Čtyři a půl roku poté, co britská veřejnost hlasovala pro odchod, se vedoucí představitelé v EU a Velké Británii konečně dohodli na dohodě o budoucích vztazích. Zbývalo už jen pár dní, než mohl nastat chaos, narušení obchodu a cestování díky „No Deal Brexit“. Naštěstí politici na obou stranách kanálu La Manche dokázali najít shodu za pět minut dvanáct.

Jak ale dohoda vypadá pro chemické společnosti?

Dobrou zprávou je, že obchod s chemickými výrobky bude do značné míry pokračovat jako dříve, protože se dohoda vyhýbá dovozním clům nebo omezením obchodu se zbožím mezi EU a Spojeným královstvím.

Brexit Deal zajišťuje bezcelní obchod s chemickými výrobky

Jedná se o dohodu, kterou britský premiér Boris Johnson popsal jako „první dohodu o volném obchodu založenou na nulových clech a nulových kvótách, jaké kdy bylo s EU dosaženo.“

To je hlavní úspěch vzhledem k tomu, že Downing Street uvádí v roce 2019 hodnotu obchodu mezi oběma stranami v hodnotě 668 miliard GBP.

„Za tuto dohodu stálo bojovat, protože nyní máme spravedlivou a vyváženou dohodu s Velkou Británií, která bude chránit naše evropské zájmy, zajistí spravedlivou soutěž a zajistí potřebnou předvídatelnost pro naše rybářské komunity,“ uvedla Ursula von der Leyen, Předseda Evropské komise.

Dohoda sice neumožňuje bezcelní a neomezený přístup k odvětví služeb - navzdory tomu, že toto odvětví zahrnuje 80% ekonomiky Spojeného království -, ale chemický průmysl se svým dlouhým a vzájemně propojeným obchodem s produkty si po dohodě mohl vydechnout.

Britské sdružení pro chemický průmysl (CIA), které před zahájením dohody uvedlo, že „dohoda s EU je v nejlepším zájmu [chemického] sektoru, našich dodavatelů a našich zákazníků. Náš sektor potřebuje bezcelní obchod, minimální zpoždění na hranicích, důslednou regulaci a trvalý přístup ke kvalifikovaným lidem. “

Tento sentiment byl založen na skutečnosti, že „60% vývozu chemikálií ze Spojeného království jde do EU a že Spojené království získává 75% svých surovin z EU“.

Jedná se o tok obchodu s chemickými výrobky v hodnotě 44 miliard EUR ročně, ale dovoz a vývoz tohoto zboží již nebude zcela bezproblémový.

Brexit Deal staví britské chemické společnosti mimo jednotný trh

Nevýhodou dohody je, že i když neexistují žádné tarify ani kvóty, budou existovat určité kontroly, které nebudou bez nákladů.

Jak vysvětluje časopis pro chemický průmysl Chem Week: „Odchod Spojeného království z jednotného trhu a celní unie znamená, že budou existovat necelní překážky obchodu, jako je zvýšená byrokracie, včetně celních prohlášení a dalších dokumentů a vyšší náklady na dodržování předpisů pro podnikání. Cefic [Evropská asociace chemického průmyslu] a CIA odhadují okamžité náklady plynoucí z regulace po Brexitu pro britské chemické společnosti v celkové výši přibližně 1 miliardy GBP. “

Důvod pro to byl objasněn prohlášením Evropské komise po dohodě. Tisková zpráva uvádí: „EU a Spojené království vytvoří dva samostatné trhy; dva odlišné regulační a právní prostory. To vytvoří překážky obchodu se zbožím a službami a přeshraniční mobilitě a výměnám, které dnes neexistují - v obou směrech. “

Jde o to, že i britská vláda, která se vždy chlubila výhodami opuštění EU, musí připustit; obchod mezi Spojeným královstvím a EU už nikdy nebude tak plynulý. S varováním britského vládního mluvčího, že prvních několik měsíců po přechodu bude pravděpodobně ne úplně hladkých.

Michael Gove, ministr vlády a ústřední hlas pro odchod z EU, doporučil podnikům, aby se na tuto změnu připravily, protože ovlivní zboží, služby a dokonce i osobní cestování.

„Povaha našeho nového vztahu s EU - mimo jednotný trh a celní unii - znamená, že existují praktické a procedurální změny, na které se podniky a občané musí připravit,“ uvedl v rozhovoru pro BBC. "Víme, že dojde k určitému narušení, než se přizpůsobíme novým způsobům obchodování s EU, takže je zásadní, abychom nyní všichni podnikli nezbytná opatření."


Chcete-li se dozvědět více o tom, co by měly chemické společnosti podniknout, přečtěte si: Jak dohoda o brexitu vypadá pro chemický průmysl - část 2

Plné znění dohody o brexitu si můžete stáhnout zde (pdf).


Photo credit: Amazonaws, Freestocks-photos from Pixabay, DANIEL DIAZ, 8926, Jason Blackeye on Unsplash, Paweł Jagielski from FreeImages, & Griszka Niewiadomski