Nedávná data zjistila, že objem vývozu z britských přístavů do EU v lednu poklesl o 68% ve srovnání s lednem 2020, což vedlo k mnoha analýzám, které z poklesu obchodu vinily Brexit.

Údaje oznámila britská asociace silniční přepravy zboží (RHA), která provedla průzkum mezi jejími členy ohledně objemu provozu na trajektech a tunelu pod Lamanšským průlivem v průběhu měsíce.

Richard Ballantyne, výkonný ředitel Britské asociace přístavů, v rozhovoru pro noviny Guardian uvedl, že údaj o 68% zní „zhruba v souladu“ s jeho dojmy z poklesu provozu.

Tábor podporující brexit však již poukázal na to, že data jsou nepřesná. Politická mediální skupina Briefings for Britain poukazuje na to, že údaje jsou: „… stěží spravedlivě srovnatelné vzhledem k účinku COVIDu na světovou ekonomiku v letech 2020 až 2021.“ Dodává, že „Ignoruje také skutečnost, že výrobci v EU se minulý měsíc zásobili britským zbožím v očekávání celkového narušení a obchod se začal zvyšovat až poté, co vyčerpali své zásoby.“

Zpráva Guardian bere na vědomí Ballantynovu víru, že „… některé, ale ne všechny problémy s dodatečným papírováním, které způsobily zpoždění, lze překonat včas.“ Ballantyne přesto předpovídá: „ Očekáváme nové potíže v nadcházejících měsících, protože infrastruktura potřebná v okamžiku, kdy Spojené království 1. července zavede úplné dovozní kontroly na zboží z EU.” Podle jeho názoru nebude včas připravena. To zvýšilo obavy z celé řady nových problémů ovlivňujících dovoz.

I když zprávy šokovaly ekonomy a některé politiky, aktivisté, kteří si přáli, aby Spojené království zůstalo v EU, nebyli překvapeni. Zdůraznili údaje, které splňují jejich předpovědi chaosu v businessu, pokud k brexitu opravdu dojde.

Když byla na konci roku 2020 podepsána dohoda o obchodu a spolupráci mezi Spojeným královstvím a EU (TCA), britský premiér Boris Johnson chtěl zdůraznit, že dohoda „umožní prodej zboží ve Spojeném království bez cel a kvót na trhu EU“ .

Jak však poznamenává časopis Prospect, situace není tak jednoduchá. „ Aby se vyvážený produkt mohl kvalifikovat pro bezcelní obchod podle podmínek TCA mezi EU a Spojeným královstvím, musí být buď zcela získán, nebo podroben značnému zpracování v EU nebo ve Velké Británii . Jinými slovy, TCA mezi EU a Spojeným královstvím přináší výhody pouze pro zboží, které může oprávněně tvrdit, že bylo vyrobeno v EU nebo ve Velké Británii. “

Kromě toho, že musíte prokázat „zemi původu“ produktu, je třeba při převzetí čehokoli přes hranice vyplnit a zkontrolovat standardní formality a dokumentaci. Velká část nových turbulencí v obchodu mezi EU a Spojeným královstvím bude ve skutečnosti způsobena nárustem papírování.

Online časopis The Conversation zdůrazňuje, jak tyto často neviditelné zádrhele mohou způsobit zpoždění a skryté náklady dovozcům a vývozcům chemických látek. "Stejně jako většina dohod o volném obchodu ani TCA neřeší regulační překážky obchodu." Protože například Spojené království a EU již nejsou v celní unii, nyní platí celní kontroly a formality, což může být časově náročné a zatěžující. “

Nárůst dokumentace byl skutečně dramatický, přičemž Ústav pro vývoz a mezinárodní obchod odhaduje, že v loňském roce (zatímco Spojené království ještě pracovalo na jednotném trhu a celní unii) došlo k 90 milionům přeshraničních pohybů zboží klasifikovaného jako vývoz a dovoz. V letošním roce se očekává jejich počet okolo 300 milionů.

Ballantyne již zdůraznil potřebu zvýšení celních agentů, kteří v roce 2020 vyřizovali další papírování, a domnívali se, že 10 000 dalších zaměstnanců, kteří byli najati, je pouze pětina skutečného počtu potřebných.

Zastánci rozhodnutí Spojeného království opustit EU budou poukazovat na velký počet obchodních dohod, kterých se „nezávislé“ Británii podařilo dosáhnout. Jak uvádí The Economist, „minulý rok byl pro ministerstvo mezinárodního obchodu rušný. Uzavřela 14 obchodních dohod spolu s širší dohodou s 27 členy Evropské unie. Jen v prosinci podepsala Británie podmínky s 11 zeměmi, od velkých ryb, jako je Kanada a Turecko, až po sardinky, jako je Kamerun a Severní Makedonie. Od roku 2016 bylo podepsáno celkem 34 obchodních dohod; vše vstoupilo v platnost v tomto roce. “

Ještě nedávno Británie „oznámila, že formálně požádá o vstup do Komplexní a progresivní dohody o trans-pacifickém partnerství, obchodního bloku 11 zemí včetně Japonska, Austrálie a Nového Zélandu.“

Jsou to těžké časy pro podniky kdekoli na světě. Přestože budou oceněny zprávy o otevírání trhů pro chemické společnosti, potřeba volného obchodu pro největšího exportního zákazníka chemického průmyslu ve Velké Británii - EU - bude považována za stále naléhavější záležitost.

Možná, že pokles o 68% byl způsoben nejistotou, protože EU a UK nedosáhly dohody až do posledního týdne minulého roku. Možná se problémy budou prohlubovat a nic jiného než návrat k účasti Spojeného království na jednotném trhu a celní unii nepomůže chemickému sektoru plně fungovat.

Pouze čas ukáže, jak to bude vypadat s daty importu / exportu pro nadcházející měsíce.


Fotografický kredit: Ethan Wilkinson on Unsplash, Leeroy from StockSnap, Paweł Jagielski from FreeImages, & Tom Fisk from Pexels