Každá ekonomika na celém světě se otřásá dopadem pandemie.

Jednotlivé vlády však reagovaly odlišně podle svých potřeb. Například v Indii záchranná opatření zahrnovala rýži a fazole pro chudé.

Vyspělejší ekonomiky čerpaly finanční prostředky, aby poskytovaly půjčky firmám, platily mzdy pracovníkům a poskytovaly naléhavou pomoc těm nejzranitelnějším v jejich společnostech. Finanční poradci společnosti Barron's odhadovali celkový globální záchranný fond na více než 10 bilionů dolarů.

Přesto jsou hospodářské prognózy pochmurné a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj předpovídá nejsilnější varování, že většina hlavních ekonomik vstoupila do „prudkého zpomalení“. Mezitím Kristalina Georgieva, výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF), uvedla: „Předpokládáme nejhorší hospodářský propad od Velké hospodářské krize.“ A Světová obchodní organizace předpovídá dvojciferné hospodářské poklesy téměř ve všech regionech světa. Největší ekonomické mocnosti v Severní Americe a Asii jsou zasaženy nejvíce.

Jak ale reagují vlády nejsilnějších zemí světa na ekonomickou depresi způsobenou COVID?

Spojené Státy Americké

Zatímco nejnovější údaje o snižování nezaměstnanosti analytiky překvapily, rozsah nezaměstnanosti byl ohromující. Do poloviny března jeden ze šesti amerických pracovníků požádal o nezaměstnanost, asi 30 milionů lidí.

V reakci na to Federální rezervní systém jednal rychle. Council on Foreign Relations, uvádí, že „… udělá cokoli, co je v jeho silách, aby podpořil ekonomiku a poskytl likviditu. Mezi historické akce Fedu patří: snižování úrokových sazeb téměř na nulu, snižování požadavků na bankovní rezervy na nulu, rychlé nákupy téměř 2 bilionů dolarů do státních dluhopisů a cenných papírů zajištěných hypotékou, nákup podnikových a komunálních dluhů a rozšiřování nouzového úvěru na nebanky. “

Mezitím vláda schválila účty poskytující půjčky a granty podnikům ve výši 2,5 bilionu dolarů, přímé platby jednotlivcům až do výše 1 200 USD a další podporu zdravotní péče nemocnicím a pečovatelským domům.

Německo

Německo, stejně jako Amerika, bylo ve své činnosti na podporu hospodářství rychlé a odvážné, ignorovalo svou normální politiku vyrovnávání vládních rozpočtů.

Jak řekla kancléřka Angela Merkelová na začátku blokování: „Děláme vše, co je nezbytné, a nebudeme se každý den ptát, co to znamená pro náš deficit.“

V důsledku toho země utratí 350 miliard EUR (asi 10% HDP) na půjčky, granty na záchranu a dokonce na nákup majetkových podílů v soukromých podnicích.

Hodnota stimulačních balíčků COVID-19 ve skupině G20 jako podíl HDP 2020. Zdroj: Statista.

Spojené Království

Vzhledem k tomu, že ekonomika již byla na hrbolaté cestě, když se připravovala na ekonomický otřes Brexitu, nemohlo být načasování pandemické recese horší.

Přesto se britská vláda zavázala utratit až 400 miliard GBP (asi 15% HDP) na podporu jednotlivých částí ekonomiky.

Čína

Čína po finanční krizi v roce 2009 postupovala silně a investovala 500 miliard dolarů do stimulačního balíčku k udržení ekonomického růstu.

Dnes je čínská ekonomika méně stabilní a vládní dluh vzrostl na 60% HDP, takže čínská centrální banka a politbyro se snaží méně utrácet při ekonomickém propadu způsobeném koronavirem.

V důsledku toho byla čínská reakce na recesi doposud utlumená, čímž došlo ke snížení úrokových sazeb a mírnému uvolnění prostředků z centrální banky ve výši 80 miliard USD do bojujících podniků.

Šéf centrální banky Yi Gang prohlásil, že „Normální měnová politika by měla být zachována co nejdéle. Dopad pandemie je dočasný. Čínská ekonomika má silnou odolnost a velký potenciál, zatímco základy kvalitního rozvoje se nemění. “

Japonsko

Předpovídá pokles HDP v roce 2020 o 3%, a to nejen vlivem koronaviru na domácí poptávku, ale v důsledku poklesu vývozu a odložení letních olympijských her.

Za účelem boje s nejhorší recesí v zemi od roku 2008 vláda začala čerpat finanční podporu v hodnotě téměř 1 bilionu dolarů, což je částka rovnající se 20% HDP.

Evropská Unie

Ministři financí EU již podepsali balíček pomoci v hodnotě 500 miliard EUR, zatímco Christine Lagarde, prezidentka Evropské centrální banky, se zavázala, že nebude bránit „obraně eurozóny vůči ekonomice eurozóny“. K dnešnímu dni byl tento limit stanoven na 750 miliard EUR na nákup státních dluhopisů na podporu členských států.

Zbytek světa

Většina ostatních hlavních ekonomik reagovala podobným způsobem. Nalévání pomoci a finanční podpory v hodnotě miliard dolarů.

V jiných částech světa mezinárodní instituce stanovily své plány balíčků pomoci chudším zemím. Council on Foreign Relations, která popisuje, jak: „MMF vyčlenil 100 miliard dolarů na půjčky členským zemím, které čelí akutním finančním krizím kvůli koronaviru, s upřednostňováním rozvíjejících se ekonomik. Začátkem dubna požádalo o pomoc více než devadesát zemí. “ Dodal, že „Prezident World Bank Group David Malpass uvedl, že banka se zavázala více než 150 miliardami dolarů, aby pomohla čelit účinkům pandemie. Bylo rychle sledováno více než dvě desítky žádostí o půjčky související s viry, z nichž mnoho je v přípravě. Indie zatím získala největší půjčku na 1 miliardu dolarů. “

Předpokládaná procentní změna globálního hrubého domácího produktu (HDP) v důsledku scénáře COVID-19 v roce 2020 podle scénáře. Zdroj: Statista.

Dopad koronaviry na lidi byl katastrofální. Ale možná jeho největší obětí bude světová ekonomika.

Pouze čas ukáže, jak hluboká a na jak dlouho bude nadcházející recese.

Jeho délku a hloubku bude do značné míry určovat samotný virus, jak společnosti reagují na čerstvé vlny infekce a také jak se vynakládá státní a mezinárodní pomoc.

Bude to stačit? Sledujte tento prostor.


Fotografický kredit: Statista, Statista, Kaique Rocha from Pexels, Anna Shvets from Pexels, Gerd Altmann from Pixabay, a Gerd Altmann from Pixabay