Pokračující konflikt na Ukrajině představuje pro výrobce v zemi značné výzvy, zejména pokud jde o logistiku a získávání a dodávky surovin.

Zde je několik příkladů, jak se společnosti přizpůsobily vyvíjející se situaci a nejistotě výroby na okraji bojiště.

Logistické výzvy

Kvůli pokračujícímu konfliktu byly narušeny přepravní trasy, což výrobcům komplikuje přesun zboží na Ukrajinu a z Ukrajiny. Náklady na dopravu se navíc zvýšily kvůli nutnosti dalších bezpečnostních opatření. Aby se vyrovnali s těmito výzvami, investovali někteří výrobci do vlastní dopravní infrastruktury.

Například ukrajinský výrobce oceli Metinvest musel přesměrovat své zásilky, aby se vyhnul oblastem zasaženým válkou. Společnost také musela používat alternativní dopravní cesty a metody, jako je přeprava produktů přes přístavy v Turecku a Bulharsku.

Jiné společnosti mezitím měly potíže se získáním povolení k přepravě zboží přes konfliktní zóny.

Surovinové zdroje a dodávky

Mnoho výrobců na Ukrajině spoléhá na dovážené suroviny, které může být v době konfliktu obtížné získat. Konflikt navíc vedl k devalvaci ukrajinské měny, čímž se prodražily dovážené suroviny. Aby se vyrovnali s těmito výzvami, někteří výrobci přešli na suroviny z místních zdrojů, kde to bylo možné, zatímco jiní hledali alternativní dodavatele v jiných zemích.

Ukrajinský chemický průmysl byl konfliktem zvláště zasažen, protože je silně závislý na importu surovin, jako je zemní plyn a ropa.

Aby se vyrovnali s výzvami, které konflikt představuje, zavedli někteří výrobci chemikálií na Ukrajině strategie cenového zajištění, aby se ochránili před kolísáním cen surovin.

Jiní museli najít alternativní zdroje nebo náhradní materiály. Například ukrajinský výrobce keramických dlaždic Kerameya musel kvůli přerušení dodávek plynu z Ruska přejít z používání zemního plynu na propan k vypalování svých pecí. Podobně musela ukrajinská chemická společnost «Dněproazot» dovážet čpavek z jiných zemí, když její hlavní dodavatel, ruská společnost, zastavila dodávky kvůli konfliktu.

Dopad na výrobu

Válka měla dopad i na produkci ukrajinských výrobců. Například ukrajinský výrobce zemědělské techniky Rostselmash-Ukraine musel kvůli konfliktu dočasně ukončit výrobu ve své továrně na východě Ukrajiny. Podobně ukrajinský výrobce kovů Azovstal musel kvůli nedostatku surovin omezit svou produkci. Výrobce zemědělské techniky Rostselmash, který má továrnu na Ukrajině, musel kvůli narušení dodavatelského řetězce způsobeným válkou spoléhat na dodávky dílů ze svých ruských továren. To vedlo k delším dodacím lhůtám a vyšším nákladům na dopravu.

Vládní podpora

Ukrajinská vláda poskytla různé formy podpory, aby pomohla ukrajinským výrobcům vyrovnat se s výzvami války. Vláda například zavedla program pomoci společnostem při hledání alternativních zdrojů surovin a poskytla finanční pomoc společnostem, které musely přemístit svá výrobní zařízení. Vláda navíc zavedla opatření ke zlepšení infrastruktury a dopravních sítí, aby společnostem pomohla přepravovat zboží efektivněji.

Výrobci na Ukrajině čelili v důsledku pokračujícího konfliktu značným výzvám, zejména pokud jde o logistiku, práci a dodávky surovin. Mnoho společností se však dokázalo přizpůsobit a implementovat nové strategie, aby se s těmito výzvami vyrovnaly.

Po celém světě lidé oslavují sílu ukrajinských obránců, které bojují proti svým větším sousedům. Je to však také příběh o odolnosti výrobního sektoru v zemi, hloubce charakteru jeho obchodních lídrů, o vůli pokračovat mezi dodavateli surovin a postoji logistických týmů „nikdy neříkej zemřít“.

Válka je strašná věc, ale je také úžasným příkladem toho, jak lidská vůle dokáže překonat velké výzvy. I kdyby to znamenalo vést dodavatelský řetězec válečnou zónou.


Zdroj foto: Andreas Lischka from Pixabay, Michael Gaida, Christo Anestev, & Pixabay on Pexels