Už vás nebaví nechávat peníze ladem na účtu a rádi byste si zajistili například klidnější stáří díky vlastní investici? Stále populárnějším nástrojem jsou dluhopisy. Pokud vás také zaujaly, ale ještě se v nich úplně neorientujete, jsou následující řádky určeny právě vám.

Co jsou dluhopisy a jaký je v nich rozdíl?
Dluhopis je zjednodušeně řečeno půjčka, která má stanovený úrok s pevně danou dobou splatnosti. Jeho nákupem protistraně půjčujete peníze a ona vám je postupně splácí i s uvedeným úrokem – „poplatkem“ za půjčení. Úroky se pohybují obvykle v jednotkách procent – tradičně do 10 %, málokdy více. Doba splatnosti je obvyklé také do 10 let.

Dluhopisy se dělí na státní a korporátní podle toho, komu své peníze půjčujete – buď státu, nebo soukromé firmě. Obecně se dá říct, že korporátní dluhopisy nabízejí vyšší, lákavější výnos, zatímco státní jsou méně rizikové, ale nepříliš atraktivní z hlediska zhodnocení vaší investice.

blue-background-white-calculator-magnifying-glass-with-text-bonds-business-concept

Státní dluhopisy zblízka – jaké jsou výhody a nevýhody?

Koupením státního dluhopisu poskytujete své finance na hospodaření státu. Ať už je to výstavba infrastruktury jako silnice a dálnice, nebo například nenadálé výdaje jako roušky a ochranné pomůcky.

Jde o jednu z nejbezpečnějších forem investice, protože hrozba krachu je u státu téměř nulová (ale vyloučit se také nedá – například v případě Argentiny nebo Řecka). S tím se ale také pojí velmi nízký úrok. U České republiky, která je spolehlivým „dlužníkem“ na rozdíl třeba od zmíněné Argentiny, máte na výběr v podstatě ze dvou možností:

  • Reinvestiční dluhopis – jeho úrok se pohybuje cca mezi 0–3 procenty, což často nestačí ani na pokrytí inflace.
  • Protiinflační dluhopis – jeho úrok vyrovnává inflaci v daném roce, ale nepřinese vám nic navíc.

Státní dluhopisy vydává Ministerstvo financí a jejich splatnost je 6 let, přičemž jednou ročně si je můžete nechat v určeném období vyplatit. Stejně tak úrok je připisován jednou ročně ve formě dluhopisů – každý z nich má nominální hodnotu 1 Kč a minimální objednávka je 1000 ks. Nakoupit je můžete po zřízení majetkového účtu online přímo na stránkách ministerstva – k tomu ale musíte mít nějakou formu elektronického ověření identity. Pokud budete chtít nákup vyřídit osobně na některé z bankovních poboček, je potřeba zaplatit poplatek 250 Kč.

Shrnuto a podtrženo: Státní dluhopisy jsou bezpečnou formou investice, která vám dovolí na rozdíl od termínovaných vkladů nebo stavebních spoření jednodušší výběr. Je to ale vykoupené velmi nízkým zhodnocením, které většinou neporazí ani inflaci a v lepším případě ji pouze vyrovnají.

save-money-prepare-future

Korporátní dluhopisy zblízka – jaké jsou výhody a nevýhody?

V případě korporátní dluhopisů půjčujete přímo konkrétní firmě na rozvoj podnikání – například rozšíření výroby, pořízení nových strojů, vývoje nových produktů či postupů a podobně.

Potenciální zisk je výrazně vyšší než v případě státních dluhopisů. Roční úrok se pohybuje obvykle v rozmezí 5–10 %, což z něj činí už zajímavý investiční produkt, který dokáže zhodnotit vaše peníze i nad rámec inflace. Samozřejmě je potřeba věnovat větší čas rešerši společnosti, do které chcete investovat – například jaký má obrat, jmění, produkt nebo historii a účel prodeje dluhopisů. Zkrátka zda dokáže dostát všem svým závazkům.

Doba splatnosti bývá o něco kratší – obvykle méně než 5 let, nejčastěji 2–3 roky. To znamená, že své peníze získáte celkem brzy a můžete je opět reinvestovat. Na rozdíl od státu si také můžete vybrat vám blízké nebo nadějné sektory, které rostou a budou v budoucnu důležité. Například pokud chcete investovat do udržitelných technologií, pokroku nebo konkrétních produktů a podobně.

Korporátní dluhopisy bývají bez poplatku a jednoduše je nakoupíte přímo na stránkách konkrétní společnosti, kde se i dozvíte více o nabídce a hospodaření společnosti. Například firma AG Chemi Group s.r.o., zabývající se revolučními vlastnostmi nanomateriálů a jejich výrobou, nabízí dluhopisy s úrokem 6,8 %, který vyplácí měsíčně, a splatností 2,5 roku. V investiční kalkulačce si navíc můžete rovnou spočítat, kolik vám konkrétní investice přinese.

Sečteno a podtrženo: Korporátní dluhopisy mají nulové vstupní poplatky a nabízejí daleko zajímavější zhodnocení vaší investice při mírně vyšším riziku oproti státu – záleží vždy na konkrétní společnosti. Mohou mít i kratší dobu splatnosti a některé firmy navíc nabízejí i měsíční splácení úroků, takže své prostředky získáte zpět rychleji.

Zaujaly vás korporátní dluhopisy? Více o tom, jak investovat do dluhopisů firmy AG Chemi Group s.r.o., se dozvíte přímo na stránkách věnovaných nabídce.

push-button-with-text-invest-start-dark-background-3d-illustration