Zdálo by se, že je to už tak strašně dávno, ještě před tím, než začala pandemie koronavirů , kdy media byla plná špatných zpráv a hořkosti. Hromadné střelby, žaloby , Brexit, padající Boeingy a požár katedrály Notre Dame.

Mezi špatnými zprávami byly vždy i příběhy o škodách způsobených chemickým průmyslem. Herbicidní žaloby, chemické úniky, havárie a výbuchy, toxický dětský prášek, chemikálie v pitné vodě, dopady na klima a znečištění přírody plasty. Chemický průmysl měl velmi špatné jméno.

V rámci toho, co je nyní „novou normou“, mohla pandemie koronaviru skutečně zlepšit vnímání chemického průmyslu ze strany veřejnosti - alespoň prozatím.

Když si lidé začali uvědomovat, jak závažný je problém COVID-19, obrátili se lidé a vlády ke společnostem, aby pomohly s ochranou všech.

Vzhledem k tomu, že poptávka po dezinfekčních prostředcích, povrchově aktivních látkách na mýdlo, tampónů a antibakteriálních ubrousků stoupala, chemický průmysl reagoval na ochranu nejzranitelnějších skupin ve společnosti. Chemický průmysl dodává také plastové obličejové štíty, masky, rukavice a ochranné oděvy.

Veřejnost také viděla, jak velké nadnárodní chemické společnosti mohou reagovat v krizi. V novinách si lidé mohli přečíst, jak INEOS postavil čtyři nová zařízení (v Německu, Arkansasu, Pensylvánii a Velké Británii) pro výrobu dezinfekčního prostředku za pouhých 10 dní a distribuoval produkt zdarma zdravotnickým úřadům.

Mnoho společností také zvýšilo výrobu ethanolu a isopropylalkoholu (IPA), aby zajistilo, že tyto klíčové suroviny pro dezinfekci rukou budou v případě potřeby dostupné. Například Dow také přidal výrobu dezinfekčních prostředků do svého seznamu hlavních priorit, přičemž výrobu zvýšil na více než 200 metrických tun. Vylepšil design obličejového štítu a daroval 100 000 kusů nemocnicím v USA.

Nespočet menších chemických společností poskytovalo ochranné brýle a masky na obličej, často zdarma, zatímco ostatní spěchali s výrobou 3D tiskem zdravotnických zařízení, jako jsou ventilátory, čímž zachránili nespočetné množství životů.

Jak Dean Curtis, prezident a generální ředitel ICIS, píše ve svém otevřeném dopise chemickému průmyslu: „Tento průmysl hraje a bude hrát významnou roli v této krizi, její prevenci a zotavení. ExxonMobil, Oleon, MOL, Shell, Cropenergies, Huntsman, LyondellBasell, BASF, Arkema, Perstorp, Indorama, PTT Global Chemical, SABIC, Unica, VCI a mnoho dalších, všichni reagovali v obrovském globálním úsilí na podporu boje proti viru . “


Chcete-li se dozvědět více o tom, jak chemický průmysl reagoval na pandemii coronavirus, přečtěte si: Je Rozmanitost Nejnovějším Heslem pro Řízení Dodavatelského Řetězce?


V dnešní době si spotřebitelé uvědomují použití polyethylenu (PE) v obalech potravin a jak efektivní je při ochraně potravin, a zároveň vidí, jak praktický polypropylen (PP) je pro osobní ochranné prostředky.

Ve všech hlavních ekonomikách jsou nyní pracovníci chemického průmyslu považováni za součást „zásadní kritické infrastruktury“. V Americe ministerstvo vnitřní bezpečnosti požádalo, aby chemický průmysl nesl „zvláštní odpovědnost za dodržení pracovního harmonogramu“.

Nakonec se zdá, že chemický průmysl získal část uznání, které si zaslouží.

Zatímco chemická výroba může být pozastavena a poptávka po chemických výrobcích je nízká, alespoň prozatím, chemický průmysl má lepší image.

Ve skutečnosti možná chemický průmysl nepotřebuje PR společnosti ani velké reklamní rozpočty, aby zlepšil svůj image. Potřebuje jen příležitost jednou za čas ukázat, jak lidský je.


Fotografický kredit: ATDSPHOTO from Pixabay, S. Hermann & F. Richter from Pixabay, Antoine GIRET on Unsplash, a Patrick Hendry on Unsplash