Nanoprodukty, jedny z nejpokročilejších a nejuniverzálnějších průmyslových surovin na světě, se používají v boji proti šíření koronavirů.

Dva samostatné vývoje používají nanočástice ke zlepšení designu obličejových masek i vzduchových filtrů.

Nanočástice vytvářejí masku na obličej, která při kontaktu zabíjí koronaviry

První pokrok v oblasti nanotechnologií je tkanina, která je schopna zabíjet bakterie a viry při kontaktu s ní. Textilie vyrobená z nanočástic mědi, zinku, stříbra, zlata a ceru, které jí dodávají vlastnosti ničící patogeny.

Nanotextilie s názvem NANO AB PP-25 byla vyvinuta na základě spolupráce mezi pražskou společností AG CHEMI GROUP (která tuto webovou stránku provozuje) a výzkumníky nanotechnologií ze střední Evropy.

Ukázka NANO AB PP-25

Nová textilie již byla testována a bylo zjištěno, že je účinná proti 99,99% všech známých patogenů. Tyto výsledky vedly společnost k zajištění patentů a jak vysvětluje zakladatel a generální ředitel společnosti Igor Ševčenko: „Nyní plánujeme otevření NANO DEVELOPMENT CENTER do konce roku 2020 v českém Kladně.“

Jelikož je jakákoliv tkanina vhodná pro nanotechnologii, jedním z prvních použití bude vytvoření obličejových masek, které mohou při kontaktu zabíjet koronaviry. Mezi další možnosti však patří použití na lékařských pláštích, nemocničním ložním prádle a uniformách personálu.

Předpokládá se, že nejdříve začne výroba textilu ničících viry, aby se pomohlo bojovat proti šíření koronaviru.

Nanočástice zachycují vzdušné vodní kapky a aerosoly ve vzduchových filtrech

Systém nanotechnologie vzduchové filtrace, který vyvinul profesor Seamus Curran z University of Houston, je založen na jeho předchozí práci využívající nanotechnologie k vytváření vodotěsných povlaků. Uvědomil si potřebu lepší obrany proti koronaviru a přizpůsobil design nanočástic, nejprve pro obličejové masky, a poté vytvořil filtr, který zachycuje částice a malé kapičky vody bez omezení proudění vzduchu.

Většina filtrů je navržena, aby zachycovaly pevné částice, jako je pyl a prach. Největší výzvou při zlepšování systémů filtrace vzduchu, aby odpovídaly potřebám během globální pandemie, je zastavit drobné vodní částice nebo aerosoly nesoucí koronavirus.

Curranův nanopovlak na vzduchové filtry tento problém řeší.

Jak vysvětluje tisková zpráva univerzity: „Povlak funguje tak, že zachycuje kapaliny, které obklopují virové částice, a přitom umožňuje nerušený proud vzduchu. To pomáhá ventilačním systémům odstranit virus během normálního provozu, aniž by bylo nutné dovybavit nebo omezit schopnost systému čerpat čerstvý vzduch. “

Návrh vzduchového filtru nanotechnologie byl nyní testován v nezávislé laboratoři Water Lens, která zjistila, že filtr, který byl nastříkán nanopovlakem, dokázal zachytit vzdušné kapičky vody, které nezpracovaný filtr stejné kvality nedokázal.

Jedná se o zásadní vylepšení designu, protože koronavirus se šíří na drobných kapičkách slin, rými a hlenu, které jsou vydechovány, když lidé mluví, kašlají a kýchají.

"Naším cílem není změnit hodnocení filtru," řekl Curran. "Filtry jsou vybrány pro objem místnosti, ve které se nacházejí. Naším cílem je jít po viru." Pokud tak učiníme, můžeme lidi dostat zpět do budov v bezpečnějším prostředí a rozhýbat ekonomiku. “

Komercializace této nanotechnologie již začala, založením společnosti Curran Biotech a aplikací nanopovlaku na systém filtrace vzduchu ve veřejné budově v New Yorku.

„Stavební technologie, včetně filtrace, systémů HVAC a kvality vnitřního ovzduší, mají zásadní význam pro bezpečné otevření Ameriky,“ říká Scott Livingston, generální ředitel společnosti Livingston Securities, která poskytuje investorům poradenství v oblasti nanotechnologických řešení. "Válka proti COVIDu se vede na mnoha frontách a špatné větrání budov a dopravních prostředcích je velkým problémem." Podporujeme Dr. Currana a těšíme se na spolupráci se společností Curran Biotech při rozšiřování tohoto důležitého řešení zmírňování COVIDu. “

V roce nejistoty a blokád je uklidňující vědět, že vědecká komunita dosahuje pokroku, aby pomohla udržet lidi v bezpečí.

I když vývoj vakcíny nebo léku je stále nejpotřebnější pro poražení COVIDu, je potěšující vidět, že výzkumní pracovníci a podnikatelé v oblasti nanotechnologií spolupracují při uvádění produktů na trh, které každému pomohou trochu lépe dýchat.

"Potřebujeme vědu, aby nám pomohla vrátit se k nějaké formě normálnosti," poznamenává Curran, "a jsme rádi, že můžeme hrát svoji roli."


Fotografický kredit: Curran Biotech, AG CHEMI GROUP, Polina Tankilevitch from Pexels, Daniel Roberts from Pixabay