Pandemie koronavirus změnila perspektivy lidí v mnoha aspektech. Ocenění kvalitního času s rodinou, zvýšená láska k přírodě a k pobytu venku, větší potěšení z trávení času s přáteli. Dokonce i jít do restaurace se nyní jeví jako luxus.

Jaký to však bude mít dopad na vnímání zdrojů surovin v průmyslu? Ohrozí-li koronavirus slabé dodavatelské řetězce, přemístí výrobci svá zařízení a dodavatele?

Například Paul Sturgeon, výkonný ředitel personální agentury pro plastikářský průmysl KLA, píše v časopise Plastics Today, že byl „… šokován, když situace COVID-19 odhalila rozsah americké závislosti na určitých zahraničních zemích, jako je Čína." "Každý rok devadesát sedm procent umělých květin přichází do Spojených států z Číny."

Přestože je již dlouho známo, že Čína je dílnou světa pro 21. století, globální událost velikosti současné pandemie otevřela oči vedoucím pracovníkům na křehkost jejich dodavatelských řetězců.

Dodávky plastových květin mohou mít výjimečně nízkou prioritu, ale pokud se jedna jediná země stane zdrojem téměř všech antibiotik, antivirových léků, dezinfekčních prostředků, prvků vzácných zemin nebo jiných důležitých surovin, mohou se závady v systému stát nepřekonatelnými problémy.


Chcete-li zjistit, jak pandemie mění způsob, jaké suroviny se používají k výrobě léčiv a účinných farmaceutických látek, přečtěte si: Coronavirus Challenges Pharmaceutical Industry Supply Chain.


Nákup surovin a hotového zboží z Dálného východu může být levnější, ale jeho vzdálenost od západních trhů, geopolitické manévry, obchodní války, možný konflikt v Jihočínském moři, tarify a nyní vir a s tím spojené omezení pohybu a blokování výroby způsobil, že se vedoucí obchodu zamysleli.

Například v rozhovoru pro společnost Plastics Today Tom Star, prezident společnosti Molded Devices Inc., uvedl: „Mnoho našich průmyslových zákazníků uvažuje o změnách ve svých dodavatelských řetězcích a několik velkých společností v oblasti zdravotnických prostředků. Ze strategických důvodů nemohu z pochopitelných důvodů tyto společnosti jmenovat. “

Názor podpořený Ketan Deshpande, generálním ředitelem s vlastní lisovací společností Pioneer Plastics Inc., jejíž objednávková kniha byla také posílena zákazníky hledajícími daleko od asijských dodavatelů.

„Většina naší výroby již probíhá v Los Angeles,“ říká Ervin Issagholian, prezident společnosti Thermoformer EPI Packaging, „ale naším cílem je přemístit vše z Číny do jiné země.“

I když ne každý souhlasí s tím, že tyto výjimečné okolnosti způsobí velkou změnu.

James Bruno, prezident konzultační firmy Chemical and Pharmaceutical Solutions, v rozhovoru pro časopis chemického průmyslu CE&N řekl: „Neočekávám, že se výroba přesune zpět do Spojených států.“ Místo toho věří, že náklady, daně a regulační úvahy budou nadále dominovat při rozhodování o zdrojích. Strategicky může mít smysl, aby se výroba některých životně důležitých surovin udržela na domácích trzích, ale jinak bude ekonomika klíčová.

Přemístění výroby nebo získávání surovin blíže domovu však má jasné obchodní výhody.

Jak poznamenává Jon Hubers, Sales and Operations Manager na zakázkovém extruderu Crescent Plastics, „Reshoring může vyřešit problémy s dlouhými dodacími lhůtami spojenými s přepravou produktů do zámoří, problémy s kvalitou, politickou nestabilitou, komunikací a v poslední době celostátní odstavení průmyslu.“

Zbývá ještě zjistit, zda se v budoucích rozhodnutích o získávání zdrojů ukáže důležitější cenová politika nebo zabezpečení dodavatelského řetězce. Jakékoli velkoobchodní změny, ke kterým dojde, nenastanou jistě náhle. Přenášení výroby do zahraničí trvalo několik desetiletí, takže její úplný návrat bude pravděpodobně trvat také tak dlouho.

Dokonce i v krátkodobém horizontu, čas potřebný k přemístění, zřízení nových výrobních zařízení (zejména uprostřed očekávané globální recese) nebo prostý akt čekání na vypršení platnosti smluv, znamená, že západní společnosti se nebudou měnit přes noc.

Některé globální události však vše revolucionizují; a možná je jednou z nich i pandemie coronavirus. Šok do světa tak hluboký, že roztříštil dodavatelské řetězce, možná povede úředníky k přehodnocení způsobu pro zadávání veřejných zakázek, podle způsobu získávání zdrojových materiálů.

Epidemiologové hovoří o tom, že koronavirus má druhou a třetí vlnu, jak se mění v populaci. Virus tak možná zapříčiní, že výrobci budou chtít být blíže trhu.

Přinese COVID-19 vlnu stěhování výroby zpět na západ? To se ještě uvidí.


Fotografický kredit: Julius Silver z Pexels, Sascha Hormel z Pexels, ELEVATE z Pexels a Tom Fisk z Pexels