Když poprvé začala pandemie koronaviru, byl okamžitý nedostatek dezinfekčních prostředků na ruce. Vzhledem k tomu, že celý svět najednou čelí potřebě mít čisté ruce, poptávka okamžitě převýšila nabídku.

Reakce chemického průmyslu na zvýšení výroby byla obdivuhodná, ale nedostatečná.

Když byly zavedeny výluky a zavřeny hospody a bary, poptávka po alkoholu klesla. To umožnilo inteligentním lihovarníkům přejít od výroby alkoholu na pití a začít používat alkohol pro výrobu dezinfekce na ruce.

"Vedli jsme válku proti této nemoci a neexistoval žádný dezinfekční prostředek na ruce," říká Brian Ferguson, producent rumu, whisky a vodky. "Uvědomil jsem si, že tyto věci dokážeme vyrobit interně - tak jsme to začali dělat."

"Na začátku byla velká poptávka ale žádná nabídka," vzpomíná Philip McDaniel, generální ředitel palírny na Floridě. "Zvládli jsme za některé účtovat, některé rozdávat a přesto jsme dobře vydělávali."

Výsledek těchto snah pomohl zaplnit mezeru na trhu, ale také zapříčinil, že mnoho lidí podivně voní po gelu na ruce.

"Proč teď celý dezinfekční prostředek na ruce voní jako tequila?" ptá se jeden uživatel na Twitteru. "Dezinfekční prostředek na ruce s vůní tequily musí být první věcí postavenou mimo zákon v roce 2021," napsal další.

Pokud váš dezinfekční prostředek na ruce páchne trochu omamně, neznamená to, že vaše ruce nečistí správně, ale také to není úplně v pořádku.

Jak vysvětluje časopis Business Insider: „Podle definice je ethanol organická chemická sloučenina, která je bezbarvá a přestože se může pochlubit charakteristickým zápachem, neměl by páchnout jako žádný konkrétní alkohol. To znamená, že pokud váš dezinfekční prostředek na ruce voní jako tequila, bourbon nebo vodka, není to tak proto, že produkty sdílejí přísady. Je to proto, že společnost, která vám dezinfekční prostředek prodává, možná nedodržuje správné výrobní postupy. “

Nyní, když jsme za první vlnou infekcí, se trh s dezinfekčními prostředky na ruce docela stabilizoval. To znamená, že většina kovbojů a výrobců ručních dezinfekčních přípravků byla z velké části vytlačena z podnikání. Vlády zase začaly zpřísňovat výrobní standardy, dříve zmírnily omezení nebo zavíraly oči před těmi, kteří se jednoduše pokoušeli o veřejnou službu tím, že ze svého lihovaru udělali továrnu na výrobu dezinfekce.

Proč ale některé přípravky na dezinfekci rukou páchnou?

"Kdokoliv to dělá, buď to nedělá podle vzorce FDA," říká McDaniel, "nebo prochází úplně jiným schvalovacím procesem, a musíte získat licence. Je to intenzivnější proces. “

Ve většině zemí existují obecně tři způsoby, jak prodat výrobek na dezinfekci rukou.

1. Postupujte podle dočasných vládních pokynů, které umožňují zvýšit produkci dezinfekčních prostředků na ruce v reakci na pandemii.

2. Řiďte se předpisy, které se vztahují na topická antiseptika k prodeji.

3. Podejte žádost o nový chemický výrobek.

To znamená, že pokud váš produkt na dezinfekci rukou páchne nebo smrdí alkoholem na pití, možná byste měli přemýšlet o změně značky.

Mezitím se mnozí z těch, kteří doufají, že se vyhnou nepříjemně páchnoucím dezinfekčním prostředkům na ruce, které se stále nacházejí ve dveřích obchodů, obrátili na výrobu vlastních čisticích prostředků, aby snížili náklady.

Odborníci však důrazně nedoporučují tento přístup.

"Nedoporučuji, aby průměrný člověk vyráběl vlastní dezinfekční prostředek na ruce." Téměř každý recept, který jsem viděl online nebo ve zprávách, byl nesprávně formulován, “řekl Li Wong, kvalifikovaný ročník aromaterapeut, vědec v oblasti životního prostředí a biolog a profesionální kosmetický formulátor. "Navrhuji použít buď ethylalkohol, nebo isopropylalkohol ve spreji (koncentrace alkoholu musí být alespoň 60% alkoholu, aby byla účinná)." Nebo použijte formulace Světové zdravotnické organizace. “

Zdá se tedy, že problém nelze obejít.

Pokud jde o dezinfekční prostředek na ruce, potřebujete slušný produkt, který není toxický ani nesmrdí. Pokud jde o dezinfekční prostředek na ruce, potřebujete produkt, který ničí koronavirus a další patogeny. Pokud jde o dezinfekční prostředek na ruce, je nejlepší nechat to na profesionálech.


Jednu řadu produktů pro dezinfekci rukou, která je účinná proti koronavirům a skvěle voní, vyrábí společnost AG PROTECT (sponzorující tento web).

Jejich gel na ruce má jemnou vůni jablek, zatímco jejich dezinfekční sprej byl popsán jako „vůně máty a citronu smíchaná s leknínem, pivoňkou, jasmínem, cedrem a náznakem moře.“


Hledáte lépe vonící dezinfekční prostředek na ruce nebo dezinfekční sprej? Pak prosím zvažte řadu produktů AG PROTECT, které všechny splňují normy EU a voní fantasticky.


Fotografický kredit: Katie Harp on Unsplash, Noah on Unsplash, Luca Tacinelli on Unsplash, & AGPROTECT