Většina z nás již slyšela o tom, jak nanotechnologie mění okolní svět. Pro investora jsou ale často zprávy o technologické revoluci neuchopitelné, přitom informace v nich jsou pro něj důležité mnohem více než pro klasického čtenáře, pro kterého to je jen další věc, co byla vyrobena v laboratoři.

Pro každého investora je nezbytné, aby jeho investice měla reálný hmatatelný dopad na produkt, který mu může vynést zisk.

Do jakých odvětví se tedy vyplatí investovat? Tomuto tématu se bude věnovat následující článek. Přinášíme vám žebříček pěti nejvýnosnějších odvětví průmyslu, produktů a druhů podnikání, které jsou pozitivně ovlivněny nanotechnologií.

1.) Nanotechnologie a přírodní materiály pro výrobu.

Dle amerických vědců dokáže využití nanotechnologií přírodní materiály zesílit, zlehčit, či je udělat trvanlivější, reaktivnější a také zvýšit jejich vodivost.

Nanotechnologie dokáží vytvořit struktury podobné síti, která spojuje jednotlivé prvky v řádech nanometrů. Jeden nanometr je zhruba velký jako tisícina lidského vlasu. Díky tomuto benefitu výrobci čím dál častěji využívají nanotechnologii k výrobě, pro zlepšení atributů jejich výrobků. Například jsou díky nanotechnologiím vyráběné barvy a laky, které jsou odolnější vůči trhlinám, nebo dokonce antibakteriální a antivirové.

Fólie v nanoměřítku se používají na brýlích, obrazovkách počítačů, chytrých telefonů a kamerách. Tyto speciální fólie odpuzují vodu, jsou antireflexní, odolné vůči ultrafialovému nebo infračervenému světlu, samočistící, odolné proti poškrábání a elektricky vodivé, Nanotechnologie dokonce hrají roli v textilním průmyslu, kde pražská společnost AG CHEMI GROUP vyvinula proces výroby látky, která při kontaktu zabíjí viry a bakterie.

Výrobek se nazývá NANO AB PP-25, který je vytvořen vkládáním nanočástic mědi, zinku, stříbra, zlata a ceru do textilie. To vše dává výrobku antivirové a antibakteriální vlastnosti.

Je důležité, že látka je odolná a omyvatelná a podle generálního ředitele společnosti Igora Ševčenka je materiál schopen „zabít 99,99% všech známých bakterií a virů“. "Do konce roku 2020 máme v plánu na Kladně ve středních Čechách otevřít nové NANO DEVELOPMENT CENTRUM " vysvětluje Igor Ševčenko. "Nyní hledáme další odborníky v oboru nanotechnologií, kteří se příští rok připojí k našemu týmu výroby nanoproduktů."

2.) Nanotechnologie v medicíně

Vědci jsou schopni v dnešní době vyvíjet farmaceutické výrobky v nanoměřítku. Mohou tak dát lékům vlastnosti, které umožňují přesnější zacílení léku, léky s pomalým uvolňováním a účinnějším použitím chemických látek. Díky těmto vlastnostem dokáží farmaceutické firmy snížit vedlejší účinky vyráběných léčiv.

Další příklady použití nanotechnologií v medicíně zahrnují použití nanopiricidů, které se používají k cílení na nemoci, jako je HIV / AIDS, herpes, chřipka a horečka dengue. Nanotechnologie se také používají pro minutové interní senzory a „superparamagnetické nanočástice“, což je technologie, kterou „lze použít s řadou vazebných látek, včetně protilátek, nukleových kyselin a malých molekul.“

3.) Nanotechnologie v energetice

Díky nanotechnologii se vyvinuly „plazmové nástroje a procesy“ pro energetický průmysl. Pomáhají těžit a zpracovávat ropu a plyn, mikroskopické kužely oxidu zinečnatého (nanokony), které zvyšují účinnost solárních panelů a nanočástice pro použití v lithium-iontech nové generace baterií.

4.) Nanotechnologie v elektronickém průmyslu

Jak svět hledá stále menší elektrická zařízení, technologie dosahuje fyzického limitu toho, jak malé tranzistory mohou vyrobit. Kapacita a výkon elektroniky přímo závisí na kapacitě tranzistoru. Pomocí nanotechnologií vědci dokáží vytvořit na mnohem menším měřítku více přepínačů, které měří pouze pár nanometrů (1 nm = 0,000001 mm).

Finanční informační služba Investing News informovala na svém webu: „V roce 2015 IBM oznámila, že pracuje na počítačovém čipu, který by používal přepínač o velikosti sedm nanometrů; jen o dva roky později vytvořila čip s ještě menšími přepínači. Nový čip schová 30 miliard pěti nanometrových přepínačů na čip o velikosti nehtu“.

„Samsung vyvinul svůj vlastní 5 nanometrový tranzistor, díky kterému mohou být čipy ještě menší a energeticky účinnější. V červenci 2020 společnost Reuters oznámila, že divize výroby polovodičů Samsungu uzavřela smlouvu na výrobu nových modemových čipů Qualcomm X60, které propojí zařízení, jako jsou smartphony, s bezdrátovými datovými sítěmi 5G. “

5.) Nanotechnologie a filtrační systémy na vodu

Na Ben-Gurionově univerzitě v Izraeli jsou vyvíjeny jednorozměrné filtry vyrobené z grafenu, které mohou odstranit malé nečistoty ze vzduchu i vody, dokonce i tak malé, jako jsou bakterie a viry. Zatímco podle časopisu Scientific American američtí vědci vyvinuli „pitnou knihu“, která používá k filtrování kontaminované vody jednotlivé stránky plné nanočástic stříbra. Jeden list z knihy vyfiltruje až 100 litrů pitné vody.“

Pro ty, kteří stále nejsou přesvědčeni o tom, že nanotechnologie mají v budoucnu nějakou roli, zvažte, kolik produktů se již vyrábí pomocí nanočástic, nanokontů, nanotrubic nebo jednorozměrných fólií (například grafen).

Nanotechnologie jsou přítomny v elektrických zařízeních, sportovním vybavení, pneumatikách automobilů, satelitech, vojenském hardwaru, kosmetice, opalovacích krémech, mikročipech, průmyslových chemických katalyzátorech. Také je využita při balení a zpracování potravin, při výrobě motocyklových přileb, inteligentních tkanin a mnoha dalších produktů, které se používají každý den

Nanotechnologie nejsou jen budoucnost, je to také přítomnost. A s podporou od investorů se dokáže rozvinout do více odvětví. Nepropásněte výhodnou investici, dokud je čas.


Chcete-li se dozvědět více o tom, jak investovat do nanomateriálové výroby, navštivte AG CHEMI GROUP, kde se dozvíte o nákupu dluhopisů ve společnosti, která je přední ve výrobě a aplikaci nanočástic v průmyslu.


Fotografický kredit: Arek Socha from Pixabay, Benjamin Nelan from Pixabay, Dean Simone from Pixabay, pexels, freeimages