V investičních kruzích je dobře známo, že nanotechnologie má pro průmysl velký potenciál. Již má tisíce aplikací v široké škále produktů, zatímco vědci pokračují v objevování nových vlastností a využití každý den.

Ale vědět, do kterého nanoproduktu investovat, není jednoduché.

Tento článek nastiňuje rozdíly mezi dvourozměrnými listy (jako je grafen) a jinými formami nanomateriálů, jako jsou nanodráty, nanotyče a nanokužely a zabývá se způsoby, jak společnosti tyto nové suroviny využívají ve svůj prospěch.


Chcete-li zjistit, jak nanočástice a uhlíkové nanotrubice ovlivňují podnikání a jejich investiční potenciál, přečtěte si: Jaká je nejlepší nanotechnika k investování? Část 1 Nanočástice nebo zkumavky


Dvourozměrné listy

Technicky tyto nanomateriály nejsou 2D, ale protože jejich tloušťka je o velikosti jednoho atomu, o deskách jako je grafen, se často uvažuje jako o dvou dimenzích.

Grafen je vyroben z atomů uhlíku uspořádaných do šestihranné nebo voštinové mřížky a je jedním z nejznámějších nanomateriálů. Jak uvádí vědecký přehled Dvourozměrných nanomateriálů z roku 2019: „Legendární objev této sloučeniny v roce 2004 přilákal velkou pozornost a vedl k objevu velkých elektronických vlastností, schopností přenosu elektronů, bezprecedentní nepropustnosti a vysoké mechanické pevnosti, vynikající tepelné a elektrické vedení. “

Kromě toho „ má velmi slabý absorpční koeficient 2,3% bílého světla a proto je považován za bílý prášek.“

Kromě grafenu však existuje mnoho dalších 2D materiálů, z nichž každý nabízí vlastní řadu vlastností. Například hexagonální nitrid boru (hBN) a kovové dichalkogenidy (MX2) přilákaly investory a podnikatele, kteří našli uplatnění pro nanoplechy ve stovkách produktů.

2D nanomateriály se dnes používají v katalyzátorech, úpravě vody, chemických filtrech, elektronice, senzorech, optoelektronice, zařízeních pro skladování energie, kompozitech, solárních článcích, lithiových bateriích a dalších.

Mezi příklady společností, které využívají výhod nanolistů ve svých produktech, patří společnost Huawei, která aplikovala grafen do chladicího systému telefonu X20 a nadcházející Honor Magic 2. Společnost Ford Motor Company mezitím přidala grafen do pěny používané ke snížení hluku motoru ve svých modelech Mustang a F-150. Nanomateriál zvyšuje jak pevnost, tak schopnost tepelného rozptylu pěny.

Nanokužely

Nanokužely

Nanokužel je doslova kuželovitý nanomateriál, obvykle vyrobený z uhlíku. Mohou být buď plné, nebo duté.

I když jejich tvar neposkytuje okamžitě žádný konkrétní bonus jako nanomateriál, umožňuje jim být použit jako „uzávěr“ pro jiné nanoformy. Například ultrajemné zlaté jehly se široce používají v mikroskopii skenovací sondy, jejich špičky jsou však kvůli měkkosti zlata náchylné k opotřebení. Přidání tenké karbonové čepičky zesiluje špičku bez ztráty dalších vlastností.

Nanotyče

Nanotyč je jednoduše nanočástice, která byla během syntézy prodloužena do delší formy než do sféry nanočástic.

Tento nový tvar jim poskytuje různá použití, například při zobrazování buněk pro lékařský výzkum a vyšetření nebo jako účinnější systém podávání léků pro léky na úlevu od bolesti.

Zlaté nanotyčky

Probíhají také práce na jejich použití ve fototermální terapii, kde se zlaté nanotyčky používají k cílení na rakovinné buňky. Když se na tyčinky aplikuje infračervené světlo, zahřívají se, ničí rakovinné buňky a zdravé buňky zůstávají nedotčené.

Nanodráty

I když neexistuje žádný formální rozdíl mezi nanodráty a nanotyčí, je obecně přijímáno, že nanodráty mají menší poměr mezi jejich délkou a průměrem než nanotyče.

Nanodráty jsou obvykle elektricky vodivé, jsou často vyrobeny z mědi a lze je mimo jiné najít v elektronice nové generace.

Nanodisky

Nanodisky jsou ultratenké kruhy molekul bílkovin, které se používají téměř výlučně v biologii a medicíně. Popsané jako „umělá lešení, která napodobují fosfolipidovou dvojvrstvu obklopující každou živou buňku“, mají tyto umělé membrány velký potenciál pro cílené podávání léků.

Nanopilíře

Jak název napovídá, nanopilíře jsou nanometrické sloupce. I když jsou mnohem méně časté než jiné typy nanomateriálů, stále mají řadu použití v oblastech tak rozmanitých, jako je léčba neurodegenerativních onemocnění, při výrobě senzorů a při výrobě levných solárních článků a detektorů světla.

Nanopilíře

Vzhledem k rozsahu aplikací nanomateriálů, vzhledem k jejich rozsahu budoucích možností, vzhledem k obrovskému množství výhod, které nanomateriály mají oproti konvenčním látkám, není divu, že tolik investorů uvažuje o podpoře této drobné technologie.

Zásobování surovinami vstupuje do nové éry; doba, kdy mini předměty mohou vést k velkým věcem a zdravým návratům.


Chcete-li se dozvědět více o možnostech investování do výroby a procesů nanoproduktů v České republice, navštivte: AG CHEMI GROUP.


Fotografický kredit: Pexels, Dean Simone z Pixabay, seagul z Pixabay, OpenClipart-Vectors z Pixabay