Produkt jedné z hlavních značek, které vyrábí dezinfekční prostředky na ruce, byl staženy z obchodů poté, co spotřebitelský hlídací pes prohlásil, že je neúčinný při zabíjení koronaviru.

Zatímco produkt zvaný Air Clean Instant Hand Sanitiser byl primárně prodáván v Austrálii, zprávy o nedostatečné účinnosti gelů na ruce proti koronaviru vyvolaly obavy, že ostatní produkty na čištění rukou také nemusí odpovídat standardům požadovaným během globální zdravotní pandemie.

Produkt byl stažen z důvodu nízkého obsahu alkoholu.

Standardní hladina alkoholu potřebného k usmrcení většiny bakterií a virů (včetně koronaviru) je 60% až 80%. V ideálním případě by dezinfekční gel na ruce nebo dezinfekční prostředek měl obsahovat nejméně 80% alkoholu, aby se dosáhlo plné důvěry v jeho účinnost. Ty produkty, které mají méně než 60% alkoholu, nemají dostatečnou smrtící sílu k ničení virů a choroboplodných zárodků a mohou místo toho pouze snížit rychlost růstu viru nebo zabít některé (ale ne všechny) skupiny patogenů.

Spotřebitelský orgán provádějící testy na odvolaném dezinfekčním prostředku na ruce se nazývá Choice (chránící bezpečnost spotřebitele v Austrálii), který vydal prohlášení, ve kterém tvrdí, že „… výrobek na dezinfekci rukou prodávaný společností Mosaic Brands získal výsledek pouhých 23% alkoholu. “

Zatímco hlídací pes spotřebitelů ocenil snahy chemického průmyslu uspokojit nárůst poptávky po vypuknutí pandemie, organizace stále varovala před uspokojením v průmyslu a vyzvalo spotřebitele, aby zkontrolovali, zda dezinfekční výrobky, které kupují, splňují standardy Světové zdravotnické organizace . Pokud tak neučiníte, může to ohrozit vaše zdraví nebo zdraví vaší rodiny.

"Spousta společností a značek se přesunula na trh a reagovala na skutečné potřeby spotřebitelů," uvedla ředitelka kampaně Choice Erin Turner. "Musíme se však ujistit, že výrobky jsou ve standardu, který nás udržuje v bezpečí."

V reakci na to společnost, která vyrábí Air Clean Instant Hand Sanitiser, uvedla, že jejich testy potvrdily, že „obsah alkoholu… je v rozmezí eliminujícím 99,8% choroboplodných zárodků“, ale rozhodně nespecifikoval obsah alkoholu ani jiné údaje, když o to požádali novináři z australského zpravodajského týmu ABC.

V důsledku toho byl produkt, který se dopustil protiprávního jednání, nyní stažen z obchodů na žádost výrobce, dokud nebude možné provést další analýzu.

"Na každém trhu, kde existuje značná poptávka, ale není příliš jasná regulace povahy produktů, existuje riziko, že na trh vstoupí některé produkty, které jsou nestandardní," vysvětluje profesor Andrew McLachlan z Farmaceutické školy na univerzitě v Sydney.

„Drahé a příjemně vonící neznamená vždy lepší produkt ,“ dodává profesor. "Je to opravdu o ingrediencích a o tom, zda byly náležitě testovány."


Řada výrobků na dezinfekci a dezinfekci rukou AG PROTECT splňuje zdravotní normy EU a většina z nich obsahuje více než 79% alkoholu. Navštivte prosím jejich webové stránky a podívejte se na jejich sortiment.


Fotografický kredit: Ellie Burgin from Pexels, freeimages, a mohamed Hassan from Pixabay