Otázka 1: Co je nanotechnologie?

Nanometr je jedna miliardtina metru. V tomto měřítku materiály fungují odlišně a mají různé vlastnosti než v makroměřítku.

Tímto způsobem jsou inženýři nanotechnologií schopni vzít látku, jako je uhlík a vyrobit uhlíkové nanotrubice, které jsou široké méně než 100 nm s výjimečnými vlastnostmi.

Jak poznamenává Americká chemická společnost, „uhlíkové nanotrubice (CNT) jsou stokrát silnější než ocel a přesto jsou mnohem lehčí.“

Jsou-li konstruovány jiným způsobem, mohou být materiály vyrobeny v nanočásticích, nanotyčích nebo dokonce nanokuželech. Tvar, struktura a materiál použitý k výrobě těchto nanočástic ovlivňují vlastnosti, které mají. Dávají jim sílu, flexibilitu, tepelnou vodivost, magnetismus nebo elektrickou vodivost.

Tvar, struktura a materiál používaný pro nanotrubice jim dává výjimečné vlastnosti.

Tyto nanoprodukty pak mohou být smíchány s jinými produkty, jako jsou plasty, guma, sklo a kapaliny, aby těmto materiálům poskytly přidané vlastnosti.

Otázka druhá: Proč investovat do nanotechnologií?

Nanotechnologie již poskytuje odměnu lidem, kteří do ní investovali. Dnes společnosti používají nanoprodukty v široké škále zboží, jako je opalovací krém, domácí elektronika, medicína, senzory, solární panely, barvy, mobilní telefony, vojenský hardware, satelity, sportovní vybavení, baterie a oblečení.

Expanze nanoproduktů do každodenních předmětů vytvořila vzácnou investiční příležitost.

Jak uvádí finanční časopis Investing News, „Trh nanotechnologií prochází slibnou fází růstu, což z něj činí atraktivní prostor pro začínající i sofistikované investory.“

Jak ale investor ví, do kterých podniků používajících nanotechnologii investovat?

Otázka třetí: Do kterých nanotechnologických podniků investovat?

Naštěstí zpráva Investing News také prezentuje některé nanotechnologické firmy, které si zaslouží podrobnější analýzu kvůli specializovaným pozicím, které drží ve svých příslušných odvětvích. Tyto pozice byly často vytvořeny vývojem špičkových technologií.

Zde je vzorek společností, které posouvají nanotechnologie v průmyslu na další úroveň:

NanoViricidy

NanoViricidy mají vedoucí postavení v medicínských nanoproduktech pomocí systému dodávání léčiv, jehož cílem je „nanostroj, který je vyzbrojen, aby zničil určitý druh viru“.

Přestože podnik od roku 2000 dolaďuje své procesy, jakmile budou jeho produkty široce dostupné, jeho „biomimetická antivirová léčiva založená na nanotechnologiích“ mohou ohlásit nový věk v udržení zdraví.

Nanotech Security.

Společnost Nanotech Security byla založena v roce 2009 a vyvinula bezpečnostní opatření založená na patentovaných procesech nanostruktur a nanofabrikace. Patří mezi ně noční sledování, sledování bezpečnosti, forenzní analýza, zjevné a skryté bezpečnostní produkty, procesy ověřování, které je téměř nemožné kopírovat, padělání opatření a ochrana značky.

Sona Nanotech Inc.

Sona Nanotech se sídlem v Kanadě je poskytovatelem zlatých nanočástic a nanotyčí pro použití v lékařských snímacích zařízeních, diagnostice vojenského hardwaru a dodávkách léků. Za zmínku stojí zejména product, vyrobený ze zlatých nanotyčinek, který „umožňuje multiplexování diagnostických testů laterálního toku pro více analytů na jediném zařízení, které poskytuje přesné výsledky během několika minut“.

Nano Dimension

Od roku 2012 společnost Nano Dimension zkoumá a vyvíjí produkty v oblasti pokročilého 3D tisku. Jejich nejmodernější inkousty na bázi nanotechnologií mohou být vodivé i dielektrické. Společnost také vyrábí 3D tiskárnu DragonFly 2020, nového lídra na trhu.

Další společností, která zaplnila mezeru na trhu díky vývoji nových nanotechnologií, je AG CHEMI GROUP. Tato společnost se sídlem v Praze a je majitelem této webové stránky, vytvořila proces vkládání nanočástic do tkaniny, která umí zabíjet patogeny.

Díky patentům, které jsou na produkt již zajištěny, společnost AG CHEMI GROUP nyní připravuje zahájení výroby textilií NANO AB PC-22 ničících bakterie a viry.

Jak vysvětluje zakladatel a generální ředitel společnosti Igor Ševčenko, nová nanotextilie je omyvatelná, trvanlivá a má „… aktivní baktericidní účinky a zabíjí 99,99% všech známých bakterií a virů“. K tomu dodáme: „Nyní pracujeme na otevření NANO DEVELOPMENT CENTRA v Kladně do konce roku 2020.“

NANO AB PC-22 je antivirová textilie dostatečně odolná, aby se dala použít na uniformy doktorů a sester, prostěradla, záclony a obličejové masky.

Zatímco testy na zjištění její účinnosti proti koronaviru stále probíhají, tato nová anti-patogenní látka se již osvědčila při zneškodnení 850 různých druhů bakterií a virů.

Přestože žádný ze zde uvedených podniků není příliš velký, může to pro investory přinést další výhody. Jak uvádí zpráva Investing News: „Vzhledem k tomu, že trh s nanotechnologiemi je připraven na růst, může z tohoto prosperujícího odvětví těžit nanotechnologická společnost s menším tržním stropem.“

Je zřejmé, že nanotechnologie má širokou škálu možností pro budoucí rozvoj a mnoho způsobů, jak expandovat na nové trhy. S dalšími oblastmi výzkumu postupuje nanotechnologie v nejmodernějších technologiích, jako jsou flexibilní elektronika, lékařské implantáty, elektronika nositelná a kvantové počítače.

Pro kohokoli, kdo ještě zvažuje investice do nanotechnologií, může být nyní ideální čas.


Pokud se chcete dozvědět více o investování do NANO AB PC-22, antivirových, antibakteriálních nanotextilií nebo jakýchkoliv jiných nanotechnologických produktů a procesů v portfoliu AG CHEMI GROUP, navštivte jejich webové stránky, kde najdete informace o nejnovější emisi dluhopisů, jejich příslušné záruky a výši návratnosti.


Fotografický kredit: Lutz Peter from Pixabay, Anna Shvets from Pexels, Dean Simone from Pixabay, Inge Wallumrod from StockSnap, a Adrian Malec from Pixabay, Travis Soule from StockSnap