V době ekonomických potíží finanční spekulanti často spěchají ke zlatu a stříbru jako bezpečnější místo pro investování svých peněz.

Vzhledem k tomu, že globální ekonomika směřuje do recese kvůli COVIDu, vidí investoři výhody vzácných kovů ve zdravotnictví a jejich roli v nanotechnologiích.

"Antimikrobiální aplikace stříbra začala ve starověku u domácích produktů, jako jsou stříbrné talíře a džbány," vysvětlují vědci v časopise Antibiotics. "Aplikace stříbra v domácnosti stále existuje, především na povrchové úpravy."

Bylo zjištěno, že další kovy, jako je měď, zlato a zinek, mají antivirové vlastnosti.

Vědecky stříbro funguje na mikrobech třemi různými způsoby.

Jak uvádí finanční časopis Investing News, „Za prvé, stříbrný kation (kladně nabitý ion) může prorazit díry v buněčných stěnách bakterií. Druhá interakce zahrnuje ionty stříbra vstupující do bakterií a zabraňující buněčnému dýchání. Za třetí může stříbro přerušit DNA a její replikační cyklus uvnitř buňky. “

Studie stříbra na University of Arkansas vysvětluje: „Vědci zjistili, že stříbrné ionty způsobují separaci spárovaných vláken DNA v bakteriích. A to díky oslabení vazby mezi proteinem a DNA.“

V důsledku toho se stříbro aplikuje v nepatrných množstvích na širokou škálu lékařského vybavení a potřeb. Používá se v obvazech, podšívkách katétrů, dentálních materiálech, povlacích pro lékařské nástroje, kostních implantátech a mnoha dalších lékařských aplikacích.

"Biocidy jsou rostoucím odvětvím, očekává se, že poptávka bude v budoucnu i nadále růst," uvedl Rohit Savant skupiny CPM při nedávné prezentaci stříbra.

Dnes se technologie rozšířila o aplikaci stříbra ve formě nanočástic. S nástupem koronaviru začaly novější produktové řady používat stříbrné nanočástice jako antimikrobiální látky v obličejových maskách.

Nejnovější průlom v oblasti nanočástic stříbra je v technologii, která je dokáže vložit do textilií a vytváří čistší materiál pro použití v ložním prádle, záclonách, čalounění a oděvech.

Philip Newman of Metals Focus věří ve velký potenciál použití stříbra v textilu a oděvech. Vzhledem k malému množství stříbra potřebného k výrobě antibakteriálního nebo antivirového materiálu, je nepravděpodobné, že toto bude mít jakýkoli dopad na trhy se stříbrem.

Největší dopad to bude mít ale na zdraví lidí.

Společnost AG CHEMI GROUP, která sídlí v Praze, již uzavřela dohodu s odborníky na nanotechnologie na výrobu NANO AB PP-25: řada textilií, které mají podle generálního ředitele společnosti Igora Ševčenka „… aktivní baktericidní účinky a zabíjejí 99,99% všech bakterií a virů. “

Nová nanotextilie může být vyrobena z organických i syntetických materiálů, je omyvatelná a její použití je ohromné. Nemocniční povlečení, polštáře, obličejové masky, textilie pro sedadla v čekárnách nemocnice a ve veřejné dopravě, ubrusy v restauracích, apod.

Nejenom investoři, ale my všichni můžeme ocenit novou sílu nalezenou ve stříbře.


Fotografický kredit: Pexels, Anja from Pixabay, Pexels, a Pexels