Většina lidí nosí polyester. Většina lidí přišla do styku s polystyrenem. Většina lidí slyšela o polyethylenu. Ale co je polymethylmethakrylát?

Methylmethakrylát je univerzální chemická surovina, která se používá v široké škále nátěrů, barev a laků.

Je však také klíčovou surovinou pro výrobu plastů. Když se polymeruje methylmethakrylát, katalyzátor změní monomer na čirou plastovou fólii zvanou akryl nebo akrylové sklo. To nejvíce proslavila značka Plexiglas.

Jako takový je polymetylmetakrylát (PMMA) všude kolem nás, používá se v zasklení a ve světlících, k výrobě reklamních značek a displejů, stavebních panelů a vedlejších kolejí. Používá se v osvětlovacích, instalatérských a koupelnových zařízeních a od začátku pandemie COVID získal nový účel jako ochranná clona mezi zákazníky a prodavači.

Všestrannost methylmethakrylátu je velká. Používá se k výrobě protetických pomůcek, chirurgických implantátů, systémů řízeného podávání léků a kostního cementování. I zubní lékaři jej používají jako keramické plnivo nebo cement.

Ve stavebnictví se methylmetakrylát používá k impregnaci betonu, aby byl vodoodpudivý.

Nedávná studie zaměřená na polymethylmethakrylát (PMMA) publikovaná v časopise Polymer Review zjistila, že „Mezi mnoha termoplastickými polymery dostupnými na trhu získal poly (methylmethakrylát) (PMMA) obrovskou pozornost díky svým vynikajícím tepelným, mechanickým , chemickým a optickým vlastnostem a nízké emisi kouře. “

Jako materiál na bázi ropy to není udržitelný produkt, ale ve srovnání s jinými plasty, jako je polystyren nebo polyethylen, jeho vysoká rázová houževnatost a vynikající stabilita vůči životnímu prostředí z něj činí lepší volbu pro venkovní použití.

Z ekonomického hlediska je však důležitější,  co studie dál uvádí, že „očekává se, že poptávka po PMMA na globálním trhu poroste od roku 2015 do roku 2025 ročním tempem růstu o 7,4%.“

To ale není vše.

Hladký, odolný, levný a snadno sestavitelný povrch aplikovaný na podlahu nemocnic, skladů, továren, balicích zařízení, jednotek lehkého průmyslu a supermarketů po celém světě, protože jako koncentrát na bázi pryskyřice lze methakrylát použít k výrobě podlah s elektrostatickým výbojem (ESD).

Dnes, kdy se použití nanomateriálů rozšiřuje do všech oblastí průmyslu, od vojenského hardwaru po elektroniku, kompozity, hnojiva a gumu, má také obrovský dopad jako surovina pro plastikářský průmysl.

V důsledku toho se nyní při výrobě methylmethakrylátových pryskyřic používají nanomateriály.

NANO AF MMA-48 je koncentrát na bázi methylmethakrylátové pryskyřice obsahující 0,1 - 0,2% hmotnostních uhlíkových nanomateriálů.

Přítomnost surovin v nanoměřítku jako přísady poskytuje:

• Zvýšená síla

• Zvýšená odolnost proti oděru

• Zvýšená chemická odolnost

Dále se koncentrát NANO AF MMA-48 používá v široké škále polymerů k trvalému zvýšení vodivých vlastností. Tyto zahrnují:

• elektrická vodivost v nátěrech, lacích a barvách

• elektromagnetické vlastnosti nátěrů, laků a barev

• tepelná vodivost v nátěrech, lacích a barvách

NANO AF MMA-48 dodává společnost NANO CHEMI GROUP, dceřiná společnost společnosti AG CHEMI GROUP, poskytovatele průmyslových surovin od roku 1994.

Během těchto 25 let společnost (která sponzoruje tento web) navázala řadu partnerství s významnými výrobci detergentů, keramiky, bionafty, plastů, chemikálií a hnojiv, a to nejen v Evropě, ale po celém světě. Roční obrat činí více než 20 milionů EUR.


Fotografický kredit: Emman J z FreeImages, Logan Stone na Unsplash, Viktors Kozers z FreeImages, Viktors Kozers z FreeImages, Nanochemigroup, Nicolas Becker z Pexels, & Science v HD na Unsplash