Specialisté na nanotechnologie ve Velké Británii učinili průlom v oblasti textilních inovací tím, že nanočásticemi oxidu křemičitého vytvořili vodotěsný materiál vhodný  na výrobu osobních ochranných prostředků, ale i pro sportovní a rekreační oblečení.

Objev začal tím, že vědci v oblasti nanomateriálů hledali ekologičtější způsob výroby hydrofobních tkanin. V současné době je nejběžnějším způsobem použití vysoce fluorovaných chemikálií. Nedávné ekologické studie však zjistily, že perfluorované uhlovodíky a polyfluoralkylové látky (PFC a PFAS) se často dostávají do vodního systému a mohou mít negativní účinky na zdraví lidí a volně žijících živočichů. Někteří navíc přirozeně nedegradují, vysloužily si tedy název „trvalé chemikálie“.

Členové britského textilního průmyslu a inkoustových technologií raději financovali nanotechnologický výzkum, aby se vyhnuli používání PFC a PFAS.

Výsledkem této výzkumné investice je metoda použití funkcionalizovaných nanočástic oxidu křemičitého, které mohou být začleněny do inkoustu na vodní bázi pro digitální tisk na textil.

Komercializaci této techniky provádí společnost Promethean Particles, která vysvětluje, že „… funkcionalizované nanočástice oxidu křemičitého hrají klíčovou roli při poskytování superhydrofobních vlastností a to manipulací s přirozenou drsností povrchu textilních mikrostrukturních vláken pomocí selektivně navržené chemie povrchu. To poskytuje zvýšení požadované od superhydrofobního výkonu na úrovni nanočástic bez použití kyseliny perfluoroktansulfonové (PFOS). “

„Cílem tohoto projektu je poskytnout nákladově efektivní alternativní ošetření, které poskytuje textiliím odpudivé vlastnosti při zachování výkonnosti,“ říká dr Selina Ambrose, která je technickou ředitelkou společnosti Promethean Particles. "Unikátní proces výroby nanočástic, který vyvinula Promethean, bude rozhodující pro dosažení tohoto cíle."

Voděodolné textilie mají mnoho aplikací. Jak popisuje Dr. Ambrose, „Technologie odpuzování vody byly tradičně začleněny do technických textilií pro aplikace osobních ochranných prostředků (PPE), které využívají první respondenti, vojenský personál a venku pracující lidé“

Dodávám, že „V poslední době také existuje trend v oblasti voděodolných oděvů na špičkových trzích módy, sportu a oblečení pro volný čas. Se zvyšující se poptávkou po těchto tkaninách bylo nutné najít výrobní řešení, které je bezpečnější a hlavně šetrnější k přírodě. Ale také při výrobě nesmí ztratit další klíčové funkce jako trvanlivost, pohodlí a prodyšnost. “

Je také možné, že nanočástice by mohly být použity k výrobě hydrofobních produktů, které pomáhají chránit před rozšířením koronaviru.

V současné době je většina obličejových masek vyráběna z běžné bavlny. Poskytují jednoduchou fyzickou bariéru mezi nosem a ústy nositele a vnějším světem. Jejich největší konstrukční vada však spočívá v tom, že textilie absorbuje kapičky vody z vydechovaného vzduchu a stává se živnou půdou pro viry a bakterie žijící ve vlhkosti.

Pokud by se tato hydrofobní tkanina mohla použít k výrobě masek, mohla by teoriticky přinejmenším snížit míru infekce.

I když je zjevně zapotřebí více práce, aby se zjistilo, zda je tato hypotéza správná, myšlenka použití nanotechnologie na ochranu před virovými a bakteriálními infekcemi v maskách a jiných ochranných zařízeních není nová.

Již v Praze skupina AG CHEMI GROUP vyvinula metodu pro vkládání nanočástic do textilie za účelem vytvoření textilie, která ničí viry a bakterie. Výrobek se nazývá NANO AB PP-25 a používá nanočástice mědi, zinku, stříbra, zlata a ceru.

Jak Igor Ševčenko, generální ředitel AG CHEMI GROUP, vysvětluje: „Dnes jsme společně s českými výrobci vyvinuli nanotechnologie, takže dokážeme vyrábět textilie s aktivními baktericidními účinky a díky tomu zničí 99,99% všech známých bakterií a virů.“

S tím, že svět možná zasáhne druhá vlna COVID-19, je uklidňující vědět, že průmysl nanotechnologií tvrdě pracuje na vylepšení produktů pomáhající v boji proti tomuto viru.

Hydrofobní textilie a antivirové / antibakteriální nanotextilie se mohou zdát, že k nám přichází z vesmíru. Avšak s člověkem přistávajícím na Měsíc před více než 50 lety je vesmírný věk historií. Místo toho v dnešním světě „superbugů” a globálních pandemií potřebuje lidstvo něco silnějšího než penicilinové a bavlněné masky, aby se vyhlo onemocněním. Aby svět zůstal zdravý v roce 2020, potřebuje nanotechnologie.


Fotografický kredit: Pixabay, Honey Kochphon Onshawee from Pixabay, Digital Buggu from Pexels, a Juraj Varga from Pixabay