Slovo „rozmanitost“ bylo již dlouho slyšet na chodbách a v zasedacích místnostech průmyslových podniků.

Jeho použití je založeno nejen na aspiraci rovnosti zaměstnání mezi různými rasami, náboženstvími, původu, sexuální orientací a pohlavími, ale také na rozumné obchodní představě o budování týmu smíšených talentů.

Nyní pandemie coronavirus zdůraznila křehkost některých dodavatelských řetězců a upozornila na význam rozmanitosti při nákupu surovin.

Jedním z příkladů je indický chemický průmysl, který je ohrožen svým monoprůchodovým dodavatelským řetězcem. Jak uvádí obchodní časopis Economic Times of India, „Indický sektor je od dovozu kritických zdrojů dlouho závislý na Číně. Sousední země, známá jako světová továrna, je největším zdrojem polotovaru v Indii, což je sektor, který podle oficiálních odhadů vidí bilaterální obchod v hodnotě 30 miliard dolarů ročně. “

Před COVID-19 byl v chemickém průmyslu v Indii velký optimismus. Chemické společnosti meziročně rostly díky zlepšené místní poptávce po konečných spotřebitelských chemických výrobcích, vládě zaměřené na obchod a ekonomiku, byrokracie byla stále více vstřícná k podnikání, agrochemický sektor vzkvétal a země jako celek se stala  výrobním centrem pro domácí i zahraniční společnosti.

Chybějící stabilní dodavatelský řetězec pro suroviny spojený s poklesem domácí poptávky však nyní ohrožuje šance indického chemického průmyslu na úspěch.

Jak uvádí Economic Times of India „21denní omezení všech aktivit v zemi a velmi vysoká závislost na Číně znamenalo, že jedno z jasných míst v indickém výrobním sektoru se nachází ve vážném stresu. Chemický průmysl, sektor v hodnotě 163 miliard USD, obsahující více než 80 000 komerčních produktů, se nyní potýká s problémy. “

S omezenou výrobou čínských surovin a celosvětovým pandemickým zablokováním byla možnost získávání dodavatelů alternativních surovin těžší.

"Chemický průmysl zažije velký propad kvůli nedostatku a nedostupnosti surovin z Číny," říká Satish Wagh, bývalý předseda Chemexcil, "nalezení alternativy k Číně je nyní téměř nemožné."

Naštěstí mnoho chemických výrobců dokázalo předvídat, že jednotné dodavatelské řetězce mohou být problematické. S předpovědí o riziku obchodních válek již diverzifikovali své dodavatele a následně byli schopni pokračovat ve výrobě.

Dodavatelé ze Spojených států, Japonska, Koreje a EU jsou o něco nákladnější než ti čínští, ale pokračujeme s nimi,“ říká Parag Jhaveri, generální ředitel, Yasho Industries, světový vývozce chemikálií. "Nejen my, mnoho hráčů začalo minimalizovat své působení na čínský trh."

Galaxy Surfactants Ltd také reagovala na pandemii spojením s ne-čínskými dodavateli. "Trik je v tom, že mnoho dodavatelů musí pokrýt vaše zakázky proti přerušení velkého rozsahu," vysvětluje předseda představenstva společnosti U Shekhar. „Také, jak virus Covid-19 postupuje, různé regiony se nacházejí v různých úrovních uzamčení. Zatímco většina z Evropy a USA se zastavila, továrny v Japonsku a Jižní Koreji stále fungují, zatímco Čína se pomalu vrací online. “

Jhaveri souhlasí s tím, že „Diverzifikace dodavatelských řetězců může určitě pomoci, protože jakákoli koncentrace v dodavatelském řetězci může mít za následek potenciální škody pro podniky, jako tomu je dnes. Indické podniky mohou diverzifikovat své dodavatele a dodavatelské řetězce tak, aby se snížilo celkové riziko. “ K tomu dodáme: „Po odeznění strachu z koronaviru se svět nyní nespoléhá pouze na Čínu. Když mluvíme se zahraničními zákazníky, máme pocit, že stále více hledají alternativní zdroje. “

Stejně jako zbytek globálního chemického průmyslu se i chemické společnosti v Indii potýkají s problémy. Výhled je však stále optimističtější v hlavních průmyslových sídlech Gudžarátu a Rádžasthánu než v mnoha částech světa.

Indický chemický průmysl má dobré předpoklady,  investoři zůstávají převážně pozitivní, díky rostoucí kvalifikované a polo-kvalifikované pracovní síle a obrovskému domácímu trhu. Důležité je, že také zůstává klíčovou součástí vládních plánů na industrializaci země.

HS Karangle, generální ředitel Indické rady pro chemické látky (ICC), ji již označil jako „páteř průmyslového a zemědělského rozvoje Indie“. Stále však rychle zdůrazňuje význam dodavatelských řetězců a uvádí, že „chemický průmysl musí zlepšit svou politiku ohledně přidělování vstupních surovin…“

COVID-19 některé z těchto plánů pozastavil, zdůraznil však také význam stabilního toku surovin. Protože pokud se vůdci chemického průmyslu z pandemie něco naučili, pak je to ocenění rozmanitosti.

Chcete-li se dozvědět více o tom, jak má chemický průmysl dobré předpoklady k zotavení z pandemie coronavirus, přečtěte si: Přemístí se Průmysl z Číny kvůli Pandemii COVID-19 na Západ.


Fotografický kredit: Pexels, M W from Pixabay, Pexels, & Pexels