Nový způsob boje proti koronaviru byl vytvořen vložením nanočástic do textilie - procesu, který vytváří antivirový a antibakteriální povrch ke snížení míry infekce.

Výrobek je vědecky nazýván NANO AB PP-25 a je založen na technologii z Izraele a USA.

Nově patentovaný produkt má být nyní vyroben v České republice na základě dohod mezi  nanotechnologickými specialisty a společností AG CHEMI GROUP.

„Dnes jsme společně s českými výrobci vyvinuli nanotechnologie, které dokážou vyrábět textilie s aktivními baktericidními účinky a zabíjejí 99,99% všech známých bakterií a virů,“ vysvětluje Igor Ševčenko, generální ředitel AG CHEMI GROUP.

Se světem v sevření virové pandemie nemohl průlom přijít v lepším čase.

Ale i po COVID-19 bude mít antivirová / antibakteriální textilie mnoho využití v nemocnicích a pečovatelských domech bojujících proti infekcím.

Jak uvádí Times of Israel, „Bakteriální infekce získané během hospitalizace jsou hlavní příčinou onemocnění a smrti. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že během hospitalizace je infikováno více než 500 milionů lidí na celém světě, z nichž vysoké procento je způsobeno vysoce rezistentními bakteriemi, jako je například MRSA. Tyto infekce mají na svědomí přibližně 14 milionů životů ročně na celém světě, ale představují také významnou finanční zátěž zvýšením hospitalizace v průměru o osm dní na postiženého pacienta. Pouze náklady v evropských nemocnicích se odhadují na 12 miliard USD ročně. “

S tak vysokými sociálními a ekonomickými náklady by nová nanotextilie mohla být velmi žádaná, zejména vzhledem k jednoduchosti procesu, který může přidávat nanočástice do přírodních i syntetických vláken. Tak lze téměř každému materiálu pomoci získat schopnost zabíjet bakterie a viry. Díky tomu je nanoprodukt vhodný k výrobě  ubrusů do restaurací, sedadel veřejné dopravy, dětských oděvů ale i spodního prádla. Zásluhou nanotechnologií budou všechny tyto textílie bezpečnější.

Taková je síla této nové nanotextilie. Je jisté, že najdeme mnoho užitečných aplikací, které budou pomáhat udržovat povrchy bez virů a bakterií.

Fotografický kredit: Mabel Amber from Pixabay, Sasin Tipchai from Pixabay