Pomalu se blížíme k prvnímu výročí života s koronaviry a zdá se, že si už každý tak trochu zvykl.

Lidé zůstávají více doma, udržují si odstup od lidí, kteří nežijí v jejich domácnosti.  Nosí masky a častěji si umývají ruce.

V životě však stále existují okamžiky, kdy lidé nemají sklon řídit se radami tak, jak by měli. Klíčové mezi nimi jsou okamžiky, kdy si lidé nedezinfikují ruce, ale rozhodně by měli.

1. Po zacházení s penězi.

Peníze jsou špinavá věc. Putují od člověka k člověku, příčemž jeden průzkum zjistil, že bankovky „… se během 36 měsíců života dotkne 594 různých lidí.“ V průměr tedy nový člověk každé dva dny.

Lékaři zjistili, že koronavirus může na povrchu, jako je papír, vydržet až 5 dní, mohou být peníze snadno přenašeči viru.

2. Po naplnění nádrže benzínem.

Stovky lidí se dotkly pistole u benzinové pumpy, proto používejte rukavice, které jsou k dispozici, nebo dezinfikujte ruce po skončení tankování.

Případně postupujte podle doporučení Amerického centra pro kontrolu nemocí, kde se uvádí: „Než se jich dotknete, použijte dezinfekční ubrousky na rukojeti a tlačítka.“

3. Po nákupu.

Většina lidí si při vstupu do obchodu zvykla na myšlenku dezinfikovat si ruce, ale po dokončení nákupu si často zapomene umýt ruce nebo použít dezinfekční prostředek.

Jedním ze způsobů, jak si pamatovat dezinfekci po dokončení nákupu, je nechat láhev na autosedačce nebo palubní desce. To vám připomene, abyste si před nastartováním motoru a cestou domů vyčistili ruce.

4. Po přijetí balíku.

S tolika zavřenými obchody se dramaticky zvýšil počet balíků, které lidé dostávají. Nezapomeňte však, že každý balíček od Amazonu nebo dopis od pošty může být kontaminován koronavirem. Po manipulaci s balíčky a zásilkami si tedy nezapomeňte dezinfikovat nebo umýt ruce.

5. Po setkání s nemocným člověkem.

Zatímco se každý snaží společensky distancovat, setkání s jinými lidmi je prostě nevyhnutelné. Pokud se tato osoba také necítí dobře, měli byste si po setkání dezinfikovat ruce.

Myslí si, že je to jen nachlazení nebo kocovina, ve skutečnosti to ale může být COVID-19. To znamená, že během vašeho krátkého rozhovoru na ulici, ve dveřích obchodu nebo u školních dveří vás mohli poprskat slinami obsahujícími koronavirus z kašle, kýchání nebo mluvení.

6. Po vysazení dětí ve škole nebo školce.

Zatímco starší děti možná budou muset zůstat doma nebo si mohou najít vlastní cestu do třídy, mladší děti chodící do školy či školky je třeba brát přímo do budovy. Jakmile jste jim pomohli s jejich botami a kabáty a můžete znovu vyjít ven, očistěte si ruce dezinfekčním prostředkem - ještě předtím, než si sundáte masku.

Když jste dočetli až sem, možná je čas zamyslet se nad svou každodenní rutinou a vzít v úvahu okamžiky svého života, kdy jste nejvíce ohroženi infekcí. Stále si podáváte ruce? Dezinfikujete si ruce po procházce se psem (dotýkáme se klik brány), nebo když vrátíte prázdné popelnice zpět na místo?

Je čas přehodnotit COVID. A pokud chcete zůstat zdraví, možná si opět nastříkáte gel na ruce.


Pokud byste se chtěli dozvědět více o důležitosti dezinfekčního prostředku na ruce, přečtěte si: Co potřebuje dezinfekční prostředek na ruce, aby porazil koronavirus? a pokud hledáte vysoce kvalitní dezinfekční a dezinfekční prostředky na ruce, navštivte: AG PROTECT.


Fotografický kredit: pexels, Rudy and Peter Skitterians from Pixabay, Mikhail Nilov from Pexels, Karolina Grabowska from Pexels, Andrew "Donovan" Valdivia, & Hala Al-Asadi on Unsplash