Přemýšlíte o tom, jak se rozumně zajistit na stáří a nespoléhat na almužnu od státu? Zašívání peněz do peřin jako za časů našich babiček už dávno nestačí. Kdo dnes chytře nespoří, toho může čekat ve stáří nepříjemné překvapení. Ale tápete, jak na to?

Určitě řešíte podobný problém jako mnoho lidí – rádi byste nějak rozumně a s přijatelným rizikem využili peníze, které máte na běžném či spořícím účtu, ale nic vám díky nulovým, respektive mizivým úrokům nevydělávají. Spíše naopak, inflace jejich hodnotu každým rokem citelně snižuje. Zatímco před 10 lety stál lístek do kina 100 Kč, teď už je to 2× tolik.
Jestli investice stále odkládáte s tím, že je to příliš složité, tak se vám určitě bude hodit následující přehled, ve kterém vám shrneme hlavní výhody a nevýhody různých možností.

Bankovní účty
Začneme tím nejjednodušším, co určitě znáte. Drtivá většina Čechů bohužel zůstává u tohoto řešení, i když se nejedná o investici jako takovou. Doby výhodných úroků už jsou dávno pryč a běžné účty dnes neposkytují žádné, u spořících budete rádi za procento. Přitom inflace přesahuje klidně i hranici 3–4 %. Nabízí se ještě možnost využití termínovaných vkladů, které teoreticky „porazí“ inflaci, ale zároveň s těmito prostředky nemůžete nijak nakládat, dokud lhůta neuplyne (pokud nechcete platit různé poplatky a pokuty).

  • Výhodou je tedy bezesporu to, že v bance jsou peníze v bezpečí a jen tak o ně nepřijdete. Zároveň je máte vždy k dispozici.
  • Nevýhodou je ale právě fakt, že nenabízí v podstatě žádné zhodnocení. Termínovaný vklad, který teoreticky pokryje alespoň inflaci, vaše prostředky naopak „zamrazí“.

glass-jars-with-coins-inscriptions-risk-invest-stand-wooden-table-investment-budget

Podílové fondy
Dnes je nabízí v podstatě každá bankovní instituce. Jedná se o soubor akcií a/nebo dluhopisů, který je profesionálně spravován, a vy si v něm kupujete svůj podíl – odtud jeho název. Nabízí o něco zajímavější zhodnocení, ale zároveň už s sebou nese i riziko ztráty peněz. Závisí na jeho složení. Ačkoliv většina inzeruje nulové poplatky, pravděpodobně se nevyhnete těm ukrytým, které jsou započítané v celkové výkonnosti – někdo je totiž musí profesionálně spravovat. Pokud navíc nebudete do fondů investovat na opravdu dlouhou dobu, je zde také riziko neočekávaných událostí na trhu – pokud investujete těsně před propadem, můžete také dlouhé roky čekat, než se opět dostanete na své.

  • Výhodou je tedy lepší zhodnocení než pomocí klasických bankovních produktů a možnost je kdykoliv vybrat.
  • Nevýhodou už je reálné riziko ztráty peněz spojené s propadem trhu.

Akcie a kryptoměny
I když spolu přímo nesouvisí a akcionáři by se možná urazili, že je házíme do jednoho pytle, princip obchodování je podobný. Akcie společností i kryptoměny obchodujete na burzách, kde už se dnes můžete i sami registrovat a nepotřebujete brokera. Oproti předchozím variantám je zde šance na relativně vysoké zhodnocení investic, ale jak se říká – nic není zadarmo. Přichází s tím také opravdu velké riziko (obzvláště v případě kryptoměn), že o své peníze přijdete. Orientace na akciovém a krypto trhu si žádá opravdu velkou dávku rešerše jednotlivých společností a měn, často v cizím jazyce, neustále sledování vývoje a schopnost ustát i velké kolísání vašich prostředků. Proto bychom tento způsob doporučili jen těm nejzkušenějším.

  • Výhodou je bezesporu vidina velkého zisku a možnost prostředky kdykoliv vybrat.
  • Nevýhodou je v tomto případě reálná hrozba ztráty části nebo celé investice a nutnost důkladného studia společností, měn a sledování trhu.

businessman-holding-tablet-showing-growing-virtual-hologram-statistics-graph-chart-with-arrow-up

„P2P“ půjčky
V poslední době populární způsob investic je takzvané peer-to-peer půjčování, tedy přímo konkrétním subjektům – lidem. Můžete obvykle začít s menšími částkami a vybírat dle zveřejněných příběhů a úroků. Při správném rozvržení portfolia a jeho obstarávání představují relativně málo rizikový způsob, jak si zajistit příjem, který pokryje inflaci. Výkonnost ale může kolísat s ohledem na vybírané půjčky a často může být problém peníze z těchto půjček vybrat, pokud je budete náhle potřebovat. Platební morálka dotyčných může vést k průtahům nebo zesplatnění těchto půjček a o vložené prostředky tak můžete přijít. Je také nutné vybrat si důvěryhodnou společnost, která tyto půjčky zprostředkovává.

  • Výhodou je rozumné zhodnocení s přijatelnou mírou rizika.
  • Nevýhodou je nutná neustála kontrola portfolia a riziko zesplatnění některých půjček či problém ze strany nedůvěryhodné společnosti, která je nabízí.

Firemní dluhopisy
Jsou v podstatě kombinací výše zmíněné půjčky a termínovaného vkladu. Jde o investici do společnosti, které půjčíte na určitý čas své peníze, a ona vám je splácí s předem stanoveným úrokem. Stačí si vybrat nabídku důvěryhodné společnosti, která má prokazatelnou historii a činnost. Úroky zde bývají zajímavé – i po odečtení inflace můžete počítat s drobným ziskem. Oproti P2P půjčkám se nemusíte starat o celé portfolio a výnos máte dopředu jasně daný – včetně předem daných termínů splátek. Pro začínající investory jsou firemní dluhopisy ideální volbou, protože kombinují srozumitelnost a jednoduchost investice, nízkou míru rizika a zajímavé zhodnocení, které převyšuje termínované vklady nebo často i podílové fondy. Kromě výběru společnosti tak nemusíte neustále studovat trh nebo každý den kontrolovat portfolio. Navíc neplatíte žádné poplatky za zprostředkování jako u akciových trhů, kryptoměn, P2P půjček nebo podílových fondů.

  • Výhodou je jednoduchá a stabilní forma investice bez poplatků a nutnosti něco neustále kontrolovat. Nabízí zajímavé zhodnocení bez velkého rizika.
  • Nevýhodou je nemožnost ihned vybrat prostředky.

Zaujala vás možnost investice do dluhopisů společnosti? Přečtěte si více na stránkách AG Chemi Group, kde se dozvíte detaily o firmě, její činnosti a také konkrétní nabídce dluhopisů. Nabízí úrok 6,8 % už po zdanění, takže neplatíte nic navíc, který je vám vyplácen každý měsíc.

concepts-economic-technology-future-business-eco-friendly-new-trading-platform-businessman-with-coin-stack-hologram-chart