Na jaře, kdy se koronavirus změnil na pandemii, došlo k přirozené potřebě mít čisté ruce.

To nevyhnutelně způsobilo nárůst poptávky po dezinfekčním prostředku na ruce, který nechal prázdné police a lidi v panice z toho, jak zabíjet bakterie a viry na jejich rukou.

Výsledkem bylo, že vlády, výrobci a lihovarníci se zabývali zvyšováním nabídky. Nedostatek dezinfekčního prostředku na ruce byl odvrácen - ale za jakou cenu. Mnoho nových výrobků na dezinfekci rukou voní opravdu hrozně.

"Osobně jsem nikdy nezažil páchnoucí dezinfekci rukou [donedávna]." Včera jsem šla do své místní drogérie a uvnitř měli džbán s dezinfekčním prostředkem. Trochu jsem použila a vonělo to jako kousky hovězí kůže, které mají tak rádi moji psi! “ řekla Pamela Daltonová, vedoucí vědecká pracovnice v Monell Chemical Senses Center ve Filadelfii.

Rozdíl mezi rychle vyrobeným přípravkem a dezinfekčními prostředky na ruce vyrobenými před pandemií byl jasný.

"Naše pracoviště používá Purell v dávkovačích umístěných každých 20 stop," poznamenává Dalton, "a voní neutrálně."

Problém nastává v důsledku zkratky, kterou používají méně renomovaní výrobci dezinfekčních prostředků na ruce při výrobě svých produktů.

„Tento zápach - někdy označovaný jako shnilý odpad nebo podobný tequile - je přirozeným vedlejším produktem ethanolu vyráběného z kukuřice, cukrové třtiny, řepy a dalších organických zdrojů,“ vysvětluje Bryan Zlotnik ze společnosti Alpha Aromatics, výrobce parfémů, který se specializuje na přísady používané ke skrytí nepříjemných pachů v dezinfekčních prostředcích. „Výroba [ethylalkoholu] je vysoce regulovaná. Je to smrad, protože tyto nové značky - mnoho vyráběné palírnami, které se zaměřily na výrobu alkoholu k uspokojení poptávky veřejnosti po dezinfekci rukou - vyrábějí a používají denaturovaný ethanol. Tento ethanol stojí podstatně méně než ethanolem filtrovaný pomocí aktivního uhlí, která by obvykle odstranila téměř všechny nečistoty a zápach. “

Důvodem, proč je denaturovaný ethanol tak populární, je to, že jeho výroba je levnější než ethanol, který byl filtrován pomocí filtrace s aktivním uhlím. Tento filtrační systém představuje další náklady, ale je součástí procesu, který odstraňuje silné pachy a nečistoty.

Mezi příklady denaturantů, které lze nalézt v dezinfekčních prostředcích, patří keton, methylethylketon, aceton a denatonium.

Dalším denaturantem, který lze v dezinfekčním prostředku na ruce nalézt, je methanol, avšak podle amerického úřadu pro potraviny a léčiva „Metanol není přijatelnou přísadou pro dezinfekční prostředky na ruce a nesmí být používán kvůli jeho toxickým účinkům.“

Denaturanty mohou být také přidány do dezinfekčních prostředků na ruce, aby odradily lidi od jejich pití.

Samozřejmě existuje ještě jedna jasná výhoda používání páchnoucího dezinfekčního prostředku na ruce - pokud lidi odpuzuje samotná vůně prostředku, je méně pravděpodobné, že se dotknou jejich tváře nebo si vloží prsty do úst.

"Zápach je silná behaviorální zpráva, která má držet naše ruce pryč od obličeje, což je něco, co bychom stejně měli dělat," poznamenává Dalton. "I když normálně nechci, aby mé ruce páchly jako farma, určitě mi to nedovolilo dát si ruce kamkoli blízko mé tváře - a to by mohla být dobrá věc!"

Odvrácená strana je, jestli bude vaše rodina používat dezinfekční prostředek na ruce, který páchne? Pravděpodobně ne, proto by měl mít váš dezinfekční prostředek na ruce neutrální nebo příjemnou vůni.


Pokud si chcete koupit dezinfekční prostředek na ruce, který je dostatečně silný, aby byl účinný proti koronaviru, ale nechcete mít smradlavé ruce, navštivte AG PROTECT.


Fotografický kredit: Fatoba Tolulope Ifemide from Pexels, Max Fischer from Pexels, RODNAE Productions from Pexels, & Jules D. on Unsplash