Ceny energií, služeb i běžných potřeb, jako je jídlo nebo oblečení, neustále stoupají a inflace je teď nejvyšší od roku 2008. Z každé tisícovky, kterou jste loni touhle dobou nechali ležet na svém účtu, si už ukusuje více než 6% podíl. Spořící účty vás před ní rozhodně neochrání. Kam tedy se svými úsporami, abyste o ně zbytečně nepřicházeli?

Jak nabádá už i řada odborníků – jedinou smysluplnou cestou, jak do budoucna zachovat nebo ideálně rozmnožit své jmění, jsou investice. A současná situace způsobená pandemií není jediným důvodem, proč se porozhlédnout po možnosti, jak své úspory nechat vydělávat. Populace postupně stárne a státní kasa nás ve staří sama o sobě pravděpodobně příliš neuživí.

man-hand-hold-stack-woods-block-step-table-with-icon-action-plan-goal-target-success-business-target-concept-project-management-company-strategy-development

Dluhopisy jako prověřená jistota

Jednou ze stále celkem konzervativních, a tudíž bezpečných možností, jak své peníze nechat vydělávat, jsou dluhopisy neboli půjčky institucím. Populární se staly zejména takzvané Dluhopisy Republiky, které ČR vydala při příležitosti 100 let od vzniku naší republiky. Jejich nespornou výhodou je garance pokrytí inflace. Není tedy divu, že občané je vzali útokem a pořídili jich koncem roku 2021 dvakrát více než předtím – celkem za 80 miliard korun.

Kdo zaváhá, nevydělává

Inflace se totiž šplhá skutečně vysoko a garantovaný výnos kolem 6 % rozhodně není k zahození, když spořící účty začínají teprve teď opět nabízet kolem 2 % a u stavebního spoření se po odečtení poplatků dostanete někam na 4 %. Tento zájem v kombinaci s vysokými úroky ale donutil Ministerstvo financí jejich prodej dočasně pozastavit. Nemusíte se ale bát, že byste tím přišli o možnost své peníze rozumně zhodnotit.

close-up-time-money

A když nemáte státní, dejte tam korporátní...

Vedle státních dluhopisů totiž existuje ještě jedna varianta. Řada kvalitních českých firem se čím dál častěji uchyluje k financování svých projektů právě pomocí dluhopisů, které celý proces výrazně zjednodušují a mají lákavé úroky. Stačí si jen vybrat sobě blízký obor nebo firmu, zkontrolovat si, že je důvěryhodná, a firmu kontaktovat – nejčastěji přes k tomu určený formulář na webových stránkách. Vše zvládnete z pohodlí domova.

Nanotechnologie je hudbou budoucnosti

Mezi odvětví, která zažívají v poslední době největší boom, bezesporu patří nanotechnologie – atomy jsou přece základním stavebním prvkem veškeré hmoty. Právě úprava materiálů na mikroskopické úrovní, která zlepšuje jejich vlastnosti, už pomáhá řadě oborů od stavebnictví po medicínu. Jsou to například mikročástice stříbra, které dodávají lékařským pomůckám antibakteriální vlastnosti. Tím z nich činí neocenitelné pomocníky při boji s řadou nákaz.

Vývojem a výrobou těchto nanomateriálů se zabývá i česká firma AG Chemi Group s více než 25letou tradicí v chemickém průmyslu. Pro řadu klientů po celém světě dodává na míru připravené materiály se speciálními vlastnostmi. Nyní rozšiřuje svou působnost a v nově zakoupených prostorách staví výrobní linku s kapacitou tisíc tun ročně, na kterou získala i podporu Evropské unie. Plánována je i výstavba výzkumného centra, které by se věnovalo právě vývoji inovativních technologií, které by nás mohli opět posunout o krok dále při řešení zásadních společenských problémů a dostat ČR mezi špičku v technologickém pokroku.

Úrok, který stojí za to

Na realizaci těchto projektů zvolila právě financování pomocí dluhopisů pro veřejnost s velmi lákavým úrokem 6,8 % p.a. a splatností 2,3 roku. V současné chvíli už má na 900 spokojených investorů a zbývá dofinancovat posledních 20 % cílové částky. Mezi velké výhody, které jiné firmy běžně nenabízí, patří navíc vyplácení úroku na měsíční bázi – nemusíte čekat na roční „vyúčtování“, abyste se takzvaně dočkali koruny. Investovat můžete už od 10 000 Kč.

Investice do buducnosti se zkrátka vyplatí – a to nejen té své.

hands-are-watering-growing-plants-coins-amid-blurred-green-nature-background-financial-concept