Od chvíle, kdy Spojené království v červnu 2016 hlasovalo pro odchod z EU, politici, odborníci na logistiku a podnikatelé uvažovali o tom, jak hladce bude obchod plynout z Velké Británie do EU.

Nyní, když k Brexitu konečně došlo, začínají analytici přesně vidět, jak nový vztah ovlivňuje dovoz a vývoz.

Pro vysoce propojený chemický průmysl je volný pohyb zboží velmi důležitý. Nyní, když toto bylo z velké části změněno, si mnoho chemických společností rychle uvědomilo, jak snadno se dalo obchodovat na jednotném trhu. Každý našel nějaké nerovnosti na cestě, zatímco jiní zvažují drastická opatření.

Například The New York Times uvádí chemickou společnost, která se obává o svou existenci po omezeních a byrokracii zavedených Brexitem.

"Již téměř století vyrábí společnost Teal & Mackrill v přístavním městě Hull na severovýchodě Anglie barvy pro speciální použití, jako jsou rybářské lodě a tovární podlahy." Vyrábí například námořní barvy s přísadami, které zabraňují tomu, aby korýši ničili trupy lodí, “vysvětluje zpráva. "Nyní, v málo viditelném důsledku nové obchodní dohody o brexitu, společnost čelí skutečným obavám o svou budoucnost."

Jedním z klíčových problémů je, že britské chemické společnosti se musí vypořádat s tím, že již nejsou součástí REACH, systému registrace chemických látek v EU.

Místo toho se všechny chemické výrobky určené pro britský trh (nikoli však pro Severní Irsko) musí registrovat podle nového britského systému REACH.

Britské společnosti, přestože již značně investovaly do zpracování údajů pro systém EU, nyní musí znovu zahájit registraci chemických látek a platit poplatky za to, aby jejich výrobky byly uvedeny ve verzi pro Spojené království.

Kopírování a vkládání dat není možné, protože většina informací je chráněna ochrannými známkami a autorskými právy. Výsledkem jsou další náklady, přičemž obchodní orgán pro chemický průmysl ve Spojeném království (CIA) odhaduje, že náklady pro britský chemický průmysl na zavedení britského nařízení REACH budou 1 miliarda GBP.

Pokud chemické společnosti nejsou ochotny platit poplatky nebo zvládat byrokracii registrace látky kvůli malým ziskům, které lze dosáhnout na trhu velikosti ve Velké Británii, pak chemické společnosti jako Teal & Mackrill nemusí být schopny získat chemické výrobky, které potřebují.

"Obáváme se, že některé z těchto materiálů, které používáme, mohou být kvůli těmto nákladům nedostupné." říká Geoff Mackrill, který je vedoucím společnosti třetí generace.

Podobné problémy zasáhly společnost Aston Chemicals, společnost se sídlem v Aylesbury, nedaleko Londýna. Jejich podnikání bylo založeno na dovozu chemikálií z celého světa. Vyřídili veškeré potřebné doklady, zaplatili splatnou dovozní daň a poté poslali chemické výrobky dále evropským výrobcům.

Používání Británie jako uzlu „fungovalo neuvěřitelně dobře,“ vysvětluje Dani Loughran, výkonná ředitelka společnosti,” Věci však nyní nefungují tak hladce”.

"Nákladní automobily v Británii směřující do Evropy nyní čelí zdlouhavým celním postupům na hranicích." A přestože zboží vyrobené v Británii může i nadále bezcelně vstoupit do Evropské unie, v případě zboží pocházejícího z jiných zemí tomu tak není, “uvádí NY Times.

"Dovozce, jako je Aston Chemicals, musí platit cla za výrobky vyrobené ve Spojených státech nebo v Asii, a poté znovu, když je distribuuje do Evropské unie, takže se jim zdvojnásobí poplatky," říká Loughran.

Nejpravděpodobnějším řešením bude, aby si společnost otevřela základnu v Polsku, aby přímo tam bylo možné dovážet chemické výrobky, a tím snížili množství byrokracie a poplatků, které by vznikly ve Velké Británii.

Firma již snížila počet lidí pracujících ve svém skladu ze tří na jednoho.

"Myslím, že každý, kdo používá Spojené království jako distribuční centrum pro Evropu, bude ovlivněn stejným způsobem," říká paní Loughranová. "Od nynějška to budou považovat za velmi obtížné a nákladné."

Teal & Mackrill, kteří vyvážejí 10% svých chemických produktů do Evropy, aplikují podobný postup. Nyní založili společnost v Nizozemsku, která má usnadnit problémy s dovozem a vývozem mezi EU a Spojeným královstvím, a přidělili dva ze svých sedmdesáti zaměstnanců na plný úvazek k „regulačním dopadům brexitu“.

Zatímco Mackrill zůstává přesvědčen, že jeho společnost  Brexit přežije, obává se, že ti, kteří mají méně zkušeností nebo ti, kteří jsou špatně připraveni, přežít nemusí.

„Někteří výrobci se na to pravděpodobně podívají a řeknou si:„ Proč to nevyrábíme v Evropě? “,“ Říká Mackrill. "To není dobré pro UK PLC," což znamená britský obchod.

Je to obrovský problé a to nejen pro chemické společnosti. Vzhledem k tomu, že chemický sektor přispívá hodnotou 33 miliard GBP ročně, může tímto trpět celá britská ekonomika.

I když mnoho odvětví může mít problémy s přizpůsobením se novým obchodním vztahům, v některých ohledech bude pravděpodobněji nejvíce zasažen chemický průmysl. Jak poznamenává Steve Elliot, výkonný ředitel Asociace pro chemický průmysl (CIA), chemický sektor je „průmyslem náročným na obchod, který posílá téměř dvě třetiny svého celkového vývozu do EU“.

Vláda Spojeného království prozatím nabízí odškodnění těm podnikům, které byly nejhůře zasaženy tím, co považuje za počáteční problémy “, ale pokud problémy přetrvávají do příštího roku 2022, pak se bude muset něco stát.

Vzhledem k tomu, že na dohodě o obchodu a spolupráci, která byla podepsána mezi EU a Spojeným královstvím v prosinci 2020, stále zasychá inkoust, může být nejlepší jen počkat a zjistit, zda problémy obchodu s chemikáliemi pominou. Kvůli menším chemickým podnikům by bylo dobré, kdyby se to stalo brzy.


Chcete-li se o tomto tématu dozvědět více, přečtěte si: Chemický sektor zasažen poklesem vývozu z Velké Británie nebo Jak bude vypadat UK REACH, až brexit nebude taková novinka?


Fotografický kredit: Ethan Wilkinson on Unsplash, Christian Chen, Nigel Tadyanehondo, Paul Teysen, & Jens Rademacher