Protože velká část Evropy zažívá druhou vlnu koronaviru, která přinesla nejen strach a stres, ale také druhou vlnu naříkání „Ach ne! Znovu ne!'.

Tato takzvaná „únava z nouzového stavu“ je zřejmý fakt, že lidé mají dost nošení masek, izolace, zavřených škol, obchodů, kin, divadel, tělocvičen, restaurací a bazénů.

Tento sentiment v kombinaci s odhalením vrcholných politiků porušujících jejich vlastní zákony vede stále více lidí k porušování pravidel.

Nedávný průzkum britské veřejnosti, prováděný společností Populus, zjistil, že 26% lidí nyní věnuje vládním opatřením menší pozornost.

Situace je ještě kritičtější u mladších lidí, přičemž podle průzkumu 42% osob ve věku 18 až 24 let a 35% osob ve věku 25 až 34 let připouští, že věnuje menší pozornost vládním opatřením.

Vzhledem k tomu, že se postoje lidí mění k horšímu, je zásadní pro ty z nás, kterým stále záleží na dodržování přísné rutiny v boji proti infekci a aby naše rodiny zůstaly zdravé, pak je zásadní mít čisté ruce.

Zde je několik hlavních tipů, jak udržet ruce bez virů:

1. Použijte mýdlo a vodu

Zní to zjevně, zní to jednoduše, ale vzhledem k tomu, že žijeme v globální pandemii, příliš mnoho lidí si neumývá dostatečně  často ruce.

To je obzvláště důležité, protože nejen pracovníci ve zdravotnictví uznávají, že mytí rukou je klíčem k zabránění infekce, ale také proto, že dezinfekční prostředek na ruce není účinnou obranou, pokud jsou ruce viditelně špinavé.

Dezinfekční prostředek na ruce nemůže zabíjet patogeny, které žijí uvnitř nečistot, zejména pod nehty.

Jak poznamenává Dr. J.D. Zipkin, hlavní lékař GoHealth Urgent Care, „dezinfekční prostředek na ruce funguje pouze v případě, že přichází do přímého kontaktu s virem, který způsobuje COVID-19.“

Zatímco dezinfekční prostředek na ruce ničí koronaviry, k zajištění odstranění všech patogenů si lidé musí často mýt ruce.

2. Použijte účinný dezinfekční prostředek na ruce

Online časopis Refinery29 vysvětluje: „Ať si vyberete jakoukoli značku dezinfekčního prostředku na ruce, některá základní pravidla vám pomohou zajistit, že skutečně odstraníte to, co chcete - a neodstraníte všechny prospěšné bakterie, které také zůstávají na naší pokožce (během procesu sušení rukou). To znamená dodržovat pokyny Centra pro kontrolu nemocí za pomoci dezinfekčního prostředku na ruce s nejméně 60% alkoholu a podle pokynů výrobce, které často vyžadují použití většího množství gelu nebo spreje, než byste si mysleli… “

3. Dejte si pozor na infikované lahve na dezinfekci

Kdykoli není k dispozici mýdlo a voda a přesto jsou nutné čisté ruce, každý ví, že je čas použít dezinfekční prostředek pro rychlé očištění. To však může přinést vlastní rizika.

"Pamatujte, že láhev a pumpa na dezinfekci rukou mají pravděpodobně vysokou koncentraci choroboplodných zárodků," říká dr. Zipkin, "takže se jich nedotýkejte ihned po vyčištění rukou."

4. Dezinfikujte často povrchy, kterých se dotýkáte pravidelně

I když je dobrým zvykem umýt si ruce při návratu ze supermarketu, čeká virus na volantu nebo na řadicí páce, až  někdo jiný z rodiny použije auto? Přinesli děti virus domů ze školy a nechali ho na klice dveří, pro babičku, která je přišla navštívit?

Klávesnice notebooku, dálkové ovládání na televizi, kliky ve vaší domácnosti, počítačová myš, telefon, rychlovarná konvice, volant - to vše jsou místa, kterých se často dotýkáme. Jsou to všechno místa, kde by koronavirus mohl žít a kde by se mohl přenášet z člověka na člověka.

Rychlý sprej s dezinfekčním prostředkem a důkladné otření by mohl mít zásadní rozdíl.

5. Všeho s mírou

Všichni chceme zůstat zdraví, ale je důležité nečistit a dezinfikovat ruce příliš často. Pokud tak učiníte, může dojít k vysušení a popraskání pokožky, což zvyšuje riziko infekce.

"Ruce by měly být očištěny po každé situaci, která zvyšuje riziko hromadění choroboplodných zárodků, jako je například návštěva toalety, vynášení odpadků, kašlání nebo kýchání," říká Dr. Zipkin. "Podobně chceme zajistit čisté ruce před jídlem, tak abychom zamezili baktériím dostat se do našeho těla."

Na veřejných místech může příliš časté mytí rukou dokonce vystavit lidi dalším rizikům. Veřejné toalety plné vysoce kontaktních míst, jako jsou kliky, vodovodní baterie a dávkovače mýdla, jsou potenciálními nositeli koronaviru. To často znamená, že když jsou mimo domov, je pro lidi lepší používat dezinfekční prostředek na ruce než umyvadlo.

Jak uvádí Dr. Zipkin: „Přenositelnost a přístup k dezinfekci rukou umožňuje snadnější a častější používání na cestách ve srovnání s mytím pomocí mýdla a teplé vody.“

Zůstat zdravý dnes není snadné, ale nikdy to nebylo důležitější.

Po jednoduchých krocích nošení masky, mytí rukou, zachování rozestupu a častého používání účinného dezinfekčního prostředku na ruce nám všem může pomoci projít bez újmy touto druhou vlnou pandemie.

Každý je unavený koronavirem, ale jedním z nejlepších způsobů, jak se bránit, je udržovat naše ruce čisté.


Fotografický kredit: ivabalk, Myriams-Fotos, mohamed Hassan, นิธิ วีระสันติ, Luisella Planeta Leoni, & Squirrel_photos from Pixabay