Dezinfekční prostředek na ruce je dnes všude. V kabelkách, u dveří obchodů, na přepážce pošty a u vchodu do školy.

A je to tak správně, použití dezinfekčního prostředku na ruce je jednou z nejlepších obranných metod proti infekci koronaviru.

Avšak stejně jako všechno v životě má používání dezinfekčního prostředku na ruce nevýhody. Abychom je zde mohli vyřešit, prozkoumáme 4 největší problémy s dezinfekčním prostředkem na ruce, abyste jej mohli s důvěrou používat i nadále a zůstat zdraví.

1. Prostředky na dezinfekci rukou mohou způsobit dermatitidu

Mnoho lidí trpí v tomto období častějšího mytí a dezinfekce rukou kožními problémy. Je to přirozený důsledek zvýšeného používání chemikálií na našich rukou.

„Zvýšený kontakt s dráždivými látkami a alergeny může zvýšit riziko dermatitidy na rukou nebo„ ekzému “, vysvětluje Dr. Caroline Nelson, dermatoložka z Yale Medicine. "To se na pokožce obvykle projevuje zarudnutím, suchostí, prasklinami a dokonce i puchýři, které způsobují svědění nebo bolest."

Rada ke snížení rizika dermatitidy při použití dezinfekčního prostředku na ruce je jednoduchá.

"Jednotlivci by si měli třít ruce asi 15–30 sekund, aby pokryli všechny povrchy dezinfekčním prostředkem na ruce, dokud nebudou ruce suché a poté použít krém."

Řešení: Použijte krém. Odborník, jako je Dr. Nelson, říká: „Použití krému, ideálně obsahujícího minerální olej nebo vazelínu, může pomoci předcházet dermatitidě na rukou.“

2. Nevoní dobře

Některé výrobky na dezinfekci rukou páchnou, protože výrobci při výběru surovin šetřili.

"Tento zápach je přirozeným vedlejším produktem ethanolu vyráběného z kukuřice, cukrové třtiny, řepy a dalších organických zdrojů," poznamenává Bryan Zlotnik z Alpha Aromatics, výrobce parfémů, který se specializuje na přísady používané k zakrytí nepříjemných pachů v dezinfekčních prostředcích. „Výroba [ethylalkoholu] je vysoce regulovaná. Smrdí to, protože tyto nové značky vyrábějí a používají denaturovaný ethanol. Tento ethanol stojí podstatně méně než ethanolem filtrovaný pomocí filtrace s aktivním uhlím, která by tím obvykle odstranila téměř všechny kontaminující látky a zápach. “

V rozhovoru pro New York Times Zlotnik vysvětlil, že denaturovaný ethanol je populární volbou, protože je levnější než ethanol, který byl filtrován pomocí filtrace na aktivním uhlí. Filtrační systém je dodatečný náklad a není nezbytný pro fungování dezinfekčního prostředku na ruce, ale odstraňuje silné pachy a nečistoty.

Zatímco páchnoucí výrobky na dezinfekci rukou mohou být levnější, smrad může odradit členy rodiny (zejména děti) od toho, aby je chtěli používat, takže se možná více vyplatí utratit peníze navíc za kvalitnější výrobek.

Řešení: Použijte příjemně vonící dezinfekční prostředek na ruce od společnosti AG PROTECT, která nabízí širokou škálu takových výrobků.


Chcete-li se dozvědět více o tom, proč by dezinfekční prostředek na ruce měl dobře vonět, přečtěte si: Voní váš dezinfekční prostředek na ruce? a proč by neměl smrdět


3. Časté používání dezinfekčních prostředků na ruce může snížit imunitu

Tento problém je ve skutečnosti mýtus, protože neexistují žádné důkazy o tom, že by použití dezinfekčního prostředku na ruce a to i z dlouhodobého hlediska, nějak ovlivnilo váš imunitní systém.

"Neexistuje žádné riziko, že nadměrné používání [dezinfekčního prostředku na ruce] způsobí, že budeme náchylnější k dalším virům nebo bakteriím," vysvětluje Dr. Greg Goodman, prezident Australasian Society of Cosmetic Dermatologists v rozhovoru pro zprávy ABC. Jak zdůrazňuje: „Nikdo se nespoléhá na to, že si na ruce aplikují viry, aby zvýšili imunitu [a] vir se pokožkou neabsorbuje, takže zde nehrozí žádné riziko.“


Chcete-li se dozvědět více o rizicích delšího používání dezinfekčních prostředků na ruce, přečtěte si: Jsou dezinfekční prostředky na ruce bezpečné pro dlouhodobé používání?


4 Některé dezinfekční prostředky na ruce mohou snížit plodnost

Většina dezinfekčních prostředků na ruce, včetně těch, které vyrábí společnost AG PROTECT (která provozuje tento web), se vyrábí pomocí ethanolu nebo isopropanolu - podle doporučení Světové zdravotnické organizace.

"Existují však některé dezinfekční prostředky na ruce bez alkoholu, které se skládají z antibiotické sloučeniny zvané triclosan nebo triklokarban," varuje Dr. Chris Norris, klinický docent na Kalifornské univerzitě. "Několik výzkumných studií uvádí, že triclosan představuje zdravotní riziko, protože jeho nadužívání má negativní účinky na plodnost, vývoj plodu a výskyt astmatu."

Podle Dr. Norrise může triclosan také oslabit imunitní systém člověka a způsobit hormonální problémy.

Řešení: Nepoužívejte dezinfekční prostředky na ruce, které obsahují triklosan nebo triklokarban. Používejte pouze dezinfekční prostředky na ruce s jednoduchými přísadami na bázi alkoholu.

Nakonec se každý musí sám rozhodnout, jak zvládnout pandemii. Zvážit všechna rizika proti nepříjemnostem z pobytu doma, nošení masky a častějšího čištění rukou.

Všechny vládní pokyny týkající se zachování zdraví mají nevýhody, ať už jde o to, že zůstanete daleko od přátel a rodiny, máte zapařené brýle nebo suché ruce. Doufejme, že zde jsme byli schopni vyřešit některé problémy spojené s používáním dezinfekčních prostředků.

Určitě jsou to dobré tipy, o které se můžete podělit, nezapomeňte, že čím více dezinfekčních prostředků na ruce používáme a čím více zůstáváme zdraví, tím dříve se život může vrátit do normálu.


Pokud hledáte kvalitní výrobky na dezinfekci rukou, které splňují normy WHO a EU, navštivte: AG PROTECT.


Fotografický kredit: jKartak from Pixabay, Neil Bates on Unsplash, Kelly Sikkema, Kseniia Ilinykh, & Daniele Levis Pelusi