Každý se snaží chránit sebe a své blízké před koronavirem. Mytí rukou a nošení roušek jsou zjevně nejjednodušší a nákladově nejefektivnější způsoby, jak zůstat zdravý. Jsou ale časy a místa, kdy to prostě není možné.

Ať už se jedná o nakupování, veřejnou dopravu nebo o každodenní úkoly mimo váš domov, není vždy možné najít místo, kde si umýt ruce. Situace je těžší u malých dětí, které se dotýkají všeho, ale dosud plně nerozumí nebezpečí zárodků a virů. Nemají ani obratnost pro správné mytí rukou.

Ve všech těchto situacích (a mnoho dalších) je užitečné mít k dispozici dezinfekční gel.

Ne všechny dezinfekční prostředky na ruce jsou však vytvořeny stejně.

Chcete-li zůstat zdraví, je důležité vědět, které látky jsou nejúčinnější a zabíjejí koronaviry.

Centrum pro kontrolu nemocí poskytuje oficiální radu všem Američanům, jak se viru vyhnout. Jejich webové stránky jasně uvádějí, že „CDC doporučuje používat ve zdravotnických zařízeních ABHR [přípravek na bázi alkoholu] s více než 60% ethanolem nebo 70% isopropanolem. Pokud nejsou ruce viditelně zašpiněné, je ve většině klinických situací upřednostňováno mytí rukou přípravkem na bázi alkoholu před mýdlem a vodou kvůli lepšímu výsledku. Tyto přípravky jsou obecně méně dráždivé pro ruce a jsou účinější “

Koronavirus vytvořil masivní nárůst poptávky po dezinfekčních produktech. Jak informoval Poradní sbor pro zdravotnictví, „Data z Nielsenu ukazují, že prodeje dezinfekčních prostředků v týdnu končícím 29. února ve srovnání se stejným týdnem v roce 2019 stoupl o 313,4%.“

V dnešní době je však velmi důležité vědět, jaké dezinfekční prostředky jsou účinné proti virům. Jak zpráva uvádí, „Některé z nejpopulárnějších značek ručních sanitizérů, včetně Germ-X ​​a Purell, prodávají výrobky bez alkoholu, které místo alkoholu používají účinnou látku benzalkoniumchlorid. V některých případech může být obtížné rozeznat rozdíl mezi nealkoholickými výrobky a výrobky, které jsou účinnější. Společnost ProPublica zjistila, že vyhledávání „dezinfekčního přípravku pro koronaviry na Amazonu“ přináší výsledky pro produkty bez alkoholu, které jasně neuvádějí, že neobsahují alkohol. “

Někteří lidé se po vyprázdnění regálů v supermarketu uchýlili k výrobě vlastních dezinfekčních prostředků. I když to může být šetrný způsob, jak se vyhnout infekci, je důležité připravit dostatečně silnou směs s kvalitními ingrediencemi.

Online recepty jsou často založeny na alkoholu, který se nachází v domácím baru, ale Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby dezinfekční prostředek na ruce obsahoval 96% ethylalkoholu, pokud má zabíjet viry a bakterie. Whisky, rum a vodka prostě nemají moc.

Další běžnou domácí ingrediencí pro dezinfekci rukou je aloe vera. I když tato látka může poskytovat antioxidanty, enzymy, vitaminy A a C, a je vysoce protizánětlivá, není nezbytná, pokud je hlavním cílem ničit mikroby. Místo toho může aloe vera naředit alkohol ve směsi a snížit jeho účinnost.

Místo toho profesionální dezinfekční prostředky na ruce obsahují změkčovadla. Tato složka se přidává k ochraně pokožky, zejména před tvrdou přísadou, jako je alkohol. Bez nich mohou domácí dezinfekční prostředky ve skutečnosti poškodit ruce, způsobit popraskání a rozštěpení kůže, což zase zvyšuje riziko infekce.

Změkčovadla jsou popsána dermatologem Dr. Leslie Baumannem jako „lipidy (tuky), oleje, silikony nebo chemické přísady, jako je propylenglykol.“

Je zřejmé, že vyrobit kvaltní dezinfekční prostředek na ruce není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Ve světě 2020 je důležité vědět, že ne všechny dezinfekční prostředky na ruce jsou stejné.


Fotografický kredit: EVG photos from Pexels, Artem Podrez from Pexels, a Pexels