Dezinfekční prostředek na ruce stárne a časem ztratí svoji účinnost.

Ve většině zemí však dezinfekční prostředek na ruce nemusí mít na lahvičce datum expirace. Místo toho je zde uvedeno datum expirace výrobcem jako záruka, že produkt bude do tohoto data fungovat se 100% účinností.

Po této době si tím nemůžeme být jistí.

Prostředky na dezinfekci rukou spadají do dvou širokých skupin. Skupina prostředků vyrobených na bázi alkoholu a druhá skupina vyrobena bez alkoholu.

Alkoholické dezinfekční prostředky obsahují jako primární účinnou látku buď ethanol, nebo isopropyl,“ vysvětluje online zdravotní časopis Medical News Today. "Nealkoholické dezinfekční prostředky na ruce obsahují antiseptický benzalkoniumchlorid." Oba typy obsahují také vodu spolu s glycerolem nebo jinými zvlhčovadly, které pomáhají předcházet vysychání pokožky. “

Zásadní bylo, že dezinfekční prostředky na ruce bez alkoholu nebyly prokázány jako účinné proti koronaviru.

Z tohoto důvodu většina dezinfekčních prostředků na ruce na trhu v roce 2020 obsahuje alkohol.

Ale logicky, pokud je alkohol konzervační látkou, může vypršet platnost dezinfekčního prostředku na ruce? Nežije dezinfekční prostředek na ruce téměř navždy jako láhev slivovice vzadu ve skříňce?

Odpověď na tuto otázku do značné míry závisí na nádobě, ve které je dezinfekční prostředek uložen.

"Alkohol se při působení vzduchu odpařuje." Nádoby na dezinfekci rukou nejsou vzduchotěsné, takže po odstranění těsnění může dojít k odpařování alkoholu, “uvádí deník. "Výsledkem je, že koncentrace alkoholu v alkoholovém dezinfekčním prostředku na ruce se postupem času pomalu snižuje, což snižuje antiseptické vlastnosti produktu."

Aby byl dezinfekční prostředek dostatečně silný, aby zabíjel viry a bakterie, musí obsahovat alespoň 60% alkoholu. Pod touto úrovní dezinfekční prostředek zničí většinu patogenů, ale některé přežijí a dostatečně se množí, takže můžeme onemocnět.

Pravidlem je, že většina dezinfekčních prostředků na ruce vydrží několik let, než začnou ztrácet účinnost. Takže i když vaše láhev nemá žádné datum, předpokládejte, že její účinnost trvá po dobu 18 měsíců od data nákupu a je tedy možné tyto produkty bezpečně používat.

Velká část problému, kdy je třeba jasně určit, zda je starý dezinfekční prostředek na ruce účinný, či nikoli, spočívá v tom, že ne všechny dezinfekční prostředky na ruce procházejí stejným výrobním procesem.

Studie z roku 2018 zkoumala rozdíly mezi složkami obsaženými v různých dezinfekčních prostředcích na ruce a zjistila, že látky s koncentrací ethanolu 42,6% nebo vyšší byly účinné proti celé řadě bakterií a virů, včetně SARS, typů eboly, viru Zika, Blízkovýchodní respirační syndrom (MERS), viry herpes simplex 1 a 2 a chřipka A a B.

Avšak výrobky s koncentrací ethanolu pouze 40% nebyli proti viru hepatitidy C efektivní, zatímco výrobky s koncentrací 73,6% účinné byly.

Dr. Richard Watkins, expert na infekční nemoci, uvádí, že při zabíjení koronavirů „je nejlepší alternativou [k mytí rukou] dezinfekční prostředek na ruce, který obsahuje nejméně 60% alkoholu.“

Je také důležité uchovávat je ve vzduchotěsných obalech, aby nedošlo ke snížení účinnosti vašeho produktu. Navíc „Prostředek na dezinfekci rukou by měl být skladován mimo dosah dětí,“ uvádí americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv a dodává, že „Neměl by být skladován nad 105 ° F (nenechávat prostředek v autě během letních měsíců).“

Ale zpravidla, pokud jde o vaše zdraví, zejména v těchto neobvyklých dobách, je nejlepší hrát na jistotu a neskladovat dezinfekční výrobky dlouhodobě.


Chcete-li se dozvědět více o dezinfekčním prostředku na ruce a o tom, jak udržet svou rodinu zdravou, podívejte se na další články na blogové stránce AG CHEMI GROUP.


Chcete-li si doplnit zásoby dezinfekčních prostředků na ruce, podívejte se na řadu produktů dostupných na AG PROTECT.


Fotografický kredit: Clker-Free-Vector-Images from Pixabay, Eduardo RS from Pixabay, Harvey Boyd from Pixabay, Luisella Planeta, & Lena Helfinger