Nezávislý britský spotřebitelský hlídací pes zjistil, že pozoruhodně vysoký počet produktů pro dezinfekci rukou není dostatečně silný, aby zabil koronavirus.

Vzhledem k tomu, že tři z 18 náhodně vybraných dezinfekčních prostředků na ruce selhaly v jednoduchých testech, si spotřebitelé začínají klást otázku, zda jejich dezinfekční výrobky skutečně drží ruce bez choroboplodných zárodků a virů.

Testy, prováděné známým spotřebitelským hlídacím psem Which ? na 18 dezinfekčních prostředcích na ruce, zkoumaly, zda splňují minimální obsah alkoholu 60% potřebný k usmrcení částic viru COVID-19, jak doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO), jakož i srovnání skutečného obsahu alkoholu s tvrzením výrobců na lahvích. Výsledky tohoto malého vzorku ukázaly, že více než 16% testovaných produktů nebylo tak silných, jak je inzerováno, a nechali by uživatele falešně věřit, že si sterilizovali ruce.

Ve zprávě, která je nyní zveřejněna na webových stránkách Which, se uvádí: „Testovali jsme 18 dezinfekčních prostředků na ruce, včetně možností značkových i vlastních značek od velkých maloobchodů, supermarketů a online tržišť. … Populární produkty na Amazonu, eBay a Etsy byly mezi těmi, na které jsme se podívali. “ Zjištění, že „tři ruční dezinfekční prostředky, všechny zakoupené od eBay nebo Etsy, obsahovaly mnohem méně alkoholu, než se tvrdilo, a příliš málo na to, aby byly účinné při ničení choroboplodných zárodků.“

Produkty, které neprošly testy, jsou tyto:

• Antibakteriální dezinfekční prostředek na ruce Hansan (zakoupený na eBay)

• Klenzy dezinfekční gel na ruce (zakoupený na eBay)

• Vaida Makeup ‘Dream Big’ Hand Sanitiser Gel (zakoupený od Etsy)

I když všichni tvrdili, že mají více než 70% alkoholu, výsledky testů se překvapivě lišily, výrobky Hansan a Vaida obsahovaly pouze 30%, zatímco dezinfekční prostředek na ruce Klenzy obsahoval pouze 10% alkoholu. Zatímco různé vzorky přinesly mírně odlišné výsledky, žádný se nepřibližoval úrovni alkoholu, která byla inzerována a označena na štítku.

Obsah alkoholu lze měřit také objemově, což by přineslo mírně vyšší výsledky, ale stále by nedosahovalo oficiálních standardů.

Když testovací společnost Which? kontaktovala prodejce, aby je informovala o nedostatcích, prodejci Hansan a Klenzy nezavolali nazpět a ani nereagovali na písemné pokusy o komentář.

Naštěstí produkty byly nyní přímo z webu odstraněny společností eBay.

Odpověděl pouze maloobchodník Vaida (který obchodoval na webu e-shopu  Etsy) odstraněním produktu a slíbením kontaktování všech předchozích zákazníků.

Mluvčí Etsy řekl hlídacímu psovi, že je „potěšen“, že produkt již není v prodeji, a dodal, že „Nemáme finální kontrolu nad položkami prodejců, ale žádáme, aby jednali čestně, jak tomu bylo v tomto případě. Jakmile se o problému dozvěděli, začali jednat. “

Which? nyní informoval příslušné obchodní a zdravotní úřady ve Velké Británii a zůstává optimistický, že nepoctivé dezinfekční výrobky jsou spíše neobvyklé. „Dobrou zprávou je, že zbývajících 15 dezinfekčních prostředků na ruce, které jsme testovali, mělo procentuální hladinu alkoholu, kterou tvrdili nebo vyšší, a na úrovni, která by byla účinná proti bakteriím a virům.“

Právní požadavky na dezinfekční prostředky a gely na ruce jsou zcela jasné, protože všechny výrobky prodávané v EU musí splňovat nařízení EU o biocidech 528/2012. Kromě toho by jakýkoli prodaný produkt měl být schopen prokázat, že odpovídá tvrzením použitým v reklamě nebo na samotném produktu. Pokud tedy osobní čisticí prostředek říká, že zabíjí 99,9% bakterií a virů, musí tento standard splňovat.


Pokud máte potíže se získáváním kvalitních dezinfekčních prostředků na ruce a dezinfekčních sprejů, nebo pokud si nejste jisti, zda produkty, které používáte, splňují normy EU, podívejte se na produktovou řadu AG PROTECT.

AG PROTECT (který je provozovatelem této webové stránky) je důvěryhodným dodavatelem řady dezinfekčních produktů, které splňují normy EU a doporučení WHO.

Chcete-li se dozvědět více, navštivte AG PROTECT.


Fotografický kredit: mohamed Hassan from Pixabay, Which, & soumen82hazra