Vlády a zdravotnické organizace po celém světě spěchají, aby odmítly obavy z superbugového „armageddonu“, který podle jednoho experta může být způsoben nadměrným používáním gelu na ruce.

Tvrzení vznesl Dr. Andrew Kemp, vedoucí vědecké poradní rady Britského institutu pro čisticí vědu (BICS), který má vysvětlit svůj koncept na mezinárodní konferenci o antimikrobiální rezistenci v Amsterdamu.

Jeho teorie je založena na tom, co považuje za přílišné spoléhání veřejnosti na používání dezinfekčních prostředků namísto mytí rukou.

Gely na ruce by měly být používány pouze jako poslední možnost a jako krátkodobé dočasné opatření nebo k zastavení mezery, pokud nejsou k dispozici mýdlo a voda, “ vysvětlil v rozhovoru pro britské bulvární noviny The Mirror.

Jeho názory jsou však také založeny na nedostatku konkrétních vědeckých důkazů, že dezinfekční prostředek na ruce je účinný proti koronaviru.

“Nevíme, jestli nějaké dezinfekční prostředky na ruce nebo dezinfekční prostředky byly skutečně testovány proti COVID-19, takže nikdo nemůže říci, že fungují. “ Můžeme všichni udělat předpoklady založené na testech podobných virů, ale to prostě není dost dobré ... “řekl.

“V tuto chvíli neexistuje žádný zveřejněný důkaz, že alkoholové gely zneškodnily samotný Covid-19. “ I když zabijí 99,9 procent všech bakterií, na vašich rukou může být více než milion bakterií najednou a po sanitaci zůstane 10 000 živých. “ Když to shrneme, znamená to, že „… naše rutinní používání gelů by nám nakonec mohlo způsobit více škody než užitku.“

V reakci na tato tvrzení je Světová zdravotnická organizace (WHO) pevná ve svém sdělení, že dezinfekční prostředky na ruce zůstávají důležitým nástrojem pro udržení zdraví, i když by se měly používat pouze: „… pokud nemáte okamžitý přístup k mýdlu a voda “.

Nejlepší cestou k čistotě je mytí rukou po dobu nejméně 20 sekund. To by mělo zajistit, aby se mýdlo dostalo všude. Důležité je také použití ručníku k uzavření kohoutku po dokončení mytí rukou.

Bod zopakovaný mluvčím britského ministerstva zdravotnictví, který uvedl: „Nejúčinnějším prostředkem prevence šíření tohoto viru je zůstat v bdělosti, dodržovat pravidla sociálního distancování, pravidelně si mýt ruce a v uzavřeném veřejném prostoru nosit roušku.“

Snad nejzásadnější je však uklidňující rada, kterou Dr. Kemp poskytuje pro udržení zdraví, a uvádí, že: „Pamatujte, že s viry přicházíte do styku každý den svého života, váš imunitní systém s nimi bojuje, což si ani neuvědomujete. “

Dokonce doporučuje způsoby, jak se vyhnout nemoci, ačkoliv žádná pandemie nehrozí. „Udržujte své zdraví dobrou stravou a cvičením, abyste udrželi imunitní systém ve špičkové kondici, “ říká. „Je to nejlepší obrana, kterou všichni máme. “


Fotografický kredit: Couleur from Pixabay, นิธิ วีระสันติ from Pixabay, a Alex leon from Pixabay