Pokračující konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou má dalekosáhlé důsledky pro globální potravinovou a energetickou bezpečnost. Zatímco krize vyústila v sankce proti Rusku a diskuse o alternativních zdrojích energie v Evropě, dopad na světovou ekonomiku, komoditní trhy a globální dodavatelské řetězce vzbuzuje obavy.

To nejhorší teprve přijde?

Strach ze stagflace se rýsuje, protože připomíná ekonomický propad z počátku 70. let, kdy ropa prudce překročila 100 dolarů za barel. Během toho jak trhy reagovaly na situaci, nezaměstnanost vzrostla, měkká měnová politika vytlačila index spotřebitelských cen v roce 1980 v USA na maximálních 13,5 %. To způsobilo pokles HDP ve Spojených státech o 4,7 %, v Evropě o 2,5 % a v Japonsku o 7 %.

Někteří ekonomové tvrdí, že růst cen ropy urychluje přechod od fosilních paliv k možnostem čisté energie, ale také podporuje větší investice do těžby fosilních paliv.

Jsou však kolísavé ceny ropy a válka na Ukrajině vlastně jen dvě části „polykrize“?

Myslí si to profesor Nouriel Roubini z New York University. V nedávném rozhovoru s průmyslovými analytiky poradenské společnosti McKinsey renomovaný ekonom nastínil, jak rusko-ukrajinská válka zvyšuje ceny surovin – zvyšuje šance na stagflaci. Jeho nedávná studie však poukazuje na řadu krizí, které se společně táhnou globální ekonomikou. Varování, že „ekonomické dilema dělá finanční krach nevyhnutelným“.

Mezi tyto krize patří:

1. Krize dodavatelského řetězce. Blokované porty a deglobalizace.

2. Dluhová krize. Historický nárůst dluhu za posledních 40 let – výše soukromého a veřejného dluhu jako podíl na globálním HDP v 70. letech 20. století byla nižší než 100 %. V roce 1999 to bylo 200 %. Loni to bylo 350 % HDP a ve vyspělých ekonomikách to bylo 420 % HDP a dál roste.

3. Změna klimatu. Ekonomické náklady na nepříznivé počasí a měnící se klimat.

4. Energetická krize. Země zastavují dodávky fosilních paliv, a přitom nevytváří dostatek obnovitelných zdrojů energie. To způsobuje tlak na náklady na energii.

5. Demografie. Stárnoucí populace, kterou nelze podpořit kvůli klesající porodnosti.

6. Vztahy mezi USA a Čínou. Obchodní války a velmocenské soutěže nejsou nikdy dobré pro globální ekonomiku.

7. Umělá inteligence. Jak si poradí ekonomiky, když umělá inteligence nahradí miliony dělnických profesí roboty a samořídícími vozidly, zatímco ChatGPT nahradí miliony kancelářských profesí?

8. Vládní měnová politika. Volné čerpání peněz, které podporuje inflaci.

9. Imigrační krize. Omezení migrace z jihu na sever, které by mohlo zpomalit inflaci mezd.

Roubini se také domnívá, že méně progresivní trend poškozuje globální ekonomiku.

„Geopolitika se stává něčím, co povede k deglobalizaci, protekcionismu, ekonomickému obchodu a finančním sankcím, balkanizaci globálních dodavatelských řetězců a fragmentaci globální ekonomiky,“ vysvětluje Roubini. "Geopolitika nyní vede k tomu, že lidé mluví o potřebě bezpečného obchodu a spravedlivého obchodu spíše než o volném obchodu, k potřebě reshoring výroby spíše než offshoring výroby, nebo friend-shoring výroby spíše než offshoring.“

Roubini, často známý jako ‚Dr Doom‘ pro své pesimistické předpovědi (to, čemu říká realistické), je jako zkušený ekonom pečlivě poslouchán. Proslavil se však díky svému úspěšnému předvídání kolapsu amerických hypoték a globální finanční krize v roce 2008.

Jeho chmurné vyhlídky na současnou ekonomickou dobu bohužel přetrvávají i dnes.

"Vidím, že ve vyspělých ekonomikách přichází stagflace," říká. „Inflace roste částečně proto, že během COVID docházelo ke špatným politikám, příliš volnému monetárnímu, fiskálnímu a úvěrovému uvolňování. Ale částečně proto, že došlo k těmto negativním nabídkovým šokům, jako je dopad COVID na produkci zboží, služeb, nabídku pracovních sil a dodavatelské řetězce, ruská invaze na Ukrajinu, politika Číny s nulovým COVID. A tato kombinace uvolněné fiskální, monetární a úvěrové politiky a negativního nabídkového šoku, která snížila růst a zvýšila inflaci, je stagflační.“

Investoři již kalibrují svá portfolia na očekávané období vysoké inflace a slabšího růstu. Washington by si přál, aby OPEC+ pumpoval více ropy, aby pomohl snížit ceny, ale aliance producentů a jejich spojenci v čele s Ruskem stále nejsou ochotni ustoupit od snížení produkce, které zavedli v roce 2020, aby zvýšili ceny poté, co pandemie koronaviru způsobila bezprecedentní pokles celosvětové poptávky.

Napětí se nebude omezovat pouze na dodávky paliva a existuje obava, že pokud se konflikt na Ukrajině prodlouží, vykrvácí globální ekonomiku. To již vyvolalo obrovský nárůst cen na globálních komoditních trzích kvůli obavám z přerušení nabídky.

Rusko i Ukrajina jsou hlavními zdroji surovin pro mnoho průmyslových odvětví, které nelze přesunout k alternativním zdrojům.

Oxford Economics předpovídá temnou budoucnost globální ekonomiky, pokud boje na Ukrajině potrvají až do roku 2023, přičemž dopad na ruský HDP bude vážný, protože se může v roce 2022 snížit o 3,1 % a růst HDP eurozóny zpomalí na 2,2 %.

Pokračující konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou má daleko jdoucí důsledky pro globální ekonomiku, energetiku a potravinové řetězce. Velká závislost světa na energetických zdrojích a dopad na trhy se surovinami vyvolaly obavy z možnosti stagflace.

Svět je nyní propojenější než kdy jindy, a zatímco Ukrajina hoří, všichni cítí horko.


Zdroj foto: Pavel Neznanov on Unsplash, Gerd Altmann from Pixabay, Altmann, Egonetix_xyz