Jak celosvětová pandemie zuří, návrháři produktů hledají kdekoliv, aby jejich produkty byly bezpečnější proti infekci.

Nanotechnologie je nyní v popředí vytváření sterilnějšího světa přidáním nanočástic k běžným výrobkům, aby byly antibakteriální a antivirové.

Měděné Nanočástice Vytvářejí Antivirovou Bavlnu a Polyester

Jeden takový průlom byl dosažen díky spolupráci na výzkumu na University of Manchester v Anglii a na čínské Northwest Minzu University a Southwest University. Společně vytvořili „odolný a omyvatelný, betonem podobný“ kompozitní materiál vyrobený z antibakteriálních nanočástic mědi.

Vědci si vybrali nanočástice mědi, protože je mnohem levnější než běžně používané zlato nebo stříbro. Tato změna v surovině však znamenala, že tým potřeboval vymyslet nový postup pro připojení nanočástic k tkanině.

Jak uvádí zdravotnický deník Medical Xpress, „… pomocí procesu zvaného„ Polymer Surface Grafting “, výzkumný tým přivázal měděné nanočástice k bavlně a polyesteru pomocí polymerního kartáče, čímž vytvořil silnou chemickou vazbu. Vědci tvrdí, že právě toto pouto vedlo k vynikajícím omyvatelným vlastnostem a trvanlivosti. Tento vývoj by konečně mohl v budoucnu komercializovat uniformy a textilie pokryté mědí. “

Jak uvádí vedoucí studie Xuqing Liu, „Nyní, když naše kompozitní materiály vykazují vynikající antibakteriální vlastnosti a trvanlivost, má obrovský potenciál pro moderní lékařské a zdravotnické aplikace.“

Studie byla zveřejněna v Journal of Nanomaterials.

Biopolymer Stříbrných Nanočástic Zabíjí Mikroby

Další vývoj v oblasti nanotechnologií slibuje, že tvrdé povrchy budou antibakteriální za pomoci směsi bakteriální celulózy a nanočástic stříbra.

Kovové nanočástice jsou již dlouho známé svou schopností ničit mikroby, ale jejich připojení k praktickým materiálům, aniž by došlo ke ztrátě antibakteriálních nebo antivirových vlastností, bylo vždy výzvou.

Nyní tým z Ruska vytvořil přírodní biopolymer syntézou z mikrobu Gluconacetobacter hansenii.

Gluconacetobacter hansenii

Tento objev provedla Tatiana Gromovykh z I. M. Sechenov První moskevské státní lékařské univerzity, která nyní publikovala svou práci v časopise Carbohydrate Polymers.

Zde studie vysvětluje, jak: „Syntéza kov-pára byla použita k vložení nanočástic kovového stříbra s průměrem mezi 8 a 12 nanometry v biopolymeru. Biologické testování ukázalo, že kompozit je účinný proti třem důležitým typům potenciálně patogenních bakterií, Escherichia coli, Staphylococcus aureus a kyselinovzdorný Bacillus coagulans. “

Přestože povlak nepůsobil jako fungicid, který neměl žádný účinek proti Aspergillus niger ani Candida albicans, zničil další organické buňky a mikroby, což mu dává velký potenciál pro použití v antibakteriálních povlacích, například na zdravotnickém vybavení.

V dalších laboratorních testech nanočásticový biopolymer dokonce napadl lidské melanomové buňky a mezenchymální kmenové buňky, což naznačuje, že by to mohl být základ pro léčbu nádorů rakoviny kůže.

Vícekovové Nanočástice Vytvářejí Látku Zabíjející Viry

Třetí průlom dosáhli vědci z České republiky, kteří ve spolupráci s pražskou společností AG CHEMI GROUP vyvinuli látku s antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Výrobek se nazývá NANO AB PC-22 a je založen na nanočásticích mědi, zinku, stříbra, zlata a ceru, které jsou zabudovány do textilie.

Výsledkem je látka, o které společnost tvrdí, že zabijí 99,9% všech známých virů a bakterií.

Jedná se o textilii, která se může použít k výrobě nemocničního prádla, lékařských plášťů a uniforem pro sestry bez mikrobů a má jasnou komerční hodnotu. Z tohoto důvodu společnost doufá, že zahájí výrobu do konce roku.

Jak zakladatel a generální ředitel společnosti Igor Ševčenko vysvětluje: „V současné době existují pevné plány na otevření NANO DEVELOPMENT CENTRA v Kladně v České Republice do konce roku 2020.“ Dodává, že „Nyní hledáme nové, vzdělané zaměstnance, kteří se příští rok připojí k našemu týmu v oblasti výroby nanoproduktů.“

Tyto tři objevy ukázaly velký potenciál nanomateriálů při vytváření bezpečnějšího a čistšího světa. Vzhledem k nepokojům způsobeným jediným kmenem koronaviru je přinejmenším uklidňující vědět, že technologie a průmysl poskytují řešení pro udržení zdraví lidí.


Fotografický kredit: Sasin Tipchai z Pixabay, MikesFotografie z Pixabay, semanticsscholar a fotografie zdarma z Pixabay