Žijeme ve věku, kdy se snažíme blokovat a minimalizovat všechna rizika. Jídlo by mělo být organické, voda by měla být balena do lahví a měli bysme se chránit před sluncem.

Přesto žijeme také v době COVID19, kde stovky lidí denně umírají na infekci způsobenou prostým virem.

Jak můžeme minimalizovat naše riziko infikování se koronavirem a zároveň dlouhodobě udržovat naše zdravé standardy?

V této fázi pandemie je všeobecně známo, že jedním z nejlepších způsobů, jak se vyhnout infekci, je udržovat naše ruce čisté. Klíčovým krokem při tom je použití dezinfekčních prostředků na ruce a dezinfekčních sprejů, jak uvádí zpráva stanice ABC: „Mytí rukou mýdlem a vodou nebo pravidelná sanitace alkoholovým dezinfekčním prostředkem je vždy první obrannou linií proti jakémukoliv nakažlivému viru nebo infekci. “

Ale jak se pandemie prodlužuje, lidé si kladou otázku, zda jsou jejich dezinfekční prostředky na ruce tak dlouho bezpečné.

Může dezinfekční prostředek na ruce snížit imunitu vůči infekcím? Mají dezinfekční prostředky na ruce vedlejší účinky? Bude mít delší používání dezinfekčního prostředku na ruce negativní dopad na mé zdraví?

1. Může dezinfekční prostředek na ruce snížit imunitu vůči infekcím?

"Neexistuje žádné riziko, že nadměrné používání [dezinfekčního prostředku na ruce] způsobí, že budeme náchylnější k dalším virům nebo bakteriím," říká prezident Australasian Society of Cosmetic Dermatologists Dr. Greg Goodman. Jeho myšlení je založeno na logice. Jak zdůrazňuje: „Nikdo se nespoléhá na to, že pokud si bude aplikovat na ruce viry, zvýší si tím imunitu.“

Dodává, že „pokožkou se vůbec neabsorbuje, takže zde také nehrozí žádné riziko.“

Goodman, který je také ředitelem Dermatologického institutu ve Victorii, se ve skutečnosti domnívá, že mýdlo více poškozuje naši pokožku než dezinfekční prostředek na ruce. To znamená, že příliš mnoho času u umyvadla může způsobit zdravotní problémy.

Dr. Li-Chuen Wong, vedoucí dermatologického oddělení dětské nemocnice v Westmead v Sydney, souhlasí. "Pokud si při mytí dřete příliš pokožku, jste náchylní k bakteriálním infekcím," říká.

A zatímco se lidé mohou obávat, že alkohol v dezinfekčních prostředcích na ruce ničí zdravé bakterie i špatné patogeny, Dr. Wong říká, že to během pandemie nedává smysl.

"Tato [teorie] pochází ze studií učiněných na dětech s alergiemi, sennou rýmou a astmatem, nebo od lidí pracujících s velkými zvířaty, jako jsou koně a hospodářská zvířata."

2. Mají dezinfekční prostředky na ruce vedlejší účinky?

Největším rizikem dezinfekčního prostředku na ruce je, pokud vaše pokožka vyschne, protože to může vést k popraskání nebo odlupování povrchu, což otevírá vaše tělo riziku infekce.

Nejjednodušší obranou proti suché pokožce je zvlhčení. Toho lze dosáhnout i poté, co jste použili dezinfekční prostředek a nechali si ruce oschnout.

"To neodstraní bakteriální účinek," radí doktor Goodman.

3. Bude mít delší používání dezinfekčního prostředku na ruce negativní dopad na mé zdraví?

Goodman i Wong souhlasí s tím, že při dlouhodobém používání dezinfekčního prostředku na ruce nehrozí žádné vážné riziko. Místo toho postupujte podle pokynů výrobců a používejte zdravý rozum.

"Neumývejte si ruce před nebo po použití dezinfekčního prostředku na ruce," říká doktor Wong. "[A] po použití dezinfekčního prostředku na ruce vždy zvlhčujte a nepoužívejte rukavice, když máte od dezinfekčního prostředku mokré ruce."

Dr. Goodman dále doporučuje, aby každý měl vlastní soukromou dodávku produktů pro ruční dezinfekci.

"Myslím, že osobní dezinfekční prostředek na ruce je skvělá věc," říká.

Důvod je jasný.

"Zjistili jsme, že případ dalších infekcí, jako je chřipka a nachlazení, letos ohromně poklesl, takže trocha čistoty navíc se ukazuje jako správná věc."

A i když je opatrný, aby si lidé nenechali zničit životy obavou z rizika infekce, jako dermatologa ho těší, když vidí rozšířené povědomí o nutnosti udržování čistých rukou.

"Veřejnost pravděpodobně používá více dezinfekčních prostředků, což je dobré," řekl. "Nemyslím si, že by se z lidí měli stát germafobové, ale měli bychom tento zvyk udržovat alespoň do doby, než dorazí vakcína."

To je rozumná rada. Děláme všechno rukama, od používání toalety, přes jídlo, vynášení odpadků až po čištění zubů, takže udržovat je bez bakterií a virů má smysl.

Goodman poznamenává: „Musíme si uvědomit, že v našem životě můžeme někdy sahat na opravdu hrozné věci, takže je důležité je pravidelně čistit.“

Je tedy logické, že v takové situaci může pomoci dezinfekční prostředek na ruce.


Fotografický kredit: Chesna, Martin Slavoljubovski from Pixabay, Lena Helfinger, & Enson Renton