Vedle pandemie koronavirů roste hrozba nevyhovujích dezinfekčních prostředků na ruce.

I když tento problém může být často nedostatečně znám, dezinfekční prostředek na ruce zůstává klíčovým nástrojem v prevenci šíření infekce. Pokud nebudou dodrženy standardy pro gel na ruce a dezinfekční prostředky, pak pravděpodobně vzroste počet lidí, kteří onemocní (nejen COVIDem).

Největším zdravotním rizikem způsobeným nekvalitními dezinfekčními a dezinfekčními prostředky na ruce je použití methanolu (také nazývaného dřevný alkohol) jako přísady.

Použití dezinfekčního prostředku na ruce, který obsahuje methanol, může být fatální.

Zatímco většina zemí zakázala používání methanolu na dezinfekční prostředky a gely na ruce, jeho použití se rychle rozšířilo, protože se rozšířil koronavir. Levnější výrobky od bezohledných dodavatelů nyní poškozují zdraví lidí.

V Americe bylo zahrnutí methanolu do dezinfekčního prostředku na ruce fatální. Jak televizní stanice NBC uvádí: „Pandemie koronaviru spustila obrovský nárůst poptávky po dezinfekčním prostředku na ruce a s ním i nedostatek ethanolu, který se obvykle používá jako aktivní složka dezinfekčních prostředků na ruce. To může vést k použití vysoce toxické náhražky - methanol - v produktech, které byly v USA překotně dodávany na pulty obchodů. FDA letos napočítala 17 úmrtí z expozice dezinfekčním prostředkem znečištěným metanolem a mluvčí Jeremy Kahn tvrdí, že agentura obdržela dalších 2 000 hlášení o expozici nebo úrazech. “

Zatímco velká většina úmrtí a vážných zranění (včetně slepoty) byla způsobena lidmi pijícími dezinfekční prostředek obsahující metanol jako chemickou složku. Ublížit mohou i výpary a styk pokožky s metanolem, tak moc je toxický. To znamená, že i při dodržování pokynů pro používání mohou lidé onemocnět.

Problém se však nevyskytuje pouze v USA. Ve Velké Británii byl kvůli jeho toxickým přísadám urgentně odvolán britský Shield Hand Sanitiser Gel, „ministerstvo pro správu léčiv zakázalo devět různých dezinfekčních prostředků na ruce vyráběných nepálskými a indickými společnostmi“.

Umístění tohoto produktu na seznam následuje po analýze vzorků shromážděných z různých tržišť.

Kanada rovněž neustále aktualizuje svůj seznam schválených dezinfekčních prostředků na ruce, aby odradila od prodeje nekvalitních produktů.

Jak vysvětluje kanadská zpravodajská stanice CTV: „Vzhledem k tomu, že poptávka po dezinfekčním prostředku na ruce během pandemie rostla, společnost Health Canada vydala seznam schválených dezinfekčních prostředků na ruce, které splňovaly vládní požadavek na prodej v Kanadě, aby se zajistilo, že spotřebitelé nebudou mít šanci pořídit si výrobky, které neodpovídají předpisům. “

Potřeba seznamu vzrostla. Vládní agentura Health Canada 1. října oznámila, že „… distributor Northern National Sales Inc. prodával falešnou verzi dezinfekčního prostředku Zytec Germ Buster Hand Sanitizer.“

V Evropě byla EU stejně rychlá při hledání nekvalitních dezinfekčních výrobků a zaměstnávala pravomoci, aby je okamžitě odstranila z trhu.

Jak uvádí společnost Safeguards, „… nedávné údaje o dohledu nad trhem ze systému RAPEX, systému rychlého varování EU pro nebezpečné nepotravinářské výrobky, vydaly zprávy, že byly nalezeny dezinfekční prostředky na ruce s řadou rizik a „stažení z trhů EU.“

I když je potěšením vidět rychlou reakci spotřebitelské agentury, přítomnost nestandardních dezinfekčních produktů na trhu by měla být záležitostí nás všech.

Standardní hladina ethanolu potřebného k usmrcení většiny bakterií a virů (včetně koronaviru) je 60% až 80%. V ideálním případě by dezinfekční gel na ruce nebo dezinfekční prostředek měl obsahovat spíše až 80%, aby se dosáhlo plné důvěry v jeho účinnost. Ti, kteří mají méně než 60% alkoholu, nemají dostatečnou smrtící sílu ke zničení virů a choroboplodných zárodků a mohou místo toho pouze snížit rychlost růstu viru nebo zabít některé (ale ne všechny) skupiny patogenů.


Řada výrobků na dezinfekci a dezinfekci rukou AG PROTECT splňuje zdravotní normy EU a většina z nich obsahuje více než 79% alkoholu. Navštivte jejich webové stránky a prohlédněte si jejich sortiment.


Fotografický kredit: Michelangelo Buonarroti from Pexels, mohamed Hassan from Pixabay, Luisella Planeta Leoni from Pixabay, a Michelangelo Buonarroti from Pexels