vigona, jsme si pro rozšíření našeho portfolia aktivit do nových segmentů vybrali Českou republiku z několika důvodů,“ vysvětluje Bjarne Knudsen, generální ředitel společnosti Fibertex Nonwovens. "Nejdůležitější byly vysoce kvalifikované pracovní síly v zemi, dobré logistické umístění a stabilní politický systém."

„V České republice působíme od roku 1997,“ poznamenává Akihiro Nikkaku, prezident Toray Industries. „Při rozšiřování místní výroby touto novou technologií jsme založili naše rozhodnutí mimo jiné na dobré pracovní morálce a profesionalitě místních pracovníků. Při rozhodování také hrály příznivé podmínky, včetně vstřícného přístupu českých orgánů. “

Jiří Očadlík, generální ředitel společnosti FEI, přední značky ve výrobě strojů pro výzkum nanotechnologií, říká, že jeho společnost si vybrala Českou republiku, „… především díky stabilnímu obchodnímu prostředí země a kompetentní, ale cenově dostupné pracovní síle.“ Zejména ve prospěch města Brna, „… vzhledem k tomu, že se jedná o dynamické a moderní město vědy a výzkumu se silnou průmyslovou tradicí a velmi dostupnou polohou a zároveň významným univerzitním centrem.“

Historické město Brno v Česku je také centrem výzkumu a výroby nanotechnologií.

Z těchto důvodů se mimo jiné Česká republika mění na centrum nanotechnologií integrovaných podniků vyrábějících, vyvíjejících a dodávajících nanoprodukty ze srdce Evropy.

„Jsme hrdí na to, že jsme klastr se silným zaměřením na přenos technologií,“ říká Liliana Berezkinová, předsedkyně a generální ředitelka české společnosti Nanopharma, výrobce a vývojář nanoléků. "Jsme zaměřeni na podnikání."

Krátký pohled na některé z nanoprůmyslových podniků se sídlem v Česku ukazuje, jaké rozmanité a expandující odvětví je založeno na nanotechnologiích.

Mezi příklady českých společností poskytujících nanoprodukty patří:

AG CHEMI GROUP (která tuto webovou stránku provozuje) uzavřela dohodu s odborníky na nanotechnologie o výrobě textilií NANO AB PP-25, které podle generálního ředitele společnosti Igora Ševčenka mají „… aktivní baktericidní účinky zabíjejí 99,99% všech známých bakterií a virů. “

Vzorek látky NANO AB PP-25, látky, která při kontaktu ničí bakterie a viry.

Nová nanotextilie může být vyrobena z organických i syntetických materiálů, je omyvatelná a lze z ní vyrobit různé předměty. Nemocniční pláště, ložní prádlo, polštáře, masky na obličej, povlak pro sedadla v nemocničních čekárnách a ve veřejné dopravě, ubrusy v restauracích a čisticí utěrky v kuchyních, to vše lze vyrobit pomocí nové nanotextilie, která při kontaktu zabíjí patogeny.

Contipro vyvíjí biotechnologické účinné látky již více než dvacet let a nyní je předním výrobcem kyseliny hyaluronové a nanovláken pro kosmetický a farmaceutický průmysl. Dnes se vyvíjejí nanovlákna ze syntetických i přírodních polymerů, která lze aplikovat na biomedicínské aplikace, jako je tkáňové inženýrství, hojení ran a cílené podávání léčiv.

nanoSPACE využívá nanotechnologie k výrobě polštářů, peřin a jiných výrobků z ložního prádla s bariérou z nanovláken, aby se zabránilo alergickým reakcím na kontaminanty, jako jsou roztoči. Nedávno společnost také uvedla na trh řadu šátků a obličejových masek pro boj s koronaviry.

Společnost Nano4people pracuje na vývoji multifunkčních fotokatalytických antibakteriálních povlaků používaných k čištění vzduchu.

NAFIGATE Corporation založila podnik založený na výrobě bioplastů patentovaný na základě studií provedených na Vysokém učení technickém v Brně. Dnes společnost diverzifikovala své aplikace pro nanovlákna v kosmetickém průmyslu, úpravě vody a filtraci vzduchu.

Kosmetický průmysl je hlavním spotřebitelem nanomateriálů.

Společnost je také zakladatelem Globálního inovačního centra aplikací nanovláken - mezinárodní sítě odborníků na nanotechnologie se zaměřením na sdílení a komunikaci nápadů směřujících k uvedení produktů na trh.

ACO Industries (součást globální skupiny ACO) pracuje v oblasti úpravy vody, kde by použití nanomembrán mohlo proměnit odpadní vodu ve zdroj, nikoli odpad.

AdvaMat je spin-off podnik z technologického pokroku na Českém vysokém učení technickém v Praze. Společnost má odborné znalosti v oblasti velmi tvrdých vrstev, povlaků pro řezné nástroje, tribologických vrstev a magnetronového rozprašování.

Výrobci filtru FILTREX pro potravinářský průmysl, včetně nanovlákenné membrány RIFTELEN N15, což je filtrační proces pro pivo, víno a olej, který je lepší než běžné membrány.

S českými společnostmi a inovátory, není divu, že se podnikání v nanotechnologii rozbíhá. Přesto je tento seznam jen špičkou ledovce.

„Mezi další významné oblasti, ve kterých jsou české společnosti v globálním měřítku vysoce konkurenceschopné, patří výroba monokrystalických materiálů, elektronová litografie pro holografické aplikace, hojení ran a regenerace tkání, výzkum nanostrukturovaných a zesítěných polymerních materiálů a výroba nanočástic pro speciální účely , “Upozorňuje organizace Czech Invest a Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Jak uzavírá New York Times, „Průmyslová odvětví založená na nanotechnologiích jsou rychle rostoucí mezerou v ekonomice České republiky, která, i když je malá, je pro svou technickou zdatnost široce respektována.“


Pokud byste se chtěli dozvědět více o českých nanotechnologických společnostech a jak investovat do nanotechnologických podniků, navštivte: AG CHEMI GROUP.


Fotografický kredit: Dean Simone from Pixabay, Peggy und Marco Lachmann-Anke from Pixabay, L N on Unsplash, AGCHEMIGROUP, Engin Akyurt from Pixabay, a Jazmin Quaynor on Unsplash