Téměř všude, kam se podíváme, vidíme dezinfekci rukou. Je v obchodech, kancelářích, restauracích a dokonce i na veřejných toaletách, bizarně umístěných vedle umyvadla s mýdlem.

Vzhledem k pokračující pandemii a riziku druhé vlny koronaviry je to něco, na co jsme si pomalu  všichni už zvykli.

Jak ale funguje dezinfekční prostředek na ruce a proč je stále důležitý?

Podle zákona ve většině západních zemí musí dezinfekční prostředek na ruce obsahovat jednu ze tří složek: ethylalkohol (nazývaný také ethanol), isopropylalkohol (isopropanol) nebo benzalkoniumchlorid. Některé dezinfekční prostředky mohou obsahovat směs všech těchto látek.

Ne všechny alkoholy jsou ale stejné. Jak uvádí časopis Live Science, „Chemicky vzato, alkoholy jsou organické molekuly vyrobené z uhlíku, kyslíku a vodíku. Ethanol je chemikálií v alkoholických nápojích a je to chemikálie, na kterou většina lidí myslí, když říká alkohol. Propanol a isopropanol (isopropylalkohol) jsou dva další alkoholy, které jsou běžné v dezinfekčních prostředcích, protože jsou vysoce rozpustné ve vodě, stejně jako ethanol. “

Alkohol je rozhodující pro udržení rukou bez virů, protože, jak vysvětluje přehled z roku 2014 zveřejněný v časopise Clinical Microbiology Reviews, alkohol ničí patogeny způsobující onemocnění, jako jsou bakterie a viry, když rozkládají proteiny. Přitom rozbili buňky patogenu nebo zmátli jeho metabolismus.

I když váš dezinfekční prostředek na ruce obsahuje alkohol, je důležité, aby jeho koncentrace přesáhla 70% celkového objemu.

Slabší roztoky mohou obsahovat jen 30% alkoholu, což je dostatečné pro zpomalení rychlosti reprodukce patogenů a možné zničení některých bakterií a virů, ale některé přežijí.

Pokud si nejste jisti, zda vaše výrobky na dezinfekci rukou splňují tyto normy, pak vyhledejte důvěryhodného dodavatele produktů na dezinfekci rukou. AG PROTECT, který sponzoruje tuto stránku, je výrobcem široké škály osobních dezinfekčních produktů, které splňují všechny standardy EU.


Chcete-li se dozvědět více o tom, jak udržet sebe i své blízké bez virů, navštivte AG PROTECT.


Zejména benzalkoniumchlorid nebyl prokázán jako účinná látka proti koronaviru. Z tohoto důvodu je důležité zkontrolovat štítek všech dezinfekčních prostředků,  jestli obsahuje alkohol.

Chcete-li zajistit, aby váš dezinfekční prostředek na ruce byl účinný proti koronaviru, aplikujte do dlaně jedné ruky množství o velikosti desetikoruny a gel třete oběma rukama, nezapomeňte si natřít hřbet rukou a mezi prsty. Pokračujte v tření, dokud vaše ruce nejsou suché.

Sanitizéry a gely na ruce nenahrazují mýdlo a horkou vodu, jsou však užitečným štítem v boji, abyste zůstali zdraví. Umyvadla nejsou vždy snadno dostupná, proto je důležité mít balení dezinfekčního prostředku na blízku.

Vědět, jak dezinfekční prostředek funguje, není až tak podstatné. Vědět, který dezinfekční prostředek použít, podstatné už je.


Pokud se chcete dozvědět více o tom, jak udržet ruce bez patogenů nebo potřebujete důvěryhodného dodavatele dezinfekčních prostředků na ruce a dezinfekčních sprejů, navštivte společnost AG PROTECT.


Fotografický kredit: mohamed Hassan z Pixabay, Hatice EROL z Pixabay, AG PROTECT a Luisella Planeta Leoni z Pixabay