Nový výzkum z Providence Sacred Heart Medical Center v Americe prokázal účinnost masky proti šíření bakterií a virů.

Jak říká İbrahim Mutlay, specialista na pokročilé materiály, „Tento experiment porovnává, jak vaše ústa emitují mikroorganismy a které masky proti tomu mohou být učinné. První obrázek je kýchání, mluvení a kašel směrem k agarové kultivační desce s maskou nebo bez masky. Kolonie bakterií ukazují, kam kapičky dopadly. Maska blokuje prakticky všechny z nich. Ve druhém demu jsou otevřené bakteriální kultivační destičky umístěny ve vzdálenosti 50, 100 a 150 centimetrů a kašlání  (silné) probíhá po dobu asi 15 sekund. Toto se opakuje bez masky. Jak je viděno podle množství bakteriálních kolonií, kapičky většinou dolétly až do vzdálenosti 150 cm. Za použití masky se dosáhlo téměř naprosté blokády. “

Zatímco test byl prováděn na reakci bakterií, logika naznačuje, že by byl stejně účinný proti virům.

"Je to 100% pravda," říká profesor Richard Davis z Providence Sacred Heart Medical Center, "Bakterie se neuvěřitelně liší od virů." Ale protože se domníváme, že se Covid-19 šíří hlavně prostřednictvím kapiček, využívám přítomnost bakterií v kapičkách, abych ukázal, kam směřují. “

I když se zdá, že takový jednoduchý experiment ukazuje účinnost obličejových masek, jiní virologové naznačují, že použití masek v reálném životě znamená, že mohou být zodpovědné za další šíření nemoci.

Jejich přesvědčení je, že zatímco masky dobře fungují při zachycování kapiček vody z dýchání a kašle nositele, bohužel ztrácí svou efektivitu kvůli častému dotýkání, upravování, nebo úplnému sundání a opětovnému nasazování masky na obličej. Přitom přenáší uživatel potenciálně koronavirem infikovanou vlhkost z masky na ruce a z rukou na kliky dveří a tlačítek výtahů, zábradlí nebo na jakékoliv další kontaktní body.

Vyvarování se této formy šíření viru vyžaduje, aby samotná maska ​​zabila virus.

Naštěstí toto se nyní podařilo týmu odborníků na nanotechnologie z České republiky.

Výrobek se nazývá NANO AB PC-22 a používá antibakteriální a antivirové vlastnosti nanočástic mědi, zinku, stříbra, zlata a ceru, aby zabránil mikrobům žít v tkaninách.

Zatímco debata o účinnosti masek proti koronaviru může rozčilovat celou populaci, objev látky, která zabíjí 99,99% všech známých bakterií a virů, je dobrá zpráva pro celý svět, který tím bude opět o něco bezpečnější.

S již zajištěnými patenty na produkt se pražská společnost AG CHEMI GROUP nyní připravuje na zahájení výroby, které by se mělo uskutečnit do konce roku 2020. Doufejme, že s touto novou antivirovou nanotextílií bude možné vyrobit dostatečné množství masek, předtím než udeří druhá vlna.


Fotografický kredit: Rich Davis, Matt Moloney z StockSnap, Ian Livesey z StockSnap, & Pexels