Obličejové masky a roušky jsou nyní standardním oděvem.

V součastnosti si hodně lidí zvyklo na jejich nošení a je pravděpodobné, že i po úspěšném očkování jakoukoliv vakcínou, se budou stále používat k boji proti chřipce a nachlazení.

Největším problémem obličejových masek však je, že viry a bakterie ulpívají na materiálu a mohou se snadno přenášet, když se nositel dotkne látky.

K vyřešení tohoto problému je možné použití textilie, která by mohla virus při kontaktu zabít.

Jedná se o problém, který má nyní řešení, protože tým vědců z Kalifornské univerzity v Davisu vyvinul bavlněnou tkaninu, která při vystavení dennímu světlu uvolňuje reaktivní formy kyslíku (ROS) a zabíjí všechny k ní připojené mikroby.

Jak textilie získala své schopnosti, je vysvětleno v univerzitní tiskové zprávě, která uvádí: „Vědci vyrobili své antimikrobiální látky připojením kladně nabitých řetězců 2-diethylaminoethylchloridu (DEAE-Cl) k běžné bavlně. Potom obarvili modifikovanou bavlnu v roztoku negativně nabitého fotosenzibilizátoru (sloučenina, která uvolňuje ROS po vystavení světlu), která se silnými elektrostatickými interakcemi připojila k řetězcům DEAE. “

Vzorky fotoindukovaných látek (PIF), které mají schopnost ničit patogeny různými počátečními koncentracemi barviva Rose Bengal (RB) a chemické 2-antrachinon karboxylové kyseliny (AQS).

Výsledkem je textilie, která zabíjí viry a bakterie, když je vystavena přímému slunečnímu záření po dobu jedné hodiny. Umělé nebo nepřímé světlo je také účinné, ale vyžaduje delší časový rámec.

Tým konkrétně zjistil, že „… látka, obarvená barvivem zvané bengálská růže, jako fotosenzitizér zabila 99,9999% bakterií přidaných do látky během 60 minut vystavení dennímu světlu a inaktivovala 99,9999% bakteriofága T7 - ​​virus považovaný za více rezistentní na ROS než některé koronaviry - do 30 minut. “

Textil je také praktický pro použití v reálném světě, protože je pro uživatele neškodný, omyvatelný (po 10 ručních praních byl shledán stále silným) a opakovaně použitelný jako jakýkoli jiný bavlněný materiál. Navíc, i když byla látka ponechána na slunci po dobu 7 dnů, stále si zachovávala schopnost ničit patogeny.

Výsledky byly nyní publikovány v časopise Applied Materials and Interfaces, kde vědci uvádějí, že „fotoindukované látky (PIF) dosáhly 99,9999% redukce proti bakteriím a bakteriofágu během 60 minut vystavení dennímu světlu. Kromě toho PIF vykazují vynikající omyvatelnost a fotostabilitu, což z nich dělá ideální materiály pro opakovaně používané obličejové masky a ochranné obleky se zlepšenou biologickou ochranou ve srovnání s tradičními OOP. “

Tkanina, která zabíjí patogeny při kontaktu, však ve skutečnosti není novým objevem, protože v České republice již byl pomocí nanotechnologie proveden alternativní průlom.

Pokrok nanomateriálů byl učiněn zabudováním nanočástic mědi, zinku, stříbra, zlata a ceru přímo do textilních vláken. Pokud tak učiníte, můžete z jakéhokoli kusu látky, ať už syntetického nebo přírodního, udělat vysoce účinného zabijáka patogenů.

„Spolu s českými výrobci,“ vysvětluje Igor Ševčenko, zakladatel a generální ředitel společnosti AG CHEMI GROUP, která projekt řídí, „jsme vyvinuli nanotechnologie, které dokážou vyrábět látky s aktivními baktericidními účinky, které ničí 99,99% všech známých bakterií a virů. “

Nová nanotextilie s názvem NANO AB PC-22 je omyvatelná a odolná a již se osvědčila při zabíjení 850 různých druhů patogenů.

Ukázka NANO AB PC-22

Kromě toho tento postup lze použít na téměř neomezený seznam látek, může mít téměř cokoli z látky protivirové a antibakteriální účinky. Rukavice, masky, čepice kuchařů, číšnické zástěry, ubrusy, uniformy zdravotních sester, nemocniční povlečení, polštáře, pohovky, chirurgické pláště a další - to vše se mohlo stát smrtícími zabijáky bakterií a brouků, což nás ochrání před infekcí.

I když to byla náročná doba, vědecký a obchodní svět často vidí problémy jako příležitosti změnit svět k lepšímu. Přeměna katastrofy COVID na inspiraci pro řešení, jak porazit nejen koronavirus, ale také chřipku, infekce a nachlazení.

Sluneční světlo a nanočástice nemusí být první ingrediencí, kterou si musíme představit, když se snažíme vyrábět bezpečnější pleťové masky, ale zdá se, že to mohou být suroviny, které nám pomohou zůstat zdraví.


Fotografický kredit: AG CHEMI GROUP, Applied Materials and Interfaces, Eduardo RS from Pixabay, Gerd Altmann from Pixabay, & Alexandra_Koch from Pixabay