Ze všech drobných neúspěchů vyvolaných pandemií koronavirů byla jednou z nejbolestivějších nutnost častěji si umýt ruce a používat dezinfekční prostředek.

I když to pomohlo udržet každého bez bakterií a virů, přineslo to také vlnu vysušených rukou a popraskané kůže, zejména v chladnějších měsících.

Kromě zvýšení poptávky po krémech na ruce a zvlhčovačů, situace obnovila také debatu o mýdle versus dezinfekčním prostředku a klade si otázku;

Co více vysušuje ruce; dezinfekční prostředek na ruce nebo mýdlo a voda?

Dobrou zprávou je, že skupina dermatologů konečně ukončila diskusi a zjistila, že voda vysušuje pokožku VÍCE než gely na ruce.

"Pokud si někdo umývá ruce velmi často, pH pokožky se může změnit." Mýdlo rozpouští mastnou vrstvu pokožky, která je ochrannou vrstvou, a výsledkem může být vaše pokožka zranitelná, “vysvětluje Miklos Sardi, vedoucí oddělení dermatologie na Semmelweisově univerzitě v Maďarsku. "Ale dezinfekční prostředky na ruce stěží rozpustí tukovou vrstvu, nedráždí pokožku, ale dokonale ničí bakterie a viry."

Protože silně popraskaná pokožka může být nejen bolestivá, ale take je více nachylnější k infekci, doporučuje dermatologka Christina Chernush používat v extrémních případech jemnější mýdla nebo alternativní mytí rukou s gely na ruce.

"Již existují takové výrobky na mytí rukou, které mohou chránit tuto důležitou vrstvu pokožky alespoň o něco lépe než běžné mýdlo," řekla. "Zároveň také vyživují pokožku." Ale co je nejdůležitější, po každém ošetření musíme použít tělové mléko nebo krém na ruce. “

Tým také rychle zdůrazňuje, že pokud gel na ruce způsobuje nežádoucí účinky, může uživatel trpět alergickou reakcí na jednu ze složek. Doporučují proto používat jednodušší gely na ruce a dezinfekční prostředky, zejména ty, které mají malou nebo žádnou vůni, a ty, které neobsahují éterické oleje.

Mezi další rady pro osoby trpící suchou kůží na rukou patří;

1. Mytí rukou teplou (ne horkou) vodou.

2. Udržujte krátké nehty prstů (abyste omezili bakterie, které se tam drží a snižíte riziko poškrábání).

3. Použití speciálních rukavic k ošetření rukou přes noc.

4. Zabraňte kontaktu pokožky s vlněnými nebo syntetickými tkaninami, změkčovacími fóliemi a vonnými pracími prostředky.

Zatímco dezinfekční prostředek na ruce není dokonalou náhradou mýdla a vody, může být vysoce účinný proti bakteriím a virům a je nezbytný, když lidé nejsou v blízkosti koupelny. Například při nastupování a vystupování z veřejné dopravy, při vstupu nebo opuštění obchodu nebo před konzumací jídla a pití „na cestách“.

V těchto situacích jsou dezinfekční prostředky na ruce základním nástrojem pro udržení zdraví.

Abyste zajistili úplnou důvěru ve svůj výrobek na dezinfekci rukou, ujistěte se, že gel obsahuje nejméně 70% alkoholu.

Slabší roztoky mohou obsahovat pouhých 30% alkoholu, což je dostatečné množství ke zpomalení rychlosti reprodukce patogenů a možná ke zničení velkého počtu bakterií a virů, ale některé přežijí. Domácí výrobky z lihovin mohou být ještě méně účinné.

Pokud si nejste jisti, zda vaše výrobky pro dezinfekci rukou splňují tyto normy, vyhledejte důvěryhodného dodavatele výrobků pro dezinfekci rukou. AG PROTECT, který sponzoruje tuto stránku, je výrobce široké škály produktů pro osobní dezinfekci a dezinfekci, které všechny splňují normy EU.


Chcete-li se dozvědět více o tom, jak mohou pomoci vám a vaší rodině zůstat bez virů, navštivte AG PROTECT.


Fotografický kredit: Ketut Subiyanto from Pexels, Rama Widya from Pixabay, Clker-Free-Vector-Images from Pixabay, Luisella Planeta Leoni from Pixabay, & Nazmi Zaim on Unsplash