Představte si tloušťku lidského vlasu. A teď ji zkuste rozdělit na 80 tisíc částí. Právě s takto miniaturními velikostmi pracuje obor nanotechnologie – jedno z nejslibnějších odvětví současnosti. K čemu všemu se nanotechnologie používají, proč jsou užitečné a proč se jimi zabývají i české firmy?

Klasické výrobní metody už při současných postupech naráží na své ekonomické a technologické limity. Dochází postupně surové zdroje, daleko více důrazu se klade také na životní prostředí, které je ohrožené, a zmenšování zařízení vyžaduje příliš velké investice. Například váš mobilní telefon je v dnešní době mnohem výkonnější než obří počítače před 50 lety. Ale i drobné vylepšení výkonu nebo výdrže už s sebou nese takové náklady, že se prakticky nevyplatí. Kudy vede cesta k modernizaci a efektivnější výrobě?

Proč jsou budoucností právě nanotechnologie?

V tomto ohledu se jeví jako dalším logickým krokem investice do vývoje nanotechnologií, které se stávají čím dál tím dostupnějším a lepším řešením, které je zároveň ekologické. Odpadá tím totiž využívání zdraví nebezpečných materiálů a všudypřítomných plastů. Řada firem na světě už to také pochopila a pilně se jejich výzkumu a vývoji věnují – patří mezi ně například i česká společnost AG Chemi Group. Téměř 10% růst za rok a trh o velikosti 6 bilionů dolarů jsou jasným důkazem. V čem tedy výhody nanotechnologií spočívají?

Na mikroskopické úrovni dokážou tyto částice měnit a vylepšovat vlastnosti různých materiálů. Jejich využití je obrovské – od průmyslových materiálů při výrobě aut, lodí nebo letadel, kde zvyšují odolnost nebo naopak snižují hmotnost při zachování žádoucích vlastností, přes chemické katalyzátory reakcí, antibakteriální, antivirové a další ochranné pomůcky nebo elektronická zařízení, kde zlepšují vodivost, kapacitu a další vlastnosti, až po pomůcky, které běžně využíváte ve své domácnosti. Například různé odmašťovače a čističe. Možná jste nevěděli, že i v opalovacím krému už se roky používají nanočástice, které vás chrání před UV paprsky ze sluníčka.

Nanotechnologie jsou zkrátka velkým příslibem do budoucna. Umožní vývoj nových, revolučních materiálů a pomohou zlepšit nejen náš život, ale i životní prostředí, v kterém žijeme a které je čím dál více devastované.

Unikátní nanocentrum v Česku

Společností, která se u nás zabývá nejen výzkumem, ale i praktickou aplikací nanotechnologií je firma AG Chemi Group, která chce za pomoci investorů postavit výrobní linky nanostrukturování plastů s kapacitou až tisíc tun ročně. Na celosvětovém trhu v oblasti dodávek a zpracování chemických surovin působí již 26 let. Roky zkušeností je tak dovedly k jedinému logickému kroku – soustředit se právě na vývoj těchto revolučních materiálů.

Posledních 5 let se její tým odborníků ve spolupráci s evropskými výzkumnými ústavy soustředí právě na vývoj a výrobu řešení na bázi nanomateriálů, které dodává průmyslovým zákazníkům. Jejich práce už nese své ovoce – momentálně patentují technologie na přidávání příměsí uhlíku a získali 17milionový grant od Evropské unie na výstavbu nanotechnologického centra, které bude spuštěno do provozu ještě tento rok.

Příležitost pro chytrou investici

Zmíněná výstavba tří výrobních linek představuje investici ve výši 100 milionů korun. A její část se firma rozhodla částečně financovat i pomocí veřejně dostupných dluhopisů s ročním úrokem 6,8 %. Nabízí tak i široké veřejnosti možnost investovat do rozvoje a budoucnosti. Velkou výhodou je fakt, že úroky vám budou vypláceny každý měsíc. V kalkulačce na stránkách firmy si můžete snadno spočítat, kolik vám vaše investice vydělá a zjistíte i výši měsíční splátky, kterou obdržíte.

Pokud vám není lhostejná budoucnost naší planety a zajímají vás nejmodernější technologie, vyplatí se tuto šanci neprováhat. Více informací se dočtete přímo na stránkách společnosti AG Chemi Group.