S nástupem druhé vlny pandemie koronavirů se po celé Evropě začala znovu objevovat mimořádná důležitost zůstat zdravý a udržovat čisté ruce.

Ale navzdory viru, který je s námi už měsíce, lidé stále nepoužívají gely a dezinfekční prostředky na ruce správně.

Tady jsou největší chyby, kterých se lidé dopouštějí při dezinfekci rukou.

1. Lidé nepoužívají dezinfekční prostředek na ruce správně.

Pro většinu lidí znamená použití dezinfekčního prostředku na ruce rychlé vystříknutí prostředku, po kterém následuje otření rukou, dokud tekutina nezmizí.

Pro efektivní dezinfekci rukou by však proces měl být mnohem důkladnější a měl by trvat 20 - 30 sekund. Dobrá rutina pro dezinfekci rukou by měla být následující:

1. Naneste dostatečné množství produktu.

2. Promněte spolu dlaně.

3. Promněte si hřbet rukou a mezi prsty.

4. Promněte zadní část prstů.

5. Na druhé straně uchopte každý palec a otáčejte.

6. Pokračujte v procesu, dokud nezmizí veškerý produkt.

2. Lidé nepoužívají dezinfekční prostředek na ruce dostupný v obchodech a jiných sociálních prostorech.

Snad největším problémem je, že lidé nepoužívají dezinfekční prostředky na ruce dostatečně často.

Jak uvádí jeden komentátor na sociálních médiích, jehož země dostala do téměř úplného uzavření: „Přesto vidím lidi vstupovat do supermarketů, kteří při vstupu nepoužívají dezinfekci rukou, jak je požadováno. Jsou blázni? “

3. Lidé používají neúčinný dezinfekční prostředek na ruce.

Pro efektivní (a bezpečnou) dezinfekci rukou je důležité používat vhodný produkt.

K usmrcení koronaviru to znamená použití přípravku, který obsahuje minimálně 60% alkoholu. I když v ideálním případě by dezinfekční gel na ruce nebo dezinfekční prostředek měl obsahovat blíže k 80%, aby se dosáhlo plné důvěry v jeho účinnost.

Výrobky s méně než 60% alkoholu nemají dostatečnou smrtící schopnost ke zničení virů a choroboplodných zárodků a mohou místo toho pouze snížit rychlost růstu viru nebo zabít některé (ale ne všechny) skupiny patogenů.

4. Lidé používají dezinfekční kapaliny místo dezinfekčního prostředku na ruce.

Ať už jde o šetrnost nebo nevědomost, někteří lidé si zvykli používat k čištění rukou dezinfekční spreje a antibakteriální ubrousky. Tyto produkty však byly navrženy k čištění „tvrdých, neporézních povrchů“ a americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) je nedoporučuje pro použití na lidské pokožce.

I když to může být zřejmé pro většinu populace, nedávný průzkum provedený Americkým centrem pro kontrolu nemocí (CDC) a publikovaný v červnu 2020 zjistil, že „třicet devět procent uvedlo úmyslné provedení alespoň jednoho vysoce rizikového činu nedoporučeného CDC pro prevenci přenosu SARS-CoV-2, včetně aplikace bělidla na potraviny (např. ovoce a zelenina) (19%); používání domácích čisticích a dezinfekčních prostředků na ruce nebo pokožku (18%); postříkání těla čistícím nebo dezinfekčním sprejem (10%); vdechování par z čistících nebo dezinfekčních prostředků pro domácnost (6%); a pití nebo kloktání zředěných bělicích roztoků, mýdlové vody a dalších čistících a dezinfekčních roztoků (každý 4%). “

5. Lidé pijí dezinfekční prostředek na ruce.

Zatímco průzkum CDC zjistil omylem č. 4, že někteří lidé kloktali čisticími prostředky, malá většina lidí dokonce začala pít dezinfekční prostředek na ruce.

Jak BBC informovala uprostřed první vlny z Indie, „nejméně 10 lidí zemřelo po vypití dezinfekčního prostředku na bázi alkoholu po uzavření obchodů s alkoholem.“

I když se předpokládá, že oběťmi byli extrémně zbídačení alkoholici, problém není obsažen pouze v této úrovni zoufalství z třetího světa.

Například jedna zpráva amerického CDC uvedla toto: „… Američané nepijí potenciálně smrtící dezinfekční prostředky na ruce.“ Ale: „Agentura zveřejnila podrobnosti o 15 nedávných případech, včetně čtyř lidí, kteří zemřeli, tří, kteří ztratili vidění, a osmi dalších, kteří byli po požití produktu hospitalizováni.“

I když se mnoho případů v tomto seznamu může zdát extrémních, je pravděpodobné, že jsme se všichni od začátku pandemie dopustili chyby v dezinfekci rukou.

Jsou to těžké časy a my všichni musíme dbát na to, abychom zůstali zdraví. Abychom toto zvládli, musíme se všichni více starat o to, jak udržujeme ruce čisté. A k tomu se musíme všichni vyvarovat chyb s dezinfekčním prostředkem na ruce.


Chcete-li se o tom dozvědět více, přečtěte si: Správná formulace dezinfekčního prostředku na ruce Osvědčený zabiják koronavirů nebo navštivte AG PROTECT, kde se dozvíte, kde koupit účinný gel na ruce.


Fotografický kredit: Noah on Unsplash, Kelly Sikkema on Unsplash, Pinterest, Kelly Sikkema on Unsplash, a Tim Mossholder on Unsplash