Další zprávy o falešných dezinfekčních prostředcích na ruce, padělaných dezinfekčních prostředcích a nestandardních gelech na ruce nutí lidi zpochybňovat, do jaké míry mohou věřit produktům, které kupují.

Vzhledem k závažnosti globální zdravotní situace nastává nevhodná doba pro lidi, aby ztratili víru ve své výrobky pro dezinfekci rukou. Současný bouřlivý trh vytvořila pandemie a nárůst poptávky po chemických látkách zabíjejících koronaviry.

Jak Yue Gao, farmaceutka a vedoucí kvality v kanadském dodavateli OOP MedyKits, vysvětlila v nedávném rozhovoru pro Bloomberg News: „Od začátku koronaviru je to jak v džungli, co se týče osobních ochranných prostředků (OOP).“

Problém pro spotřebitele, aby se vyhnuli dezinfekci rukou špatným produktem, má dvě různé formy.

Neúčinný dezinfekční prostředek na ruce

Ruční dezinfekční prostředek může být neúčinný proti koronaviru a dalším patogenům, pokud neobsahuje dostatečný obsah alkoholu.

Zatímco před pandemií se dezinfekční prostředky na ruce často chlubily přísadami bez alkoholu, dnes Světová zdravotnická organizace jejich použití aktivně doporučuje.

Ještě v dubnu 2019 povolil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv použití ručních dezinfekčních prostředků s chemickou látkou benzalkoniumchlorid jako náhradu za alkohol. Jelikož se však benzalkoniumchlorid ještě musí prokázat jako účinný proti koronaviru, tyto přípravky se v současné době nedoporučují.

Dále je důležité používat dezinfekční prostředek na ruce na bázi alkoholu, který je dostatečně silný, aby byl účinný proti koronaviru.

Standardní hladina alkoholu potřebného k usmrcení většiny bakterií a virů (včetně koronavirů) je 60% až 80%. V ideálním případě by dezinfekční gel na ruce nebo dezinfekční prostředek měl obsahovat blíže 80%, aby se dosáhlo plné důvěry v jeho účinnost. Ti, kteří mají méně než 60% alkoholu, nemají dostatečnou smrtící sílu k ničení virů a choroboplodných zárodků, a mohou místo toho pouze snížit rychlost růstu viru nebo zabít některé (ale ne všechny) skupiny patogenů.

Ruční dezinfekční prostředky s nízkým obsahem alkoholu jsou často domácími výrobky, ale mohou je vyrábět i bezohledné společnosti.

"Získáte neregistrované dodavatele, kteří chtějí podvádět. Mohou projít procesem kontroly u (maloobchodníka) a dodávat jim výrobek několik let a poté se rozhodnout, že chtějí nahradit dezinfekční prostředek na ruce jiným a neprozradit to, “říká Fraser Johnson, předseda asociace Leenders Supply Chain Management Association v Ontariu. "To je pro společnost velmi obtížné zkontrolovat."

"Některé z těchto společností zabývajících se výrobou padělaných dezinfekčních prostředků mají na láhvi falešný štítek," dodává Gao, "takže buďte také ostražití."

Nebezpečný dezinfekční prostředek na ruce

Nejnebezpečnějšími dezinfekčními prostředky na ruce jsou ty, které obsahují methanol (také známý jako CH3OH).

Jak objasňuje Úřad pro kontrolu potravin a léčiv USA: „Podstatná expozice methanolu může mít za následek nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, rozmazané vidění, trvalou slepotu, záchvaty, kóma, trvalé poškození nervového systému nebo smrt. Přestože jsou všechny osoby, které používají tyto výrobky na rukou, vystaveny riziku otravy metanolem, nejvíce jsou ohroženy malé děti, které tyto výrobky náhodně požijí a dospívající a dospělí, kteří tyto výrobky pijí jako náhradu alkoholu (ethanolu). “

I když se hledání těchto produktů může zdát vzácné, problém je stále velmi reálný.

„Prácuji v lékárně,“ vysvětluje Gao, „kam za mnou přišel zákazník, který mi ukázal obrázky rukou jeho syna, protože se mu vyvinula vyrážka a velmi, velmi suchá kůže, která byla červená od dezinfekčního prostředku na ruce, který používal ve škole . “

Dobrá rada pro každého, kdo se chce vyhnout vadným nebo falešným výrobkům na trhu, který je potenciálně zaplaven špatným výrobkem.

"Pokud to vypadá, že je to levné, dobře si to promyslete," říká Johnson. "Zákazníci, kteří nechtějí být v nebezpečí, by měli nakupovat pouze od důvěryhodných maloobchodníků se značkami, které si spojují s kvalitou."


Všechny dezinfekční výrobky AG PROTECT splňují zdravotní normy EU a většina z nich obsahuje více než 79% alkoholu. Navštivte jejich webové stránky a prohlédněte si jejich sortiment.


Fotografický kredit: EVG Culture from Pexels, Kelly Sikkema on Unsplash, Fatoba Tolulope Ifemide from Pexels, a Kelly Sikkema on Unsplash