Nedávno byly uskutečněny velké objevy, které by mohly dramaticky snížit míru infekce koronaviru.

Průlomy byly vytvořeny nezávisle dvěma různými společnostmi a jejich univerzitní spolupráci v oblasti nanotechnologií.

První společnost se jmenuje Nanox, která vyvinula látku, která na svém povrchu drží nanočástice stříbra, které mohou neutralizovat koronavirus. Jak společnost tvrdí, „Výsledky analýz ukazují, že vzorky tkanin s různými stříbrnými mikročásticemi zabudovanými do povrchu deaktivovaly po dvou a pěti minutách kontaktu 99,9% viru.“

Nanoindustriální deník AzoNano popisuje nový nanoprodukt jako „… vyrobený ze směsi polyesteru a bavlny (polykoton) a obsahuje dva typy stříbrných mikročástic impregnovaných na jeho povrchu ponořením, sušením a fixací.“

Výzkum byl proveden na Universitat Jaume I of Castelló ve Španělsku, Institutu biomedicínských věd University of São Paulo (USP) a v Brazílii v Centru pro vývoj funkčních materiálů, kde tým doufá, že použije směs polyesteru a bavlny na výrobu obličejových masek.

"Množství viru, které používáme ke kontaminaci tkáně, je mnohem vyšší než množství, které je vystaveno v ochranné masce, a přesto byl tento materiál schopen vir s velkou účinností eliminovat," řekl Lucio Freitas Junior, výzkumný pracovník USP, který pracoval na studii. Dodal: „Bylo to, jako by kbelík částic s virem byl vržen do ochranné masky, aby byla úplně pokryta virem.“

Další testy ukázaly, že kromě neutralizace koronaviru je látka účinná při ničení dalších virů a mikrobů. Má také fungicidní vlastnosti a „byla testována na vyloučení rizika, že způsobí dermatologické problémy“.

Vzhledem k úspěchu těchto experimentů společnost zaregistrovala patent a nyní plánuje uvést produkt na trh.

„Uzavřeli jsme dohody se společnostmi a továrnami v textilním, plastovém a polymerním odvětví, které budou tento materiál používat pro výrobu a prodej ochranných masek a nemocničního oblečení,“ říká ředitel společnosti Luiz Gustavo Pagotto Simões.

Podobnou nanočásticovou tkaninu vyvinula také pražská společnost AG CHEMI GROUP. Firma uzavřela dohodu o výrobě NANO AB PP-25: řada tkanin, které mají podle generálního ředitele společnosti Igora Ševčenka „… aktivní baktericidní účinky a zabíjejí 99,99% všech známých bakterií a virů“.

Vzorek NANO AB PP-25

Na rozdíl od průlomu Nanox byla technologie vyvinuta výhradně v České republice a je založena na metodě vkládání nanočástic mědi, zinku, stříbra, zlata a ceru do textilie, aby získala protivirové a antibakteriální vlastnosti.

NANO AB PP-25 může být vyroben z organických i syntetických materiálů, je omyvatelný, odolný a lze jej vložit do všech možných předmětů. Nemocniční župany, povlečení, polštáře, obličejové masky, textilie pro sedadla v čekárnách v nemocnicích a ve veřejné dopravě, ubrusy v restauracích a čisticí utěrky v kuchyních. Vše a všichni mohou benefitovat díky technologii nanočástic.

Vzhledem k tomu, že počet obětí COVID-19 již dosáhl  500 000 a s velkou pravděpodobností druhé vlny infekce, která se na nás valí, není divu, že zájem o tato nanovlákna zabíjející viry je vysoký.

I když nedojde k dalším vlnám infekce koronaru, bude mít produkt několik aplikací snižujících každodenní infekce v nemocnicích.

Bakterie, jako je Meticilin-rezistentní Staphylocossus aureus (MRSA) a jednoduché chřipkové viry, mohou být smrtelné v nemocnicích a pečovatelských domovech. Dokonce i zdraví lidé mohou být poraženi, zatímco lidé s oslabeným imunitním systémem, jako jsou starší lidé, novorozenci nebo ti, kteří jsou léčeni chemoterapií, jsou vysoce náchylní k infekci.

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že na celém světě každoročně onemocní více než 4 miliony lidí. Hlášení, že „Takové infekce každoročně způsobují v Evropě 37 000 úmrtí, i když potenciálně může jít o mnohem větší číslo a v USA je to dokonce 99 000 úmrtí.“

Je zřejmé, že zoufale potřebujeme nový způsob, jak udržovat nemocnice v čistotě. Současné metody mytí rukou, dezinfekčních prostředků na ruce a dezinfekčních sprejů jsou zjevně nedostatečné.

Svět potřebuje lepší způsob, jak zabíjet viry a bakterie, a nanotextilie by mohly být dobrou odpovědí.


Fotografický kredit: AGCHEMIGROUP, Pexels, Pexels, RUVID,  a Pexels