Jedním z nejlepších způsobů, jak se vyhnout COVIDu, je časté mytí rukou mýdlem a vodou. Pokud to není možné, použijte dezinfekční prostředek na ruce - třete si všechny oblasti rukou nejméně po dobu 20 sekund nebo dokud vaše ruce nejsou suché.

Je příznačné, že  Světové zdravotnické organizace tak i americké Centrum pro kontrolu nemocí předepisují použití dezinfekčních prostředků na ruce na bázi alkoholu. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv uvádí: „Pokud mýdlo a voda nejsou k dispozici doporučujeme spotřebitelům používat dezinfekční prostředek na ruce na bázi alkoholu, který obsahuje nejméně 60% alkoholu.“

Ale nová studie z Univerzity Brighama Younga v Americe toto tvrzení zpochybňuje, protože věří, že k účinnému dezinfekci rukou není potřeba alkohol.

Jak uvádí online časopis News Medical, „[aby vědci prozkoumali další možnosti, ošetřili vzorky nového koronaviru benzalkoniumchloridem, který se běžně používá v dezinfekčních prostředcích na ruce bez alkoholu a několika dalšími kvartérními amonnými sloučeninami, které se pravidelně vyskytují v dezinfekčních prostředcích. Ve většině testovaných případů tyto sloučeniny během 15 sekund vyhladily alespoň 99,9% viru. “

"Naše výsledky naznačují, že dezinfekční prostředek na ruce bez alkoholu funguje stejně dobře, takže bychom jej mohli, možná dokonce měli, používat k ochraně proti COVIDu," uvedl Benjamin Ogilvie, hlavní autor studie, který pokračoval tím, že si všiml dalších výhod, které mají dezinfekční prostředky na ruce bez alkoholu.

"Benzalkoniumchlorid lze použít v mnohem nižších koncentracích a nezpůsobuje známý pocit "pálení", který byste mohli znát z používání alkoholového dezinfekčního prostředku na ruce. Může to usnadnit život lidem, kteří si musí často dezinfikovat ruce, jako jsou zdravotníci. Mohlo by se tím i zvýšit dodržování pokynů pro důkladnou dezinfekci, “uvedl.

Dezinfekční prostředek na ruce může hrát při obraně proti COVIDu obzvláště důležitou roli,“ poznamenává profesor BYU a spoluautor Brad Berges. "Toto jsou informace, které by mohly ovlivnit miliony lidí." [Naše zjištění] mohou ve skutečnosti poskytnout změnu ve vládních pokynech ohledně dezinfekčního prostředku na ruce. “

Studie byla nyní publikována v časopise Journal of Hospital Infections.

"Lidé ji [dezinfekční prostředky na ruce bez alkoholu] používali již před rokem 2020," uvedl Berges. "Vypadá to, že během této pandemie nebyly dezinfekční prostředky na ruce bez alkoholu doporučovány, protože vláda říkala:" nevíme, že tyto prostředky fungují, "kvůli novosti viru a jedinečným laboratorním podmínkám nutných k provedení testů. “

Vzhledem k tomu, že pandemie způsobila nedostatek dezinfekčních prostředků na ruce, může být důležité mít více možností výroby. Nealkoholické dezinfekční prostředky na ruce však již prošly důkladným výkumem, protože lidé již dlouho hledají způsob, jak zabít choroboplodné zárodky a viry na pokožce bez vyrážek, praskání, vysychání a podráždění, které může alkohol způsobit.

Problém je v tom, že doposud nikdo nenašel důkaz o účinnosti dezinfekčního prostředku na ruce bez alkoholu v reálných situacích.

Jak uvádí spotřebitelský hlídací pes Which ? : „Ukázalo se, že některé běžné chemikálie používané v nealkoholických dezinfekčních prostředcích na ruce jsou účinné na površích a při testech suspenze (v laboratorních podmínkách), ale důkazy nejsou tak jasné pro použití na rukou . EN1500 je standard [ve Velké Británii], který musí produkty splňovat, aby prokázaly baktericidní účinnost, když je produkt aplikován na ruce, ale neexistuje testovací standard pro obalené viry na rukou. “

Zatímco někteří výrobci dezinfekčních prostředků na ruce bez alkoholu požadují vládní autorizovanou normu pro své výrobky, vlády ještě musí rozhodnout, jaké by měly být, protože testování tímto způsobem není přímočaré.

Jak zdůrazňuje zpráva Sky News: „Produkty bez alkoholu se vyrábějí podle evropské a britské normy BS EN 14476, která potvrzuje, že dezinfekční prostředek na ruce je účinný proti koronaviru, pokud po smíchání s ním v testu zabije určitý podíl podobného viru v trubici, ale není testován na něčích rukou.“

Někteří odborníci se obávají nedostatku důkazů o tom, že dezinfekční prostředek bez alkoholu pracuje na kůži lidí v reálných situacích.

"Nechápu, proč bychom měli být připraveni uspokojit se s něčím, co nebylo testováno za podmínek používání," řekla profesorka Sally Bloomfield, předsedkyně Mezinárodního vědeckého fóra pro domácí hygienu, nevládní organizace financovaná průmyslem. "Myslím, že bychom se měli držet [dezinfekčních prostředků na ruce na bázi alkoholu], které byly v průběhu let testovány za podmínek používání a ukázalo se, že jsou účinné."

To zanechalo mnoho uživatelů dezinfekčních prostředků na ruce zmatených. Mají důvěřovat dezinfekčním přípravkům na ruce bez alkoholu?

Podle profesorky Bloomfield je odpověď jasná: „Myslím, že kdybychom si měli vybrat jednu skladbu a držet se jí,“ řekla, „a alkohol má důkazní základnu, tak bychom ji měli používat.“

Zdá se tedy, že zatímco vládní doporučení jsou jasná a většina odborníků souhlasí, zůstává jako vždy na každém, aby učinil svá vlastní zdravotní rozhodnutí.


Pokud máte zájem o koupi kvalitních dezinfekčních prostředků na ruce a dezinfekčních sprejů, nebo si jen přejete vědět více o tom, jak vy a vaše rodiny zůstat bez virů, navštivte webové stránky AG PROTECT.


Fotografický kredit: cottonbro from Pexels, Edward Jenner, Michelangelo Buonarroti, P Tate from Pixabay, & Pixabay