Spotřebitelé dezinfekčních prostředků na ruce jsou stále více nejistí ohledně bezpečnosti svých sterilizačních produktů po zprávách o prudkém nárůstu podprůměrných produktů z Mexika.

Jak vysvětluje zpravodajská zpráva BBC, „americké regulační orgány varovaly, že více než polovina všech dezinfekčních prostředků na ruce na bázi alkoholu dovážených z Mexika obsahuje nebezpečné množství toxických přísad.“ Berme na vědomí, že „[US] Food and Drug Administration (FDA) uvedl, že umisťuje výrobky na celostátní„ dovozní upozornění “, dokud nebude moci posoudit jejich bezpečnost.“

Poplach byl spuštěn, protože většina toxických produktů obsahovala buď methanol (také nazývaný dřevný alkohol) nebo 1-propanol.

Metanol se obvykle používá k výrobě nemrznoucí směsi nebo paliva a je velmi nebezpečný, pokud se používá jako přísada do dezinfekčních prostředků na ruce. 1-propanol se běžně používá jako motorové palivo, jako dezinfekční prostředek nebo jako rozpouštědlo ve farmaceutickém průmyslu. Stejně jako methanol je také toxický.

Každý rok zemřou desítky lidí kvůli pití dezinfekčních prostředků kvůli obsahu alkoholu a otráví se, protože dezinfekční prostředek obsahuje methanol. Ostatní uživatelé onemocní, protože metanol může být absorbován pokožkou nebo vdechováním jeho výparů.

Důsledky používání dezinfekčního prostředku na ruce, který obsahuje metanol, sahají od nevolnosti, bolesti hlavy, podráždění očí, zánětu kůže a dýchacích potíží až po koma nebo dokonce smrt.

Z tohoto důvodu tento poslední nárůst kontaminovaných zásob dezinfekčních prostředků na ruce vyvolává takové obavy. Zejména proto, že nejnovější údaje amerického FDA ukázaly, že „testy na dezinfekčních prostředcích na ruce z Mexika zjistily, že 84% vzorků od dubna do prosince 2020 nevyhovovalo americkým předpisům.“ Dodává se, že „bylo zjištěno, že více než polovina vzorků obsahuje toxické složky, včetně methanolu a/nebo 1-propanolu, v nebezpečných koncentracích.“

„Spotřebitelské použití dezinfekčních prostředků na ruce se během pandemie koronavirů významně zvýšilo,“ uvedla v nedávné tiskové zprávě Judy McMeekinová, přidružená komisařka FDA pro regulační záležitosti, „a dostupnost produktů nízké kvality s nebezpečnými a nepřijatelnými přísadami nebude tolerována. “

Spotřebitelům se místo toho doporučuje, aby své dezinfekční výrobky pořizovali od důvěryhodných dodavatelů a měli jistotu, že všechny výrobky splňují národní bezpečnostní normy a obsahují dostatek účinných látek k rychlému zabití koronaviru.

Většina dezinfekčních prostředků na ruce obsahuje buď ethanol, nebo isopropylalkohol (nebo jejich kombinaci), protože alkohol je zásadní pro to, aby vaše ruce nebyly pokryty virem. Jak vysvětlil přehled z roku 2014 publikovaný v časopise Clinical Microbiology Reviews, alkohol ničí patogeny jako jsou bakterie a viry, které způsobující onemocnění, protože štěpí bílkoviny. Přitom rozdělily buňky patogenu nebo narušily jeho metabolismus.

Centrum americké vlády pro kontrolu nemocí proto doporučuje: „Pokud mýdlo a voda nejsou k dispozici, použijte dezinfekční prostředek na ruce na bázi alkoholu, jehož obsah je nejméně 60%.“ Je to proto, že: „Mnoho studií zjistilo, že dezinfekční prostředky s koncentrací alkoholu mezi 60–95% jsou účinnější při ničení choroboplodných zárodků než ty, které mají nižší koncentraci alkoholu nebo dezinfekční prostředky na ruce úplně bez alkoholu. Prostředky na dezinfekci rukou bez 60–95% alkoholu 1) nemusí fungovat stejně dobře na mnoho druhů choroboplodných zárodků; a 2) pouze omezí růst choroboplodných zárodků, než je přímo zabít. “


Pokud si nejste jisti, zda vaše výrobky pro dezinfekci rukou splňují tyto standardy, vyhledejte důvěryhodného dodavatele výrobků pro dezinfekci rukou. AG PROTECT, který provozuje tuto stránku, je výrobcem široké škály produktů pro osobní dezinfekci, které splňují normy EU.

Chcete-li se dozvědět více o tom, jak chránit sebe i svou rodinu před viry, navštivte AG PROTECT.


Fotografický kredit: S O C I A L . C U T on Unsplash, Martin Sanchez, & Tetiana SHYSHKINA