S druhou vlnou infekce, která je nyní v plné síle, zpravodajské agentury z celého světa hlásí, že ceny dezinfekčních prostředků na ruce vrcholí v souladu s mírou infekce.

Tři samostatné firmy se ocitly před soudem v New Yorku za nefér zdražování svých produktů k dezinfekci rukou vystrašených lidí, které tyto ceny platili.

Tyto tři společnosti byly pojmenovány jako Mobile Rush, EMC Group a Northwest-Lux, z nichž každá prodávala své produkty prostřednictvím online prodejce Amazon.

Jak uvádí NBC, „společnost Northwest-Lux účtovala kupujícím Amazonu 79,99 až 129,99 USD za dvoulitrové lahve Purell, které se obvykle pohybují mezi 20,87 až 35,00 USD, uvedla kancelář generálního prokurátora. V jiném případě společnost Mobile Rush účtovala spotřebitelům 19,99–29,99 $ za jednolitrové láhve dezinfekčního prostředku na ruce Germ-X, což je vyšší než jejich standardní cena 1–3 $. “

Společnosti prodaly více než 1 000 jednotek, což popsala kancelář newyorského generálního prokurátora jako „… ceny, které hrubě převyšovaly cenu, za kterou lze snadno získat stejné nebo podobné produkty.“

Prodejci nyní musí zákazníkovi uhradit téměř 23 000 dolarů, které si připsali, a zaplatit městu pokuty ve výši více než 52 000 dolarů.

Amazon odpověděl odstraněním stovek tisíc „cenově výhodných nabídek“ a pozastavením tisíců prodejců. Dezinfekční prostředek na ruce však není jediným produktem s nefér cenami. Šokující zvýšení cen také podléhá ochranným oblekům, maskám na obličej a dalším ochranným prostředkům proti koronavirům. Například v březnu CNBC našla příklady „obličejových masek, které se prodávají za 195 $“.

Celkově newyorské ministerstvo ochrany spotřebitelů a pracovníků (DCWP) uvedlo, že v období od 5. března do 9. listopadu obdrželo více než 12 000 stížností ohledně cen některých produktů.

"Místo toho, aby zajistili, že se jednotlivci budou moci chránit před koronavirem, operovaly tyto podniky špinavýma rukama a účtovaly přemrštěné ceny za dezinfekční prostředek na ruce a další čisticí produkty," uvedla newyorská generální prokurátorka Letitia James. "Moje kancelář bude i nadále odstraňovat tento nezákonný postup využíváním všech nástrojů, které máme k dispozici, aby se zabránilo zvyšování cen během této pandémie."

Cenový výkyv dezinfekčních prostředků na ruce však není problém exkluzivní pro New York. Listopadová zpráva časopisu Business Insider uvádí, že „ceny dezinfekčních prostředků na ruce v USA během pandemie vyskočily o obrovských 53%.“

Zatímco Financial Times uvádí, že zvyšování cen bylo svědkem i dalšího zboží, uvádí: „Průměrná cena bělícího prostředku vzrostla o 21%, papírových ručníků o 19% a pracích prostředků o 10%.“ Nejhorší na tom byly gely na ruce, kde „průměrné ceny dezinfekčních prostředků na ruce v obchodech vzrostly o 53%.“

Jak počet případů případů koronavirů neustále roste, roste i strach veřejnosti, změna nákupních návyků ale i panika.

Nedávná data zveřejněná koncem října analytiky maloobchodních dat ve společnosti Inmar Intelligence zjistila, že „57 procent nakupujících uvažuje o doplnění svých zásob zboží původně vytvořeného na začátku pandemie COVID-19“. Zatímco více než čtvrtina nakupujících byla znepokojena nedostatkem základního zboží, dokonce i zboží, jako je maso.

V důsledku toho si někteří lidé začínají hromadit určité zboží, přičemž nejčastěji hromaděnými produkty jsou toaletní papír (67 procent) a dezinfekční prostředek na ruce (57 procent).

Prozatím se zdá, že velká část přehnaného nakupvání zásob v druhé vlně COVID je vyhrazena Americe, přičemž ceny a dostupnost potravin jsou ve většině Evropy poměrně stabilní. Jak se však týdny výluky začínají měnit na měsíce, nikdo si nemůže být jistý, že zoufalá ekonomika nezačne hrát roli v supermarketech a lékárnách. A jak začíná chladnější počasí, udržování čistých rukou a bez patogenů není jen otázkou vyhýbání se koronaviru, znamená to také vyhnout se chřipce.


Pokud si nejste jisti, zda za své výrobky pro dezinfekci rukou přeplácíte, nebo si chcete být jisti, že kupujete kvalitní produkt od důvěryhodného dodavatele, navštivte webové stránky AG PROTECT.

AG PROTECT, který sponzoruje tento web, je renomovaným dodavatelem dezinfekčních prostředků na ruce, čisticích gelů a dezinfekčních sprejů, jejichž výrobky splňují normy EU za spravedlivou cenu.


Fotografický kredit: Polina Zimmerman from Pexels, 16061941 from Pixabay, Infinity Shutter from Pexels, Anna Tarazevich from Pexels, & Anna Tarazevich from Pexels