Důkaz, pokud je vůbec nutný, konečně přišel ze Světové zdravotnické organizace (WHO), která nyní prohlásila dvě specifické formulace dezinfekčních prostředků za účinné proti koronaviru.

Toto oznámení následovalo po hloubkové studii Centra pro kontrolu a prevenci nemocí se sídlem v USA, o schopnostech různých dezinfekčních prostředků zabíjet virus. Výsledky byly nyní zveřejněny v časopise Emerging Infectious Diseases, který uvádí, že: „Zjistili jsme, že SARS-CoV-2 byl účinně inaktivován formulacemi doporučenými WHO, což podporuje jejich použití ve zdravotnických systémech a virových ohniskách. Je třeba poznamenat, že jak původní, tak modifikované formulace byly schopny redukovat virové titry [přítomnost viru] během 30 sekund. Kromě toho byl ethanol a 2-propanol účinný při inaktivaci viru za 30 sekund při koncentraci vyšší než 30% (objem / objem). “

Studie doporučuje, aby hygiena rukou byla srdcem pro udržení zdraví a pro zabránění šíření závažného akutního respiračního syndromu coronavirus 2 (SARS-CoV-2), viru, který způsobuje COVID-19.

I když je mytí rukou stále nejlepším způsobem, jak udržet ruce čisté a bez virů, v některých situacích, jako je například veřejná doprava, výlet do přírody nebo na dětské hřiště, to není vždy možné. V těchto případech jsou dezinfekční prostředky nejlepším způsobem, jak virus zabít nebo inaktivovat. Zůstaly však otázky, který recept nebo značka dezinfekčního prostředku je nejlepší proti pandemickému viru.

Dnes byly tyto otázky zodpovězeny.

Studie konkrétně potvrdila účinnost následujících dvou typů produktů.

Recept typu 1:

ethanol - 80% podle objemu

glycerin (také známý jako glycerol) - 1,45% obj./obj

peroxid vodíku - 0,125% obj./obj

Recept typu 2:

isopropanol (známý také jako 2-propanol nebo isopropylalkohol) - 75% obj./obj.

glycerin - 1,45% obj./obj

peroxid vodíku - 0,125% obj./obj

Studie rovněž upozornila na to, že mnoho lidí nepoužívá dezinfekci rukou správně. Zpráva uvádí, že „Jednou výzvou této studie je definovaná doba inaktivace přesně 30 sekund, což je čas doporučený, ale v praxi se běžně nevykonává.“

Studii vedla Stephanie Pfänder, profesor virologie se sídlem v Ruhr-Universität Bochum, v Německu. "Ukázali jsme, že obě formulace doporučené WHO dostatečně inaktivují virus po 30 sekundách," říká Prof. Pfänder.

Mezitím jsou některé přísady pro dezinfekci rukou aktivně odrazovány. Jak uvádí časopis Medical News Today, „Metanol je toxický alkohol, který může mít nepříznivé účinky, jako je nevolnost, zvracení nebo bolesti hlavy, když se na kůži použije značné množství. V případě požití metanolu se mohou objevit závažnější účinky, jako je slepota, záchvaty nebo poškození nervového systému. “

Upozorňujeme, že „Pokud jste si koupili jakýkoli ruční sanitizer obsahující methanol, měli byste jej okamžitě přestat používat.“ V důsledku toho si americká agentura FDA vzpomněla na několik značek dezinfekčních prostředků na ruce kvůli jejich nedostatečným a potenciálně nebezpečným složkám.

Jsou to znepokojivé časy, takže je moudré být dobře informován. Znalost správného produktu na ruce a vhodného způsobu jeho použití může být rozdílem mezi zdravím a onemocněním.

A co je horší, pro ty, kteří mají starší rodiče nebo ty, kteří mají přátele a rodinu, jejichž imunitní systém je oslabený nebo trpí respiračními chorobami, jako je astma nebo emfyzém, by tyto znalosti mohly být rozdílem mezi životem a smrtí.


Chcete-li se dozvědět více o použití správného dezinfekčního prostředku k boji s koronaviry, navštivte společnost AG PROTECT.


Fotografický kredit: Chesna from Pixabay, mohamed Hassan from Pixabay, a Pablo Ibañez from Pixabay