Klíčovou složkou většiny dezinfekčních prostředků na ruce je alkohol.

Podle rozhodnutí amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) z roku 2019 mohou alkoholy ničit látky způsobující choroby nebo patogeny rozbitím proteinů, štěpením buněk na kousky nebo narušením metabolismu buněk. Dezinfekční prostředek na ruce, pokud obsahuje jako aktivní složku ethylalkohol (také nazývaný ethanol), isopropylalkohol (isopropanol) nebo benzalkoniumchlorid, je dostatečně účinný.

Konkrétně FDA uvádí, že „Pokud nejsou k dispozici mýdlo a voda, Centrum pro kontrolu nemocí doporučuje používat dezinfekční prostředek na ruce na bázi alkoholu, který obsahuje nejméně 60 procent alkoholu.“

Rozhodující však bylo, že toto rozhodnutí bylo učiněno před pandemií koronavirů.

To znamená, že dnes již nejsou vhodné dezinfekční prostředky na ruce, které používají benzalkoniumchlorid jako aktivní složku nebo mají nízký objemový obsah alkoholu.

Ve skutečnosti některé výrobky na dezinfekci rukou obsahují jen 30% alkoholu. I když to může zabít některé bakterie a viry, opakované studie ukázaly, že se zvyšujícím se množstvím alkoholu ve výrobku se zvyšuje schopnost zabíjet patogeny, a to až na úroveň přibližně 90–95% koncentrace, když účinnost alkoholu dosáhne svého vrchol.

Bohužel, takové silné dezinfekční prostředky na ruce mohou také poškodit pokožku, zvláště pokud se používají tak často, jak se doporučuje. Z tohoto důvodu je praktičtější úroveň obsahu alkoholu v dezinfekčním prostředku na pokožku mezi 75 a 80%.

Spotřebitelé by si měli dávat pozor na domácí dezinfekční prostředky na ruce, často s účinnou složkou pití alkoholu. Zatímco silnější nápoje mohou obsahovat velmi vysoký obsah alkoholu, nejsou určeny k výrobě dezinfekčních prostředků na ruce a měly by být používány pouze jako poslední možnost.

Druhou nejvýznamnější přísadou, které je třeba se vyvarovat, je methanol (nazývaný také alkohol na dřevo), který je ve většině zemí zakázán pro použití v dezinfekčních prostředcích, protože je nebezpečný při požití, vdechování výparů a dokonce i při absorpci kůží. Mezi příznaky otravy metanolem patří bolesti hlavy, vyrážky, popraskání kůže, zvracení, nevolnost, slepota, kóma. Při konzumaci dostatečného množství může nastat i smrt.

Některé dezinfekční prostředky na ruce obsahují vonné látky, díky nimž je jejich použití pro nos méně škodlivé. Jiné jsou organické, i když to nezlepšuje jejich účinnost proti choroboplodným zárodkům a virům. Mezi další patří přísady, které mohou přispět k tomu, aby byly šetrnější k pokožce, například aloe vera nebo éterické oleje. I když tato plniva mohou nabídnout určité výhody, je důležité, aby použité množství nemělo nepříznivý vliv na obsah alkoholu ve výrobku.

Těm, kteří trpí popraskanou nebo vysušenou pokožkou častým mytím rukou nebo používáním gelů na ruce, se doporučuje použít na postiženou pokožku zvlhčovač nebo krém, jakmile je čištění nebo dezinfekce dokončena.

Spotřebitelé mohou také zkontrolovat, zda jejich dezinfekční prostředky na ruce nebyly zakázány, a to buď prostřednictvím systému EU RAPEX pro hlášení vadného nebo nebezpečného nepotravinářského zboží, nebo porovnáním jejich výrobků se seznamem více než 100 zakázaných dezinfekčních prostředků na ruce, který uvedla FDA v USA.

Poslední radou, pokud si nejste jisti, je použít respektovanou značku dezinfekčního prostředku na ruce, abyste se ujistili, že používáte pouze kvalitní výrobky se správnými přísadami smíchanými na účinné úrovni.


AG PROTECT, který podporuje tuto webovou stránku, má širokou škálu ručních gelů a dezinfekčních produktů, které všechny splňují normy EU.

Chcete-li zjistit, které produkty jsou k dispozici, navštivte stránku; AG PROTECT.


Fotografický kredit: mohamed Hassan from Pixabay, Mostafa Elturkey from Pixabay, a Harvey Boyd from Pixabay