Odchod prezidenta Trumpa z funkce bude mnohými považován za změnu v americké politice a ekonomice a za nový směr jejích hlavních průmyslových odvětví, jako je chemický průmysl.

Byl často uváděn jako vůdce hnutí „změna klimatu je vymyšlena“, vášnivý zastánce frakování a jeden, který se chlubí expanzí americké ropné a petrochemické spotřeby. Jeho odstoupení od íránské jaderné dohody a její nahrazení sankcemi na íránský vývoz ropy posílilo hodnotu amerických ropných rezerv a výhodu jejích chemických surovin. Mezitím se „Trump Digs Coal“ stal hlavním sloganem na jeho shromážděních.

Stejně jako všichni vůdci ovlivňovala jeho slova jednání ostatních a možná přiměla některé zasedací místnosti, aby si myslely, že fosilní paliva jsou dnes stejně významná jako před deseti nebo dvaceti lety.

Jak poznamenává Paul Hodges, konzultant petrochemického trhu v ICIS, „Mnoho amerických společností předpokládalo, že ropa bude vždy> 100 $ / bbl, což dává plynu výhodu nákladů na suroviny. Očekávali, že Čína bude i nadále růst dvojciferným tempem a bude vyžadovat stále se zvyšující petrochemický dovoz. Ignorovali rostoucí protekcionistická rizika a předpokládali, že budou vždy schopni dodávat bezcelní zásilky na globálním základě. “ „Neměli tedy čas na agendu udržitelnosti nebo na obavy z plastového odpadu v oceánech.“

Změní se to všechno teď, když Trumpův čas v Bílém domě skončil?

Určitě je třeba očekávat určité změny. Zpráva analytiků chemického průmyslu ze skupiny Antea Group uvádí, že „Bidenova administrativa dorazí, jakmile implementace zákona o kontrole toxických látek (TSCA) vstoupí do kritické fáze.“ Dodává, že nová jmenování Agentury pro ochranu životního prostředí budou mít „výrazně odlišný přístup k hodnocení chemických rizik než Trumpova administrativa, se zásadními dopady na veškeré probíhající úsilí.“

Biden však není žádným outsiderem v chemickém průmyslu. Má úzkou historii se společností DuPont, která je největším zaměstnavatelem v jeho domovském státě Delaware. Ve skutečnosti Biden oslavoval své první volby do Senátu v Gold Ballroom v Hotel du Pont v roce 1972.

Vztah mezi Bidenem a chemickým průmyslem tedy není přímo „protichemický“. Jak informuje Wall Street Journal, když byl poprvé zvolen „Pan Biden při získávání dalších velkých společností pro vyhýbání se daňovým povinnostem vyzdvihl DuPont jako„ svědomitou společnost “pro placení vyšší sazby daně.“

Pro chemický sektor je důležitější jeho pohled na nadrozměrné korporace. Časopis dodává: „Pan Biden málokdy veřejně diskutuje o společnosti DuPont jménem, ​​ale v soukromí podle asistentů pravidelně uvádí její restrukturalizaci a zmenšování. Často naráží na to, o čem se domnívá, že je to americké upřednostňování investorů před pracovníky a jejich komunitami. “

Snad hlavním zaměřením každé změny v legislativě chemického průmyslu bude Bidenův přístup k zákonu o kontrole toxických látek (TSCA), který je obnovenou legislativou od jeho generální opravy v létě 2016.

Protože to bylo na konci Obamova funkčního období, síla a účinnost těchto zákonů ještě nebyla skutečně otestována. Je to způsobeno tím, že prezident Trump pověřil prosazováním Scotta Pruitta („popírače změny klimatu“) a Andrewa Wheelera (bývalého lobbisty v oblasti fosilních paliv) jako administrátorů EPA. Oba upřednosťovali menší roli vlády v legislativě chemického průmyslu.

Vzhledem k tomu, že je Biden nominován na EPA, je pravděpodobné, že bude tento postoj brzy přepracován. Ve zprávě konzultantů chemického průmyslu ze skupiny Antea Group uvádí: „Bidenova administrativa by mohla mít k hodnocení chemického rizika výrazně odlišný přístup než Trumpova administrativa, se zásadními dopady na veškeré probíhající úsilí. V procesu hodnocení rizik TSCA jsou možné podstatné regulační změny, včetně následujících:

• rozšíření šíře možných expozic a zvažovaných cest expozice (místo omezení na oblasti největšího zájmu);

• Rozšíření rozsahu zvažovaných chemických použití;

• Zvýšené zaměření na citlivou populaci za účelem rozšíření politiky environmentálního soudnictví; a

• Potenciál provádět hodnocení rizik na pracovišti bez zohlednění osobních ochranných prostředků.

„Rozšíření procesu hodnocení rizik je starostí chemického průmyslu,“ říká Vince Malone, hlavní konzultant a vedoucí chemického segmentu společnosti Antea Group USA.

Zpráva pokračuje zdůrazněním toho, jak důkladnější testování a vyšší bezpečnostní standard vyžadovaný pro nové chemické výrobky mohou zpozdit nebo zablokovat vstup nových chemických produktů na trh.

Analýza uvádí, že „Změny v novém chemickém programu TSCA v roce 2021 mohou být jemnější, budou však stejně hluboké. V souladu s konzervativnějším přístupem se očekává, že seBidenova EPAposune směrem k požadavku úplnějšího porozumění před schválením nových chemických látek před samotným použitím. Očekává se, že se to promítne do dalších žádostí EPA o počáteční údaje od předkladatelů, kteří žádají o schválení nových látek. Celkově přísnější přístup Bidenovy administrativy k analýze rizik dále zpomalí úsilí o získání schválení nových chemikálií USEPA. “

Jaký bude tedy Bidenův přístup k fosilním palivům? Jak se bude dívat na regulaci chemického průmyslu?


Chcete-li se dozvědět více o tomto tématu, přečtěte si: Chemický průmysl v posttrumpovském světě: 2. část


Fotografický kredit: Peter H from Pixabay, Robert Jones, History in HD on Unsplash, Polina Tankilevitch, janeb13, & PatternPictures