Výroba a distribuce ochranných masek byla jedním z nejdůležitějších faktorů, jak ochránit před virem pracovníky v první linii.

V dnešní době, kdy se uvolňují restrikce a na základě rady Světové zdravotnické organizace nosí ochranné masky stále více lidí. Některé z nich jsou lékařské masky na obličej nebo plastové štíty na zakrytí celého obličeje. Mnohé z nich jsou látkové masky vyrobené doma.

Ale jak první vlna pandemie ustupuje a vlády se připravují na druhou vlnu infekcí, vědci a výrobci hledají způsoby, jak zlepšit výkon masky při zachování nízkých nákladů.

Jedno řešení této výzvy přichází z velmi nepravděpodobného zdroje: Jyothy Institute of Technology, v Bangalore, Indie. Vědci vedeni Dr. Viswanatha R na Nano Mission of Science and Technology vyvinuli funkcionalizovaný organicko-anorganický hybridní nanovrstvu, která může zlepšit ochranné schopnosti masky.

Konstrukce vrstvy je založena na nanotechnologii sol-gelu, která využívá nanočástice křemíku s polymerní matricí k vytvoření hydrofobního povrchu, který také dezinfikuje a při kontaktu zabíjí viry.

Vědecký tým si dobře uvědomuje, jak zvyšující se poptávka po maskách v posledních týdnech vedla k růstu cen. Udržet nízké náklady a současně zvýšit ochranu jsou součástí klíčového plánu celého týmu. Standardní masky N95 jsou již nyní cenově mimo dosah pro tolik chudých na světě.

Jednodušší masky na jedno použití, i když jsou velmi levné a dostupné téměř pro každého, mají několik omezení:

Za prvé, s maskami se často manipuluje, když si je uživatel přizpůsobuje, znovu upravuje a škrábe na obličeji a vytváří tak další možnost ke kontaminaci.

Za druhé, základní masky jsou jednorázové, takže končí na skládkách odpadu nebo se spalují, což přispívá ke změně klimatu.

Za třetí, jejich základní konstrukce znamená, že často zachycují teplo a vlhkost kolem nosu a úst, přitahují mikroorganismy a vytvářejí místo pro množení virů.

Použitím holistického přístupu se tým domnívá, že tyto problémy vyřešily. A to:

• Tým navrhl nanovrstvu, která dokáže zabíjet viry a našel způsob, jak udržet masku sterilní, navzdory lidské potřebě se jí stale dotýkat.

• Nanesení nanovrstvy na masku zefektivňuje životnost masky déle a snižuje tak odpad.

Nanovrstva odpuzuje vodu a omezuje počet kapiček vody obsahujících virus, které nositel vydechuje i vdechuje.

Jak vysvětluje zdravotnický deník Medicircle, „Funkcionalizace nanočástic pomocí technologie sol-gel způsobí, že nanovrstvy budou hydrofobní, což účinně odpuzuje vodu / vlhkost z povrchu masky.“

"Přidání vhodného polymeru dále zvýší virucidní vlastnosti hydrofobní nanovrstvy." Proto pomocí technologie sol-gel bude vyvinut hybridní organicko-anorganický nanovrstvý materiál na bázi oxidu křemičitého spojený s patentovaným polymerem, díky němuž budou masky opětovně použitelné a netoxické. Nanovrstva bude snadno škálovatelná, bezpečná, ekonomická a zároveň bude vysoce účinná proti modelu COVID-19. “

Jedním takovým povlakem je produkt NANO AB PP-25, který vyvinuli čeští nanotechnologičtí specialisté. Funguje to tak, že se nanočástice vloží do textilie a tím vytvoří antivirový a antibakteriální povrch, který snižuje míru infekce.

Nově patentovaný produkt má být nyní vyroben v České republice na základě dohod mezi jeho nanotechnologickými specialisty a společností AG CHEMI GROUP.

„Dnes jsme společně s českými výrobci vyvinuli nanotechnologie, které dokážou vyrábět textilie s aktivními baktericidními účinky a zabíjejí 99,99% všech známých bakterií a virů,“ vysvětluje Igor Ševčenko, generální ředitel AG CHEMI GROUP.

Se světem v sevření virové pandemie nemohl průlom přijít v lepším čase.

Antimikrobiální a antivirové masky odpuzující vodu mají zvláštní účel tam, kde dochází k přetížení mokrých infikovaných tekutin nebo kde může dojít k častému dotyku a úpravě masek,“ poznamenává profesor Ashutosh Sharma, tajemník oddělení vědy a technologie a profesorem katedry chemického inženýrství Indického technologického institutu Kanpur. "Nyní existuje několik typů takových vrstev, což může být užitečné, pokud jsou bezpečné, neohrožují snadnost dýchání a nepřispívají k navýšení nákladů."

Vzhledem k naléhavé potřebě levných a přesto kvalitních masek se doufá, že testování antivirové nanovrstvy bude brzy dokončeno.

Tým nyní zajistil finanční podporu pro zahájení velkoobjemové výroby organicko-anorganických hybridních nanovrstev a probíhají plány na zahájení výroby těchto masek před příchodem druhé vlny.


Fotografický kredit: leo2014 from Pixabay, Shameer Pk from Pixabay, Ashok Adepal from Pexels, a Anna Shvets from Pexels