Existuje mnoho míst, kam si můžete své peníze uložit:  akcie, státní a firemní dluhopisy, zlato, banky nebo doma pod matraci.

Lidé, kteří chtějí střednědobé až dlouhodobé investice, se však stále více přibližují investicím do nanotechnologií.

Jak vysvětluje Brian M. Reiser, investiční analytik společnosti Investmentu: „Když člověk přemýšlí o technologii, může myslet na věci, jako jsou televize, I-phone, počítače a internet. Možná dokonce uvažuje o nejinovativnějších technologiích současnosti, jako je blockchain nebo umělá inteligence. Člověk může mít menší sklon myslet na hmotu pracující na atomové úrovni. Ale pro ty, kteří sledují nanotechnologické objevy, je záležitost atomové úrovně přesně to, na co by technologický investor měl myslet. “

Investice do technologie měla vždy smysl pro ty, kteří své peníze chtějí investovat na delší období. Nanotechnologie se však často ocitá mimo nabídku, protože většina finančních poradců o ní ví tak málo.

Nanoprodukty jsou menší než 100 nanometrů, což je tisíckrát menší než tloušťka jedné stránky novin.

Jednoduše řečeno, materiály v tomto měřítku fungují odlišně než v makro měřítku. To znamená, že látka, jako je stříbro, která je magneticky velmi slabá ve velkém měřítku, může vykazovat silnou magnetickou přitažlivost v nanoměřítku, zatímco si stále zachovává mnoho dalších výhod jako materiál.

Tato schopnost upravovat přísady tak, aby měly další vlastnosti, má pro výrobce velkou hodnotu.

Například pneumatiky pro automobily s přidanými uhlíkovými nanotrubičkami mohou být o 20% lehčí (snížení spotřeby paliva), odolnější (vydrží dvakrát tak dlouho) a elektricky vodivé (zásadní požadavek u pneumatik).

Nanomateriály se již používají v tisících výrobků každodenní potřeby, ale jako odvětví, které je staré pouze 30 let, má stále velký potenciál do budoucna. Odvětví jako výroba superpočítačů, farmaceutický průmysl, baterie nové generace a biotechnologie jsou pravděpodobně oblastmi růstu mladého nanoprůmyslu.

Například na rychle se rozvíjejícím trhu s elektronikou umožňuje vývoj tranzistorů v nanoměřítku výrobcům vyrábět stále menší přístroje, které mohou stále ukládat velké množství dat, pracovat vysokou rychlostí a rychle komunikovat. Tato zařízení jsou také energeticky efektivnější a bezpečnější, protože využívají magnetickou paměť s náhodným přístupem (MRAM) založenou na spojení magnetického tunelu v měřítku nanometrů k rychlému a efektivnímu šifrování a zálohování dat a to i okamžitě před selháním nebo havárií systému.

Jinde se nanoprodukty již používají v nejmodernějších displejích pro notebooky, televizory, smartphony a digitální fotoaparáty a všechny obsahují nanostrukturované polymerní filmy známé jako organické diody emitující světlo nebo OLED.

Výroba těchto surovin v nanoměřítku nebo získání patentů na příslušné procesy představuje rostoucí obchodní možnosti.

Jak uvádí výzkum provedený společností Industry Arc: „Předpokládá se, že velikost trhu s nanotechnologiemi dosáhne do roku 2025 121,80 miliard dolarů. V letech 2020–2025 se předpokládá růst CAGR o 14,3%.“

Krátký pohled na investiční údaje společnosti Zacks pro nanotechnologie (z doby před pandemií COVID) ukazuje nanoprůmysl, „… relativně dobrý výkon ve srovnání s širším akciovým trhem za poslední rok. Index S&P 500 v tomto období uvádí návratnost témeř 27%. Zatímco návratnost investic do nanotechnologií byla mírně vyšší, 28,5%. “

K tomu dodává: „[Rozdíl] se zvyšuje na delší časové ose. Za posledních pět let akcie nanotechnologií vydělaly neuvěřitelných 128% oproti 73% pro S&P. “

Ačkoli web Investmentu poukazuje na to, že nanotechnologický průmysl má, „... relativně průměrný poměr cena / zisk (P / E) 20,52.“

Ti, kteří se obávají fluktuaci akciového trhu, zejména v těchto znepokojivých dobách, však mohou raději investovat do něčeho robustnějšího.

V tomto ohledu poskytují podnikové dluhopisy příležitost investovat do podnikání „cihel a malty“.

Pražská společnost AG CHEMI GROUP využila pokrok v nanotechnologiích ( provozuje tuto webovou stránku). S více než 25letými zkušenostmi s dodávkami surovin a dlouholetou sítí zákazníků má AG CHEMI GROUP dobrou pozici pro expanzi do sektoru nanotechnologií.

„Plánujeme otevření NANO ROZVOJOVÉHO CENTRA v Kladně do konce roku 2020,“ vysvětluje Igor Ševčenko, zakladatel a generální ředitel společnosti.

Společnost již vytvořila portfolio patentů na nanotechnologie a suroviny v nanoměřítku pro různorodá průmyslová odvětví, jako je stavebnictví, automobilový průmysl, výroba plastů a elektroniky.

Nejnovější dostupné procesy dokonce umožňují zvýšenou recyklaci, jak vysvětluje Lev Lyapeikov, manažer vývoje produktů ve společnosti AG CHEMI GROUP, „Nanostrukturní technologie umožňuje 100% modifikaci druhotných surovin, a to za účelem zachování konvenčních vlastností materiálů na požadované úrovni (například rázová houževnatost) a za účelem získání nových materiálových vlastností (například získání tepelně nebo elektricky vodivých plastů). Příklady použití této technologie lze najít v našem produktovém portfoliu a v našich projektech, které jsou ve fázi vývoje a komercializace. “


Chcete-li se dozvědět více o plánech expanze společnosti, investičních možnostech a prodeji dluhopisů, navštivte: AG CHEMI GROUP.


Fotografický kredit: ThisIsEngineering from Pexels, Pexels, AGCHEMIGROUP, Pexels, a Jeremy Waterhouse from Pexels